پیش بینی خرید تضمینی 5.5 میلیون تن گندم در سال 1401

به گزارش مجله یافان، معاون امور زراعت وزارت کشاورزی، اندازه خرید تضمینی گندم در سال 1401 را حدود 5.5 میلیون تن پیش بینی کرد و از برنامه ریزی برای بهبود عملکرد در واحد سطح برای تولید گندم خبر داد.

پیش بینی خرید تضمینی 5.5 میلیون تن گندم در سال 1401

علیرضا مهاجر، معاون امور زراعت وزارعت کشاورزی با بیان این که پیش بینی می شود 9 میلیون تن گندم در سال جاری زراعی تولید شود، گفت: سال گذشته حدود 4.5 میلیون تن خرید تضمینی داشتیم و دو میلیون تن نیز صنوف، صنعت و کارخانجات ماکارونی خریداری کردند و حدود یک و نیم میلیون تن نیز کشاورزان برای کشت سال بعد ذخیره کردند.

وی گفت: با توجه به این که برای تأمین نیاز دو سال کشور باید گندم ذخیره داشته باشیم، بر اساس شرایط تازه مقدار ذخایر را افزایش دادیم که بخشی از واردات گندم در این جهت است.

مهاجر اضافه کرد: با توجه به گرانی گندم در سراسر دنیا و افزایش قیمت های دستمزد و نهاده ها، دولت قیمت خرید تضمینی گندم را به 11 هزار و 500 تومان افزایش داد.

وی گفت: با توجه به کاهش 25 تا 30 درصدی بارندگی در مقایسه با سال گذشته، فشار آبی بر مزارع زیاد است و در یکی دو سال اخیر نیز به دلیل گرانی، استفاده از نهاده ها کاهش یافت، بنابراین دولت برای کاهش قیمت کود های پایه کمک کرد و قیمت این نهاده ها 45 تا 46 درصد کاهش یافت.

معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای سال آینده زراعی تلاش می کنیم با برنامه ریزی بهتر، عملکرد در واحد سطح را برای گندم افزایش دهیم.

وی اضافه کرد: زمانی که بارندگی کاهش می یابد کشاورزان آب را به محصولاتی اختصاص می دهند که درآمد بیشتری دارند، بنابراین به رغم داشتن مزارع خوب گندم، تولید کاهش می یابد.

مهاجر گفت: مشکل در حوزه دانه های روغنی اختصاص ارز 4200 تومانی است، زیرا محصولی که با این ارز وارد می شود با محصول تولید داخل 20 هزار تومان اختلاف قیمت دارد و کارخانجات ترجیح می دهند کالای وارداتی بخرند.

به گفته وی، این سیاست در سال های اخیر موجب شد در تولید دانه های روغنی عقب بیفتیم در حالی که می توانستیم در همه استان های کشور کلزا که آب کمتری نیاز دارد و پاییز کشت می شود تولید کنیم.

این مقام مسئول با بیان این که برنامه وزارت جهاد کشاورزی در حوزه دانه های روغنی، توسعه کشت کلزا است، گفت: کشت کلزا باعث پایداری تولید گندم می شود.

وی اضافه کرد: برنامه ریزی مفصلی برای تولید کنجد انجام داده ایم، زیرا این گیاه در حالی که در تابستان کشت می شود، اما آب بسیار کمی نیاز دارد و درصد روغن آن بالای 50 درصد و بسیار باکیفیت است.

معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای تأمین 50 درصد نیاز کشور به دانه های روغنی در پنج شش سال آینده برنامه ریزی کرده ایم.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 9 خرداد 1401 بروزرسانی: 9 خرداد 1401 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 1392

به "پیش بینی خرید تضمینی 5.5 میلیون تن گندم در سال 1401" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی خرید تضمینی 5.5 میلیون تن گندم در سال 1401"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید