خواص پروتئین سویا

به گزارش مجله یافان، پروتئین به دست آمده از سویا یک پروتئین با کیفیت بالا است که می تواند به از دست دادن چربی یاری نماید. به وسیله این مقاله به خواص پروتئین سویا پی ببرید. به پایین رفته تا دریابید که چگونه مصرف مرتب شِیک پودر پروتئین سویا

خواص پروتئین سویا

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

پروتئین به دست آمده از سویا یک پروتئین با کیفیت بالا است که می تواند به از دست دادن چربی یاری نماید. به وسیله این مقاله به خواص پروتئین سویا پی ببرید. به پایین رفته تا دریابید که چگونه مصرف مرتب شِیک پودر پروتئین سویا موجب کاهش وزن می گردد...

انواع مختلفی از پودرهای پروتئین در بازار وجود دارد. پودر پروتئین وی (Whey) و پودر پروتئین سویا از محصولات معروف و محبوب کاهش وزن به حساب می آیند. بیشتر افراد معمولاً هنگامی که قصد افزایش اندازه پروتئین در رژیم غذایی خود را دارند به افزایش مصرف مواد غذایی حیوانی فکر می کنند. گرچه پروتئین سویا از دانه سویا بدست می آید، این پروتئین به اسم یک پروتئین با کیفیت بالا در نظر گرفته می گردد. اندازه کالری و چربی آن پایین بوده، و سرشار از فیتوکمیکال یا مواد شیمیای گیاهی است که به اسم آنتی اکسیدان های قدرتمند عمل می کنند. پروتئین سویای هیدرولیز شده و پروتئین سویای ایزوله برخی از انواع معروف پودرهای پروتئین سویا بوده که در بازار موجود می باشند.

مواد مغذی موجود در پروتئین سویا

پروتئین سویا به صورت نواری یا تکه ای، پودر پروتئین سویا، شِیک (نوعی نوشیدنی) پروتئین سویا و یا لوبیا یا دانه سویا را می توان مصرف نمود و از فوائد سلامتی بخش پروتئین سویا برخوردار شد. فیتوکمیکال هایی مانند ایزوفلاون، ساپونین و اسید فیتیک حامل چندین خواص دارویی می باشند. این پروتئین دارای نسبت خوبی از اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 است. مواد مغذی مانند ال ـ تیروزین (L-tyrosine) و لسیتین چندین خواص درمانی را از خود نشان می دهند.

پروتئین سویا عاری از کلسترول بوده و اندازه چربی اشباع آن کم می باشد. این پروتئین به اسم پروتئین با کیفیت خوب در نظر گرفته می گردد به این علت که حاوی تمام 8 اسید آمینه لازم است. بعلاوه میزان کافی از فیبر و ویتامین های گروه B را تأمین می سازد. این پروتئین سرشار از مواد معدنی مختلفی مانند کلسیم، آهن، منیزیم، پتاسیم، فسفر و روی است.

فوائد پروتئین سویا در سلامت

سطوح کلسترول: پروتئین سویا به کاهش سطح خونی لیپوپروتئین کم چگال (LDL یا کلسترول بد) و تری گلیسیرید یاری می کند. اعتقاد بر این است که این پروتئین مانع جذب کلسترول در روده می گردد. ایزوفلاون ها به افزایش سطوح لیپوپروتئین پرچگال (HDL یا کلسترول خوب) یاری نموده که به نوبه خود به کاهش سطوح LDL یاری می کند. افرادی که در آنها سطوح بالای کلسترول تشخیص داده شده است می توانند با استفاده مرتب از پودر پروتئین سویا از فوائد آن برخوردار شوند. این پودر می تواند خطر بیماری عروق کرونر قلب و سکته مغزی را به طور قابل توجهی کاهش دهد. لسیتین سویا به بهبود سلامت قلب و عروق یاری می کند.

سطح قند خون: مطالعات اجرا شده نشان می دهند که پروتئین سویا به حفظ سطوح طبیعی انسولین و قند در خون یاری می کند. فیبر موجود در این پروتئین در جلوگیری از نوسانات غیر طبیعی و یا ناگهانی قند خون مفید است.

کاهش وزن: پودر پروتئین سویا تجمع چربی و کلسترول در بدن را کاهش می دهد. این پروتئین شما را برای مدت زمان بیشتری سیر نگاه داشته و در نتیجه احتمال پرخوری را کاهش می دهد. مصرف این پروتئین اندازه و سرعت سوخت و ساز را افزایش داده و در نتیجه موجب کاهش وزن هم در افراد دیابتی و هم غیر دیابتی می گردد. لیستین سویا سوخت و ساز چربی را بهبود می بخشد.

سلامت خانمها: پروتئین سویا سلامت خانمها را به طرق مختلفی بهبود می بخشد. مطالعات صورت گرفته نشان می دهند که علی رغم اندازه پایین کلسیم در رژیم غذایی زنان ژاپنی، این زنان نسبت به زنان غربی کمتر در معرض ابتلا به پوکی استخوان قرار دارند. این امر به مصرف بالای پروتئین سویا به وسیله زنان ژاپنی نسبت داده می گردد. مطالعات صورت گرفته نشان می دهند که مصرف این پروتئین می تواند از تحلیل استخوان که معمولاً به وسیله زنان قبل از یائسگی تجربه می گردد، جلوگیری کند. در زنان احتمال بیشتری وجود دارد که در طول و یا پس از یائسگی چربی شکمی در آنها بوجود آید. این پروتئین می تواند از تجمع چربی در اطراف شکم جلوگیری کند. این اعتقاد وجود دارد که فیتواستروژن های موجود در این پروتئین همچون استروژن عمل نموده و از زنان در در برابر از دست دادن تراکم استخوانی بعد از یائسگی محافظت می کنند.

پیشگیری از سرطان: آنتی اکسیدان های موجود در پروتئین سویا به مبارزه با رادیکال های آزاد یاری می کنند. آنها اثرات رادیکال های آزاد بر روی بدن را خنثی نموده و از بدن در برابر ابتلاء به بیماری های مختلف از جمله سرطان محافظت می کنند. اعتقاد بر این است که این پروتئین خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان و خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردان را کاهش می دهد. این دو سرطان از شایع ترین سرطان ها در زنان و مردان به تعداد می فرایند. در ژاپن، که سویا به طور مرتب مصرف می گردد، در صد بروز این سرطان ها در زنان و مردان بسیار پایین است. ایزوفلاون و اسید فیتیک که خواص آنتی اکسیدانی را از خود نشان می دهند، نقش مهمی در پیشگیری از انواع مختلف سرطان بازی می کنند.

بهبود عملکرد مغز: اسید آمینه ال ـ تیروزین موجود در پروتئین سویا فراوری انتقال دهنده های عصبی را افزایش داده که نقش مهمی در تحت کنترل در آوردن عواطف و احساسات بازی می کنند. کمبود انتقال دهنده های عصبی می تواند به اضطراب، ناراحتی، استرس و افسردگی منجر گردد. علاوه بر این انتقال دهنده عصبی دوپامین به از دست دادن چربی بدن یاری نموده و بعلاوه به تحت کنترل در آوردن اشتهای شما یاری می کند. لسیتین سویا به بهبود ارتباطات سلولی یاری می کند.

بهبود سلامت کلی: پروتئین سویا موجب برخورداری از پوست و موهایی سالم می گردد. مواد مغذی موجود در این پروتئین می تواند موجب تسکین آرتریت شوند. این پروتئین به بهبود عملکرد سلولی و کبد یاری می کند. عملکرد بهبود یافته مغز منجر به بهبود حافظه می گردد. استحکام عضلانی و عملکرد فیزیکی بعلاوه پس از مصرف این پروتئین حاصل می گردد.

افراد گیاهخواری که مواد غذایی حیوانی مصرف نمی کنند، احتیاج دارند که پروتئین سویا را وارد رژیم غذایی خود کنند. کارشناسان اسم می کنند که مصرف تقریباً 25 گرم یا بیشتر پروتئین سویا در روز به منظور برخورداری از فوائد این پروتئین لازم است. اما بایستی با پزشک خود جهت دریافت اندازه مصرف صحیح مشورت نمایید. گرچه شیک های پروتئین سویا مواد مغذی فوری را برای ورزشکاران و بدن سازان پس از تمرینات شدید فراهم می سازند، اما مصرف بیش از حد مجاز پروتئین سویا می تواند به افزایش وزن منجر گردد. استفاده بیش از حد این پروتئین می تواند به اندومتریوز، فیبروئید رحم و ناباروری در زنان بیانجامد. این پروتئین می تواند به چاقی منجر شده، عملکرد غده تیروئید را تحت تأثیر قرار دهد، موجب خستگی، نوسانات خلقی و کاهش حافظه گردد. برخی از مردان و زنان ممکن است دچار عوارض جانبی مانند اسهال، گرفتگی عضلانی و خونریزی شوند.

ضرورت دارد که از توصیه ها و دستورات پزشک خود در مورد اندازه مصرف این پروتئین در صورتی که قصد مصرف مکمل های پروتئین سویا را دارید، پیروی کنید. وارد نمودن دانه سویا به رژیم غذایی معمول خود راهی طبیعی از مصرف این پروتئین با کیفیت بالا است و در نتیجه بی خطر و سلامتی بخش به شمار میرود.

منبع: راسخون
انتشار: 2 آبان 1400 بروزرسانی: 2 آبان 1400 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 1176

به "خواص پروتئین سویا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص پروتئین سویا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید