نامه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا به مجلس اروپا درباره تحریم ها

به گزارش مجله یافان، انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا در نامه ای به مجلس اروپا خواهان انتها یافتن تحریم های ایران شد.

نامه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا به مجلس اروپا درباره تحریم ها

با ما سفر کنید و با تور اروپا ارزان از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش مجله یافان از تسنیم، اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا در نامه های جداگانه ای به مجلس اروپا و سازمان ملل خواهان خاتمه یافتن تحریم های بی اساس کشورمان شدند.

متن این دو نامه به توضیح زیر است:

خطاب به دبیر کل سازمان ملل

بسمه تعالی

عالیجناب

این نامه، به استناد ماده 2 بیانیه حقوق بشر، یک درخواست فوری در شرایط بحرانی ناشی از شیوع جهانی کرونا است.

در شرایط بحرانی کنونی، در اثر تحریم های غیرقانونی و یکجانبه آمریکا، دسترسی مردم ایران به نیازهای بنیادی غذا و دارو به شدت محدود شده است. در حالیکه طبق قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد و دستور دیوان بین المللی دادگستری ایران باید بتواند از موارد انسان محبت آمیز مثل دارو، محصولات کشاورزی و مواد غذایی بهره مند شود. از این رو ما اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا، با بالغ بر پنجاه سال سابقه فعالیت علیه تبعیض و بی عدالتی و دفاع از حقوق انسان ها، ضرورت دیدیم تا این درخواست مستقیم را از جنابعالی بعنوان عالی ترین مقام اجرایی سازمان ملل متحد داشته باشیم.

ایران در طول سالها محاصره مالی به دلایل اثبات نشده و غیر قانونی از سوی ایالات متحده آمریکا، هدف یک خشونت آشکار بین المللی است. قربانیان این تحریم های کور و ضد انسانی که مصداق شاخص تروریسم مالی است، هموطنان بی گناه ما می باشد. مطابق ماده 5 بیانیه حقوق بشر، این قبیل اقدامات هوشمند و شیطانی، در شرایطی که سلامت و معیشت انسان ها به ویژه زنان بچه ها سالخوردگان و بیماران خاص در معرض تهدید جدی قرار گرفته اند، مصداق شاخص شکنجه عمومی یک ملت است.

اعمال چنین محاصره مالی فشرده ای توسط ایالات متحده آمریکا علیه ایران، ضد تعهد اخلاقی همه آحاد بشریت و بطور خاص حقوق بنیادین منشور ملل متحد است. الزام مستبدانه آمریکا به پیروی سایر کشورها از تحریم های غیرقانونی آمریکا؛ موجب تضعیف حق نهادهای بین المللی و اقدامی جنایتکارانه در دفاع از حق سلامت مندرج در ماده 25 بیانیه حقوق بشر است.

لذا ما اعضای انجمن های اسلامی دانشجویان سراسر اروپا از آن جناب تقاضا داریم بعنوان عالی ترین مقام اجرایی سازمان ملل متحد و براساس وظیفه ذاتی دبیرکل سازمان ملل متحد و همچنین بر اساس اصل توسعه صلح پایدار، نسبت به فراخوان تشکیل جلسه فوری شورای امنیت، مجمع عمومی و دیگر ارکان سازمان ملل متحد، برای برطرف اثر این حصر مالی، به ویژه در دو موضوع دارو و غذا اقدام عاجل صورت گیرد. بی تردید این اقدام علاوه بر تقویت نهادهای بین المللی در ایفای وظایف انسانی خود، مانع قربانی شدن بیشتر مردم ایران از این حادثه جهانی خواهد شد.

با تشکر اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان اروپا

نامه خطاب به مجلس اروپا

این نامه یک درخواست فوری در شرایط حساسی است که جهانی شدن بحران کرونا، سلامت و اقتصاد کشورهای بسیاری را درگیر خود نموده است.

در چنین شرایطی، تحریم های غیرقانونی و یکجانبه آمریکا دسترسی مردم ایران به نیازهای بنیادی غذا و دارو را به شدت محدود شده است.

از این رو ما اعضای اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا با پنج دهه سابقه فعالیت علیه تبعیض و بی عدالتی و دفاع از حقوق بشریت؛ ضرورت دیدیم که این درخواست مستقیم را از جنابعالی و اعضای محترم مجلس اروپا داشته باشیم.

ایران در طول سال ها محاصره مالی امریکا به دلایل اثبات نشده و غیرقانونی هدف یک خشونت آشکار بین المللی قرار گرفته است.

این خشونت را می توان مصداق شکنجه عمومی ملتی دانست که به گواه تاریخ نقش موثری در پیشبرد تمدن و فرهنگ جهانی داشته اند و همواره مدافع صلح بوده اند.

متاسفانه اقدامات غیرقانونی و ضد انسانی اخیر آمریکا در تنگ کردن حصر مالی علیه ایران؛ ضمن تضعیف نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر، استقلال و شان کشورهای اروپایی را نیز در معرض تهدید قرار داده است.

بسیاری از دولت های اروپایی با نگرانی از تنبیه های آمریکا، از تحریم های غیرقانونی آمریکا علیه ایران پیروی می نمایند و از هر اقدام انسانی و همکاری بشرمحبت آمیز با ایران امتناع می ورزند.

با درنظر دریافت وجدان انسانی (و وفق ماده 55 منشور ملل متحد در رعایت موثر حقوق انسانی و آزادیهای اساسی) آگاهانه درک می کنید که اقدام ضد انسانی و ظالمانه آمریکا، مصداق شکنجه عمومی (ماده 5 بیانیه حقوق بشر) و مانع بهرمندی از حق سلامت (مندرج در ماده 25 بیانیه حقوق بشر) و ناقض ماده 7 توافق بین المللی مرتبط با حقوق مدنی و سیاسی و ماده 3 کنوانسیون اروپایی حقوق بشر است.

لذا از آن جناب درخواست داریم وفق ماده 15 کنوانسیون اروپایی حقوق بشر و کلیت کنواسیون در دفاع از حقوق بنیادین و بر اساس قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد و همجنین حکم دیوان بین المللی دادگستری موکد به تامین دسترسی ایران به دارو، محصولات کشاورزی و مواد غذایی؛ جلسه ای فوری برای برطرف اثار حصر مالی آمریکا علیه ایران تشکیل شود تا ضمن تقویت موقعیت و شان مستقل اتحادیه اروپا در ایفای وظایف انسانی خود بر اساس کنوانسیون اروپایی حقوق بشر؛ از بروز حوادث ضد انسانی بیشتر نسبت به مردم ایران پیشگیری شود.

با تشکر

اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان اروپا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 مرداد 1399 بروزرسانی: 10 مرداد 1399 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 378

به "نامه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا به مجلس اروپا درباره تحریم ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا به مجلس اروپا درباره تحریم ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید