7 توصیه کاربردی برای وقتی که هیچ چیز شاد تان نمی کند

به گزارش مجله یافان، چرا دیگر هیچ چیز مرا شاد نمی کند؟ این سؤالی است که بسیاری از افراد از خود پرسیده و سعی می نمایند پاسخ و راهکار مناسبی برای آن پیدا نمایند. چون از انجام کارهایی که قبلاً از آن ها لذت می بردند دست کشیده اند، صبح ها نمی توانند از رخت خواب بلند شوند یا نسبت به آینده خود سردرگم و ناامید هستند.

7 توصیه کاربردی برای وقتی که هیچ چیز شاد تان نمی کند

چه این احساسات گذرا باشند و چه نشانه ای از یک مشکل عمیق تر، نباید اجازه دهید که کل زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهند. آنچه که ممکن است در یک موقعیت خاص به عنوان افسردگی آغاز گردد، می تواند به یک مشکل طولانی مدت تبدیل گردد.

اگر متوجه شده اید که هیچ چیز شما را شادمان نمی نماید و در این فکر هستید که برای رفع آن کاری انجام دهید، توصیه می کنیم مقاله ی امروز مجله یافان مگ را تا خاتمه بخوانید. در این مقاله، ایده هایی در اختیارتان قرار می دهیم که می توانید به یاری آن ها از این شرایط آزاردهنده خارج شوید.

1. طرز فکر خود را تغییر دهید

ممکن است این توصیه خیلی ساده به نظر برسد، اما برای برخی از افراد که به صورت گذرا از هیچ چیز لذت نمی برند، تغییر فکریت تنها کاری است که باید انجام دهند. اگر مدتی است که احساس خوشبختی نمی کنید و شاد نیستید، سعی کنید آنچه را که باعث عدم شادمانی شما می گردد فراموش کنید تا بتوانید از زندگی در زمان حال لذت ببرید.

ممکن است در گذشته اتفاقات بدی برای شما افتاده باشد یا در حال حاضر همه چیزهایی را که می خواهید نداشته باشید، با این حال باید بدانید که هر کسی داستانی دارد که بر قلبش سنگینی می نماید. نحوه تفکر شما در خصوص داستان زندگی تان چیزی است که شما را متمایز می نماید.

2. به نشخوار فکری انتها داده و به حل مسأله فکر کنید

در مرحله بعد، اگر آماده بودید که فکریت و طرز فکر خود را در خصوص احساس تان تغییر دهید، به این فکر کنید که برای رسیدن به این هدف می توانید چه گام های مشخصی بردارید.

نشخوار فکری یکی از کارهایی است که غالباً افرادی که احساس ناراحتی می نمایند، انجام می دهند. منظور از نشخوار فکری این است که بیش از حد به تجربیات و احساسات منفی خود فکر می کنید. برای مثال، ممکن است در بیشتر ساعات روز به این فکر کنید که چرا دیگر از هیچ چیز لذت نمی برید. نشخوار فکری عادتی است که می تواند خلق و خوی شما را تحت تأثیر قرار داده و ناراحتی شما را بدتر کند.

از افکار خود مطلع بوده و مراقب زمان هایی باشید که به سمت افکار منفی می روید. از خود بپرسید چرا ناراحت هستم؟ برای ارزیابی یا تغییر احساساتم به چه چیزی احتیاج دارم؟ ممکن است احساس کنید کاری که باید انجام دهید شکایت از شرایط موجود یا نشخوار فکری است، اما در حقیقت این کار فقط باعث بدتر شدن حال شما می گردد. بهتر است مسائلی را که می توانید حل کنید، شناسایی نموده و برای رفع کردن آن ها کوشش کنید. این کار به بهبود حالتان یاری می نماید.

3. کمی ورزش کنید

سعی کنید حداقل چند بار در هفته و در حالت ایدئال هر بار 30 دقیقه ورزش کنید. ورزش باعث می گردد مغز اندورفین ترشح کند که این امر به طور طبیعی شادی و نشاط بیشتری در شما ایجاد می نماید. علاوه بر این، ورزش سلامت قلب را بهبود می بخشد و از بروز بیماری های مزمن مثل دیابت پیشگیری می نماید که همین موضوع کیفیت زندگی شما را ارتقا می دهد.

4. عادت های سالم ایجاد کنید

علاوه بر ورزش منظم، سعی کنید سایر عادت های سالم را وارد برنامه روزمره خود کنید. آیا هر روز به مقدار کافی آب می نوشید؟ آیا هر روز غذای سالم می خورید و مواد مغذی مورد احتیاج بدن تان را دریافت می کنید؟ غذاهای ناسالم، کافئین و… روی خلق و خوی شما تأثیر منفی دارند و به همین خاطر باید مصرف آن ها را محدود کنید. از سوی دیگر، عادت های سالم به شما یاری می نمایند که بتوانید شادی و نشاط را به زندگی خود برگردانید. با انجام کارهای ضروری برای حفظ سلامتی و بهداشت روان، این فرصت را به خودتان می دهید که احساس بهتری داشته باشید.

مطالعات نشان داده اند که بین اختلال خواب و افسردگی ارتباط وجود دارد. اختلال خواب سطح استرس و اضطراب را افزایش داده و روی کیفیت زندگی تأثیر منفی دارد. بنابراین، رعایت بهداشت خواب یکی از مهم ترین کارهایی است که می توانید برای بهبود روحیه خود انجام دهید.

علاوه بر خواب باکیفیت، رژیم غذایی هم می تواند روحیه ی شما را تحت تأثیر قرار دهد. غذاها و نوشیدنی ها سوخت مورد احتیاج فکر و بدن را برای سالم ماندن و ادامه فعالیت تأمین می نمایند. برای بهبود سلامت روان و افزایش احساس شادی باید از غذاهای سالم مثل سبزیجات، دانه ها، مغزهای خوراکی و گوشت بدون چربی بهره ببرید. کم آبی هم روی تفکر تأثیر گذاشته و باعث می گردد که همواره خسته باشید. از این رو، مهم است که به مقدار کافی آب بنوشید.

5. مدیتیشن و یوگا را امتحان کنید

اگر متوجه شدید که نمی توانید با چیزهای شاد و لذت بخش در زندگی خود ارتباط برقرار کنید، مدیتیشن یا یوگا را همراه با تمرینات تنفسی در برنامه روزمره خود بگنجانید. تمرین منظم به شما یاری می نماید که احساسات منفی و استرس را از خود دور نموده و در زندگی آرامش و شادی بیشتری را تجربه کنید.

6. فعالیت های شاد را دوباره از سر بگیرید

در این مرحله، احتمالاً آماده هستید که فعالیت های شاد و لذت بخش را به زندگی خود اضافه کنید. بنابراین به آنچه که باعث شادی شما می گردد و فعالیت هایی که ممکن است بتوانند خلق و خوی شما را بهبود ببخشند، نگاه عمیق تری بیندازید.

قبلاً از انجام چه کاری لذت می بردید؟ ممکن است این کار فعالیت هنری، باغبانی، مطالعه، تماشای فیلم یا هر فعالیت دیگری باشد؛ هر روز یا هر هفته کمی از وقت خود را به چیزهایی اختصاص دهید که باعث شادی شما می شوند. شاید در ابتدا تمایل چندانی به انجام این کارها نداشته باشید، اما اقدام برای افزودن دوباره آن ها به زندگی روزمره در نهایت به تقویت روحیه شما یاری می نماید.

اگر برای انجام کارهایی که قبلاً از آن ها لذت می بردید مانعی وجود دارد، به این فکر کنید که آیا می توانید فعالیت های جدیدی را جایگزین آن ها کنید یا راه دیگری برای انجام آن ها وجود دارد یا خیر. برای مثال، اگر قبلاً از قرار ناهار با دوستان خود لذت می بردید اما دیگر توانایی دیدار با آن ها را ندارید، سعی کنید به جای آن فعالیت اجتماعی دیگری انجام دهید که برایتان لذت بخش باشد.

7. از پزشک یا متخصص سلامت روان یاری بگیرید

در نهایت، اگر همه موارد بالا را امتحان کردید و همچنان متوجه شدید که هیچ چیز شما را شادمان نمی نماید، باید چه کنید؟ در این مرحله، بهتر است از پزشک یا متخصص سلامت روان یاری بگیرید. از دست دادن لذت و انگیزه می تواند نشانه افسردگی بالینی باشد که گاهی اوقات ممکن است دلیل بیولوژیکی داشته باشد. افسردگی را می توان با روان درمانی یا دارودرمانی کنترل کرد تا فکر شما بتواند به وسیله انتشار مواد شیمیایی مثبت در مغز فرصت لذت بردن از زندگی را پیدا کند.

در برخی موارد، بیماری های زمینه ای باعث می شوند که از هیچ چیز در زندگی خود لذت نبرید. به عنوان مثال، کسانی که زمان زیادی از وقت خود را داخل خانه سپری می نمایند ممکن است به کمبود ویتامین D مبتلا شوند که با افسردگی و سایر اختلالات روانی مرتبط است. کم کاری تیروئید یا کمبود آهن هم محتمل است به افسردگی و تشدید اضطراب منجر گردد. پزشک می تواند با آزمایش خون به این مسائل پی برده و برای درمان آن ها راه چاره مناسب را پیشنهاد دهد.

کلام انتهای

اگر متوجه شدید که دیگر هیچ چیز مثل سابق نمی تواند شما را شادمان کند، با فکریت و طرز فکر خود آغاز کنید، به سلامت جسمی و روانی خود بپردازید، فعالیت هایی را که قبلاً برایتان لذت بخش بودند از سر بگیرید و سپس شرایط خود را آنالیز کنید. اگر هنوز احساس ناراحتی و بی انگیزگی دارید، ممکن است به افسردگی بالینی مبتلا باشید. افسردگی مسئله ای است که نمی توانید خودتان به تنهایی آن را حل کنید. به یاد داشته باشید که یاری گرفتن از متخصص خجالت آور نیست. اگر تمام توصیه های این مقاله را امتحان کردید و شرایط شما بهبود پیدا نکرد، مهم است که با پزشک یا متخصص سلامت روان مشورت کنید.

منابع: Verywellmind, Happiness

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 31 شهریور 1401 بروزرسانی: 31 شهریور 1401 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 1485

به "7 توصیه کاربردی برای وقتی که هیچ چیز شاد تان نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 توصیه کاربردی برای وقتی که هیچ چیز شاد تان نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید