حکیمی پور: کاندیداهای ریاست جمهوری تابلوی حزبی خود را مشخص کنند

به گزارش مجله یافان، تهران(پانا) - دبیرکل حزب اراده ملت از کاندیداهای ریاست جمهوری خواست تابلوی حزبی خودشان را برای مردم مشخص کنند.

حکیمی پور: کاندیداهای ریاست جمهوری تابلوی حزبی خود را مشخص کنند

احمد حکیمی پور از فعالان سیاسی اصلاح طلب در گفت وگو با پانا با تأکید بر اینکه اگر انتخابات براساس برنامه و در چارچوب نظام حزبی برگزار شود میزان مشارکت مردم را هم افزایش می دهد، اظهار کرد: در دنیا معرفی افراد اصلی کابینه به ویژه معاون اول از سوی کاندیداهای ریاست جمهوری مرسوم است و این امر به انتخاب بهتر مردم نیز کمک خواهد کرد. متاسفانه در کشورمان انتخابات همواره به دقیقه 90 کشیده می شود و دو روز مانده به رأی گیری نامزدی به نفع دیگری از رقابت کنار می رود.

دبیرکل حزب اراده ملت توضیح داد: نهادهای مدنی و احزاب سیاسی در کشورهای مختلف، سیاست را سازماندهی و در نتیجه مردم را ترغیب و علاقه مند به مشارکت در انتخابات می کنند. در حالی که در ایران حزب هست ولی با انتخابات پیوند نخورده است.

حکیمی پور ادامه داد: کاندیداها در ایران برعکس کشورهای دیگر از مجرای احزاب نمی گذرند و به نوعی احزاب عقیم هستند. هر فردی که قصد ورود به سیاست داشته باشد ابتدا باید از طریق احزاب مورد تمرین و آموزش قرار بگیرد و به مردم معرفی شود تا حزب هم از او پشتیابی کارشناسی و تشکیلاتی کند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب افزود: در تیم های ورزشی باشگاه ها هستند که نقش اصلی را ایفا می کنند، انتخابات هم یک مسابقه به حساب می آید، اما در نظام سیاسی ایران باشگاه ها غایب هستند و متأسفانه احزاب نقشی در آن ندارند. این خلاء باعث معضل بزرگی در کشورمان شده و روز به روز هم بیشتر از گذشته خودش را نشان می دهد.

وی گفت: در هر جایی از دنیا اگر فردی قصد نامزدی در انتخابات داشته باشد، می پرسند از کدام حزب؟ در بیشتر کشورها نقش احزاب جدی است و باید پاسخ گوی جامعه نیز باشند. بنابراین احزاب در چنین کشورهایی بر روی کاغذ نمی مانند چراکه با عضوگیری، افراد حزب را آموزش می دهند.

حکیمی پور با اشاره به اینکه لازمه نظام جمهوری، انتخابات است و حزب و انتخابات دو روی یک سکه هستند، تأکید کرد: نظامات حزبی دارای قواعدی است و ربطی هم به تعداد آن ها ندارد؛ چه هزار حزب چه 5 حزب؛ وقتی احزاب نقش جدی در انتخابات و عرصه سیاست نداشته باشند یا در بطن جامعه از جایگاه و پایگاه مردمی برخوردار نباشند، منحل می شوند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب توضیح داد: هر حزبی باید دارای استانداردهای لازم باشد؛ اصول نظامات حزبی قابل اندازه گیری هستند، اما ما هنوز در کشورمان چنین کاری نکردیم.

دبیرکل حزب اراده ملت گفت: هرکسی که پا به عرصه انتخابات یا سیاست می گذارد، خودش را بدون وابستگی و نیاز به پاسخگویی معرفی می کند! پس چه کسی باید او را رصد کند؟ چه دولت، چه شوراها و چه مجلس را باید نهادهای مدنی و احزاب رصد و مورد بررسی قرار دهند و پاسخ گوی مردم باشند.

وی تأکید کرد: بنده با معرفی کابینه و معاونت اول از سوی کاندیدهای ریاست جمهوری نه تنها مخالف نیستم بلکه چنین اقدامی را مثبت ارزیابی می کنم، اما نامزدها قبل از معرفی کابینه یا برخی وزرا ابتدا باید تابلوی حزبی خودشان را مشخص کنند و اینکه از کدام جایگاه آمده اند و پایگاه رأی شان کجاست تا تکلیف مردم با آن ها و خودشان معلوم شود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 5 خرداد 1400 بروزرسانی: 5 خرداد 1400 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 969

به "حکیمی پور: کاندیداهای ریاست جمهوری تابلوی حزبی خود را مشخص کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حکیمی پور: کاندیداهای ریاست جمهوری تابلوی حزبی خود را مشخص کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید