آیا موهای سفید می توانند دوباره سیاه شوند؟

به گزارش مجله یافان، برنا/یکی از مهم ترین پیامدهای سبک زندگی مدرن، موهای سفید است. برای خیلی ها احساس ترس و وحشتی که با دیدن اولین تار موی سفید در بین موهایشان به وجود می آید با هیچ چیز قابل مقایسه نیست.

آیا موهای سفید می توانند دوباره سیاه شوند؟

سفید شدن مو ها با افزایش سن طبیعی است؛ اما هنگامی که آن ها را در اوایل دهه 30 و بعضی اوقات، حتی 20 سالگی مشاهده می کنید، بسیار مأیوس نماینده است. هم خاکستری شدن و هم سفید شدن مو ها نتیجه این است که مو ها رنگ دانه هایشان را از دست داده اند. هنگامی که کاهش قابل توجهی در رنگدانه ها به وجود می آید، مو ها خاکستری می شوند و وقتی هیچ رنگدانه ای وجود ندارد، مو ها سفید می شوند. هنوز علت دقیق این مورد کشف نشده است؛ اما در ادامه فاکتور هایی که منجر به سفید شدن مو ها می گردد و راهکار های درمانی آن را آورده ایم.

چه عواملی باعث ایجاد مو های سفید می گردد؟

رشد مو هنگامی اتفاق می افتد که سلول های پیر به دلیل فراوری سلول های جدید توسط فولیکول های مو بیرون رانده می شوند. این اتفاق در سه مرحله رشد (آناژن)، توقف (کاتاژن) و استراحت (تلوژن) رخ می دهد. در طول دوره استراحت، مو های شما به طول عمر خود می رسند و می افتند و تار موی جدیدی در آنجا رشد می نماید. هنگامی که مو های شما رشد می نمایند، رنگ دانه هایی به آن ها تزریق می گردد که به آن رنگ می دهد. با افزایش سن، میزان رنگدانه ای که به هر رشته مو تزریق می گردد کاهش می یابد، به همین دلیل مو ها خاکستری و در نهایت سفید می شوند.

بروز مو های سفید با عوامل زیر مشخص می گردد:

بعضی شرایط اساسی پزشکی می توانند باعث از بین رفتن رنگدانه در موهایتان شوند. آن ها عبارت اند از: کمبود ویتامین B12 یا مسائل غده تیروئید و هیپوفیز

1- ژنتیک

متخصصان می گویند ژن ها عامل اصلی مشخص نماینده این هستند که موهایتان در چه سنی رنگدانه از دست بدهند. برای بعضی افراد، این اتفاق حتی ممکن است قبل از 20 سالگی بیفتد و برای بعضی دیگر، اولین تار های سفید نسبتاً دیر مشاهده می شوند. هر چه پدر و مادر و پدربزرگ و مادربزرگتان زودتر موهایشان سفید شده باشد، احتمال این که مو های شما هم زود سفید شوند، بیشتر است.

2- کمبود ملانین

در بیشتر موارد، کمبود ملانین عامل اصلی سفید شدن موهاست. فراوری ملانین به تغذیه مناسب و دریافت پروتئین کافی بستگی دارد. کمبود این مواد مغذی باعث می گردد میزانِ ملانین، از حد قابل قبول پایین تر بیاید.

3- عدم تعادل هورمون ها

هورمون های شما تأثیر زیادی بر روی رنگدانه موهایتان دارند. عدم تعادل آن ها می تواند باعث سفید شدن زودهنگام مو ها گردد.

4- بعضی شرایط پزشکی

بعضی شرایط اساسی پزشکی می توانند باعث از بین رفتن رنگدانه در موهایتان شوند. آن ها عبارت اند از: کمبود ویتامین B12 یا مسائل غده تیروئید و هیپوفیز.

5- استرس

استرس ناشی از برنامه های سرسام آور و مشغله های زیاد کاری، یکی دیگر از دلایل مهم خاکستری شدن زودهنگام موهاست؛ چه به تنهایی و چه به دلیل افزایش دیگر عادات نادرست مثل مصرف بیشتر فست فود ها و... در این شرایط.

6- مواد شیمیایی

بعضی اوقات، استفاده از محصولات شیمیایی مانند شامپوها، صابون ها، رنگ مو ها و ... ممکن است به طور مستقیم باعث این مشکل گردد و یا می تواند با ایجاد عفونت یا آلرژی به طور غیرمستقیم موجب خاکستری شدن زودرس مو ها گردد.

7- عوامل خارجی

تغییر در رنگ موی شما می تواند به دلیل عوامل خارجی مانند آب و هوا، آلودگی و قرار دریافت در معرض بعضی مواد شیمیایی رخ دهد. این عوامل فرایند پیری را تسریع می نمایند.

اخیراً در خصوص فقدان رنگدانه در مو یک موفقیت اساسی حاصل شده است؛ به طوری که مشخص شد فولیکول های مو مقدار کمی پراکسید هیدروژن آزاد می نمایند که با گذشت زمان انباشته می شوند و با رنگ زدایی از مو ها باعث خاکستری شدن و در نهایت سفید شدن آن ها می شوند. با از بین بردن این تجمع، این امکان وجود دارد که مو های شما رنگ طبیعی خود را دوباره به دست بیاورند.

8- چاقی

در مطالعه ای که در سال 2015 در مجله the American Academy of Dermatology منتشر شد، دانشمندان مشاهده کردند افراد چاق ممکن است با افزایش خطر ابتلا به خاکستری شدن زودرس مو ها روبرو شوند. بدین منظور بهتر است وزنتان را در محدوده طبیعی نگه دارید.

9- کمبود ویتامین D

همان طور که ذکر شد بعضی کمبود های غذایی می توانند موجب خاکستری شدن مو ها شوند؛ یکی از آن ها کمبود ویتامین د است. یک مطالعه منتشرشده در مجله بین المللی Trichology نشان داد بچه هایی که دچار مو های خاکستری زودرس بودند، در مقایسه با گروه کنترل، به میزان قابل توجهی دچار کمبود یا مقدار ناکافی از ویتامین د بودند.

10- بیماری خودایمنی آلوپسی آره آتا

بیماری پوستی خود ایمنی آلوپسی آره اتامی تواند منجر به سفید شدن تار های مو گردد. طبق توضیحات بنیاد ملی آلوپسی آره آتا، مبتلایان به این بیماری ممکن است مو های سر یا بدنشان را کاملاً از دست بدهند. این اتفاق به این دلیل می افتد که سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو حمله می نماید و باعث ریزش مو ها می گردد و وقتی موی جدید رشد کرد، سفید می گردد.

آیا می توان از سفید شدن مو ها پیشگیری کرد؟

این که خاکستری شدن مو ها قابل برگشت است و یا این که برای یاری به سیاه شدن مو های سفید چه کاری می توان انجام داد، تا حد زیادی به علت ایجاد آن بستگی دارد. اگر ژنتیک عامل این اتفاق باشد، کار چندان زیادی نمی توان کرد.

اگر علت اصلی یک مشکل اساسی بهداشتی است، با پزشک مشورت کنید تا ببینید بهترین کاری که می توان انجام داد کدام است؟ هنگامی که مشکل رفع شد، ممکن است به بازگرداندن رنگدانه به مو های شما یاری گردد؛ البته در این مورد تضمین قطعی وجود ندارد.

پیگمانتاسیون مجدد گاهی اوقات پس از هورمون درمانی امکان پذیر است.

راه دیگر برای بهبود رنگدانه ها مصرف تزریقی یا خوراکی ویتامین B-12 است.

نکاتی برای خلاص شدن از شر مو های سفید:

1- افزایش مصرف ویتامین B12

به دلیل کمبود ویتامین B12 مو های شما ممکن است سفید شوند. اگر این مسئله شماست برگشت فرآیند خاکستری شدن مو ها می تواند به آسانی و راحتی مصرف مقادیر کافی از این ویتامین باشد.

کمبود ویتامین B12 باعث کم خونی کشنده (پرنیشیوز) می گردد و از دست دادن رنگدانه های موهایتان نیز از علائم این بیماری است. با حفظ یک رژیم غذایی متعادل که مقادیر مناسبی ویتامین به شما می دهد، می توان این شرایط را رفع کرد.

2- آنالیز غده تیروئید و درمان آن در صورت کم کاری

غده تیروئید شما روی تمام عملکرد های حیاتی بدنتان تأثیر دارد. هیپوتیروئیدیسم یا کم کاری تیروئید می تواند منجر به سفیدی زودرس مو ها گردد. ضروری است سطح تیروئیدتان را آنالیز کنید تا در صورت از بین رفتن رنگدانه در موهایتان از علت آن آگاهی داشته باشید.

کم کاری تیروئید یک بیماری مزمن جدی است و ممکن است به مکمل هورمون احتیاج داشته باشد. بعضی از غذا ها می توانند در عملکرد غده تیروئید شما اختلال ایجاد نمایند. برای کنترل سطح تیروئید، حواستان به آن ها باشد.

3. ترک سیگار

سبک زندگی شما تأثیر زیادی در سلامتی و رنگ موهایتان دارد. استعمال سیگار بر روی بدن شما اثرات نامطلوبی دارد و می تواند در سفید شدن مو ها مشارکت کند.

نتایج یک مطالعه نشان داد که افراد سیگاری نسبت به افراد غیرسیگاری شانس بیشتری برای از دست دادن رنگدانه مو دارند.

4- دریافت آنتی اکسیدان ها به مقدار کافی

رژیم غذایی شما می تواند به جلوگیری از بروز مو های سفید یاری کند. فقط کافی است مطمئن شوید که به اندازه کافی از مواد غذایی سرشار از آنتی اکسیدان مصرف می کنید.

از دست دادن رنگدانه به دلیل استرس اکسیداتیو می تواند تسریع گردد. اکسیداسیون، که یک فرایند طبیعی است، موجب فراوری رادیکال های آزاد می گردد که مقدار آن با افزایش سن، افزایش می یابد. این عدم تعادل باعث می گردد موهایتان رنگدانه خود را از دست داده و سفید گردد.

5- مصرف غذا هایی که برای کاهش مو های سفید مفیدند

اگر به دلیل کمبود ویتامین B12 موهایتان خاکستری شد باید غذا های دریایی، تخم مرغ و گوشت بیشتری از جمله گوشت گاو و گوسفند مصرف کنید. محصولات لبنی مانند شیر و پنیر نیز منابع خوبی هستند. کسانی که رژیم غذایی گیاهی یا وگان دارند، می توانند مکمل یا مواد غذایی غنی شده با ویتامین B12 را انتخاب نمایند.

همچنین، غذا های سرشار از آنتی اکسیدان مانند انواع توت، انگور، سبزیجات برگ سبز و چای سبز مصرف کنید.

در اینجا لیستی از غذا هایی وجود دارد که به شما یاری می نماید موهایتان رنگدانه دار گردد:

- انواع توت:این میوه های ریز سرشار از ویتامین C هستند.

- جگر:با کم خونی و کمبود آهن مبارزه می نماید.

- هویج:سرشار از ویتامین A است.

- برگ های کاری:سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی مانند سلنیوم، ید، روی و آهن است.

- اسفناج:در فراوری ملانین یاری می نماید.

- تخم مرغ:سرشار از ویتامین B12 است.

- لوبیا:منبع غنی پروتئین است.

- تخمه آفتابگردان:سرشار از آنتی اکسیدان ها و مواد معدنی است.

- گردو:منبع غنی از مساست که به فراوری ملانین یاری می نماید.

آیا مو های سفید می توانند دوباره سیاه شوند؟

با تشخیص صحیح و درمان، فرایند خاکستری شدن مو ها را می توان معکوس کرد و مو های سفید می توانند سیاه شوند. اما اگر مشکل ژنتیکی یا وابسته به سن باشد، معکوس کردن فرایند بعید است. با این وجود، این امکان وجود دارد که سرعت این فرایند را با یک رژیم غذایی متعادل و یک رژیم مراقبت از مو کند کرد.

منبع: همگردی
انتشار: 9 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1400 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 922

به "آیا موهای سفید می توانند دوباره سیاه شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا موهای سفید می توانند دوباره سیاه شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید