هشدار ، 6 شهرستان استان بوشهر در شرایط قرمز کرونایی

به گزارش مجله یافان، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: در زمان حاضر سه شهرستان این استان در شرایط قرمز شیوع بیماری کرونا و سه شهرستان دیگر در مرحله هشدار قرار دارند.

هشدار ، 6 شهرستان استان بوشهر در شرایط قرمز کرونایی

به گزارش مجله یافان به نقل از ایرنا،دکتر عبدالمحمد خواجه ئیان گفت: شرایط در شهرستان هایی که شرایط قرمز و هشدار دارند، پایدار است زیرا تقسیم بندی و نشانه گذاری این شهرستان ها بر اساس موارد بستری است که روزانه در حال تغییر است.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی احتمال داده می گردد تعداد زیادی از افراد جامعه که بیشتر بی علامت هستند ناقل بیماری کرونا باشند و در تماس های روزانه می توانند این بیماری را به افراد سالم نیز منتقل نمایند.

خواجه ئیان اضافه کرد: تماس بین افراد سالم و بیمار در جامعه باعث گردش ویروس می گردد و از این طریق چرخه انتقال بیماری پایدار می ماند، به همین دلیل افراد در صورت امکان و نداشتن اضطرار از منزل خارج نشوند.

معاون دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار کرد: هرگونه تجمع ، دورهمی ، مراسم جشن و سوگواری و از این دست برنامه ها که موجب تجمع می گردد در شرایط قرمز کرونایی در این استان فاجعه بار خواهد بود.

وی یادآورشد: شیوع بیماری کوود 19 در این استان و بسیاری از جاهای کشور بعد از کاهش خوبی که در اواخر فروردین و نیمه اول اردیبهشت 99 داشت، دوباره روبه افزایش گذاشته است و براساس پیش بینی ها ابتدا موارد سرپایی و بعد بستری ها در استان بوشهر افزایش یافته است.

خواجه ئیان اضافه کرد: این بیماری هیچ گونه درمانی ندارد و کسانی که در بیمارستان بستری هستند بیشتر درمان های نگه دارنده برای آنها انجام می گیرد و باید همه کوشش خود را برای پیشگیری از بیماری گذاشت.

وی بیان نمود: برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا باید مجموعه ای از اقدام ها را همه افراد جامعه از جمله کارمند، بازاریان و خانه دار انجام دهند و هیچ راه واحدی برای پیشگیری مطلق از بیماری وجود ندارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: مهم ترین کارها برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری، استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی، ضدعفونی کردن مکرر دست ها و در صورت امکان خارج نشدن از منزل مگر در موارد خیلی لازم است.

وی گفت: ماسک های سه لایه معمولی نیز می تواند تا حد زیادی جلوی انتقال ویروس کرونا را بگیرد و همه مردم احتیاج به استفاده از ماسک N95 و فیلتر دار ندارند و ماسک هایی که دریچه دارند برای بیماران به هیچ وجه توصیه نمی گردد زیرا این نوع ماسک ها اجازه خروج هوا به بیرون را می دهند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: تا چند هفته پیش نمونه گیری کرونا از افراد مراجعه نماینده به مراکز منتخب انجام می گرفت اما با بخش نامه جدید وزارت بهداشت روش کار تغییر کرد و با توجه به شیوع بالای بیماری در جامعه و محدودیت های دسترسی به کیت تشخیصی گروه هدف غربالگری تغییر نموده است.

وی اضافه کرد: بر اساس این دستورالعمل از افراد سرپایی علامت دار با سن بالای 60 سال یا وجود بیماری زمینه ای (گروه های پرخطر از نظر عوارض کوید 19)، زنان باردار و افراد در تماس با فرد مبتلا به کرونا به شرط سن بالای 60 سال نمونه گیری انجام می گردد.

خواجه ئیان اضافه کرد: بر اساس این دستورالعمل، زندانیان علامت دار، کارکنان زندان در تماس مستقیم با زندانی مبتلا، معتادان متجاهر علامت دار در مراکز ماده 16، کارکنان مراکز ماده 16 در تماس مستقیم با معتادان متجاهر مبتلا، مراکز نگهداری معلولان و سالمندان علامت دار، کارکنان مراکز نگهداری معلولان و سالمندان و سایر مراکز تجمعی در تماس مستقیم با مددجویان مبتلا نیز از جمله مواردی هستند که باید از آنها نمونه گیری گردد.

وی بیان نمود: اتباع خارجی علامت دار ساکن در مهمان شهرها، اتباع داخلی وارد شده از کشورهای با شیوع بالا و، کارکنان شاغل در بخش ویژه کوید 19 و کارکنان ارائه خدمات برای کوید 19 در واحدهای PHC از دیگر مواردی هستند که باید از آنها نمونه گیری انجام گردد.

خواجه ئیان اضافه کرد: با توجه به تغییر شرایط نمونه گیری توصیه می گردد چنانچه علائم خفیف بیماری را در خود مشاهده کردند در منزل ایزوله شوند و سعی نمایند تماس کمتری با افراد خانواده و سایرین داشته باشند و در صورت شدت دریافت علائم به بیمارستان مراجعه نمایند.

وی تأکید کرد: افراد عادی با علائم خفیف بیماری احتیاج به مراجعه به بیمارستان ندارند و رعایت کردن موارد بهداشتی برای آنها کفایت می نماید.

این مقام مسئول اضافه کرد: افرادی که دارای بیماری زمینه ای، سالمندان و خانم های باردار باید میزان بالاتری از احتیاط را داشته باشند و خانواده های این افراد نیز برای حفظ سلامت آنها ضریب بالاتری از احتیاط را مدنظر قرار دهند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با بیان اینکه در یک دور همی در هفته های گذشته در استان بوشهر موارد زیادی مبتلا شدند و با وجود توصیه های مکرر، افراد زیادی در جامعه این هشدارها را جدی نمی گیرند.

وی تاکید نمود: این درصد کم افراد جامعه نیز می توانند باعث تداوم چرخه انتقال ویروس در جامعه باشند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 شهریور 1399 بروزرسانی: 8 شهریور 1399 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 439

به "هشدار ، 6 شهرستان استان بوشهر در شرایط قرمز کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار ، 6 شهرستان استان بوشهر در شرایط قرمز کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید