منشأ چندش آور دندان های مصنوعی فاش شد!

به گزارش مجله یافان، در قرن نوزدهم، پروتزهای دندان مصنوعی منشأ بسیار بدی داشتند. دندانپزشکان پروتزهای دندان (دندان مصنوعی) را با دندان های قربانیان جوان جنگ ها می ساختند.

منشأ چندش آور دندان های مصنوعی فاش شد!

به گزارش خبرگزاری مجله یافان ، پس از نبرد واترلو در سال 1815، دندانپزشکان آغاز به ساختن پروتز از دندان سربازان کردند. این پروتزها که دندان های واترلو نامیده می شدند، از دندان های سربازانی ساخته شدند که در میدان جنگ کشته می شدند.

اما موضوع از اینجا وهم آور می گردد که سربازانی که در واترلو جان خود را از دست دادند، اکثراً جوان و سالم بودند و به همین علت دندان های آن ها کاندیدای مناسبی برای دندان مصنوعی بود. سرنوشت عجیبی برای دندان ها است که محل استراحت نهایی آنها در دهان غریبه ها باشد و جایگزینی برای دندان های از دست رفته یا آسیب دیده باشند.

اما نکته مهم اینجاست، معلوم نیست افرادی که برای دریافت این دندان های مصنوعی اقدام می کردند، از این موضوع خبر داشتند یا خیر. راشل بایرستو، مورخ دندانپزشکی، فاش کرد که در حالی که ما اکنون به این دندان مصنوعی با عنوان دندان های واترلو نگاه می کنیم اما شواهد کمی دال بر استفاده از این واژه در متون قرن نوزدهم وجود دارد. این نشان می دهد که بیماران ممکن است در تاریکی در خصوص منشأ پروتزهای مصنوعی خود بوده اند.

حداقل می توان گفت که این یک فکر هولناک است که رویه های هولناک گذشته و سؤالات اخلاقی که در خصوص اقدامات پزشکی مطرح می گردد را برجسته می نماید. تصور کنید با پروتزهایی لبخند بزنید که زمانی بخشی از دهان شخص دیگری بود، کسی که در میدان جنگ با پایانی غم انگیز روبرو شد.

در کنار دندان های واترلو، بسیاری از دندان های مصنوعی با استفاده از دندان های سارقان قبر ساخته شده اند. با کمال تعجب، دندانپزشکان آن موقع در خصوص منشأ این دندان ها پرس و جو نمی کردند. دورانی بود که صنعتگران مختلف، از جمله کلاه گیس سازان و آهنگران، به کارهای دندانپزشکی می پرداختند. در واقع، شما حتی می توانستید پروتزهای مصنوعی خود را به وسیله جواهرساز محلی خود تامین کنید.

منبع: history of yesterday

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 30 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1403 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 1652

به "منشأ چندش آور دندان های مصنوعی فاش شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منشأ چندش آور دندان های مصنوعی فاش شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید