نمودار رشد نوزاد؛ شامل نمودارهای رشد قد، وزن و دور سر نوزادان

به گزارش مجله یافان، نمودار رشد نوزاد، برای اندازه گیری های قد، وزن و دور سر و بررسی سلامت و فرایند طبیعی رشد نوزاد و مقایسه آن با بچه ها هم سن او استفاده می شوند. این نمودار ها برای نوزادان دختر و پسر متفاوت است. در این مقاله همه این نمودار ها و راهنمای استفاده از آن ها بیان شده است.

نمودار رشد نوزاد؛ شامل نمودارهای رشد قد، وزن و دور سر نوزادان

نمودار رشد نوزاد این امکان را به والدین می دهد که رشد فرزند خود را ثبت کرده و آن را با محدوده رشد طبیعی مربوط به سن او مقایسه نمایند. در صورتی که رشد کودک با رشد طبیعی تفاوت قابل توجهی داشته باشد والدین باید به پزشک متخصص و یا مراکز بهداشت مراجعه نمایند تا علت بررسی شود.

اندازه های قد، وزن و دور سر نوزادمان را چگونه بدست بیاوریم؟

برای اندازه گیری دور سر، یک متر کاغذی یا پلاستیکی را به دور سر کودک در بزرگ ترین قسمت آن بپیچید. متر را در قسمت وسط پیشانی و نیز برآمدگی پشت سر او بگذارید تا اندازه دور سر کودک به دست آید. اندازه گیری های قد و وزن را می توانید خودتان با متر و یا ترازوهای خانگی بدست آورید. برای داشتن اندازه های دقیق تر به مراکز درمانی و یا بهداشت مربوطه مراجعه کنید. زمان هر اندازه گیری را با تاریخ و سن کودک به طور دقیق یادداشت کنید.

راهنمای استفاده از نمودارهای رشد نوزاد

بر اساس جنسیت نوزاد، نمودار مربوطه را مشخص کرده و ابتدا سن کودک خود را در پایین نمودار پیدا کنید و یک خط فرضی عمودی رسم کنید. محیط سر، قد یا وزن را نیز در سمت چپ نمودار پیدا کنید و یک خط افقی رسم کنید. در محل تقاطع دو خط عمودی و افقی مذکور نقطه ای رسم کنید. اندازه گیری را در فواصل منظم انجام دهید و خطی رسم کنید، نقطه های رسم شده را به هم وصل کنید. این خط همان منحنی رشد فرزند شما است. این نمودارها به شما نشان خواهد داد که رشد کودک شما در مقایسه با میانگین همه نوزادان هم سن او چگونه است و آیا باید به پزشک مراجعه کنید یا خیر.

نمودار رشد نوزادان دختر؛ دور سر، قد و وزن

نمودار رشد وزن نوزاد دختر

نمودار رشد قد نوزاد دختر

نمودار رشد دور سر نوزاد دختر

نمودار رشد نوزادان پسر؛ دور سر، قد و وزن

نمودار رشد وزن نوزاد پسر

نمودار رشد قد نوزاد پسر

نمودار رشد دور سر نوزاد پسر

با بررسی های ماهیانه این نمودارها و اندازه گیری قد، وزن و دور سر نوزاد، از مراحل رشد نوزاد، رشد طبیعی او و سلامتی کودک خود آگاه شوید و در صورت مشاهده اندازه های غیرطبیعی به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

گروه مادر و کودک مجله یافان

منبع: setare.com
انتشار: 27 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 بهمن 1399 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 777

به "نمودار رشد نوزاد؛ شامل نمودارهای رشد قد، وزن و دور سر نوزادان" امتیاز دهید

1 کاربر به "نمودار رشد نوزاد؛ شامل نمودارهای رشد قد، وزن و دور سر نوزادان" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمودار رشد نوزاد؛ شامل نمودارهای رشد قد، وزن و دور سر نوزادان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید