قراردادهای رسانه ای منطبق بر مقررات و سیاست های شهرداری است

به گزارش مجله یافان، تهران (پانا)- رییس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران ضمن اعلام خرسندی خود از فرایند شفاف سازی در این مجموعه گفت بر این اساس شهروندان و رسانه ها می توانند عملکرد شهرداری تهران را نقد کنند و بدانند بیت المال چگونه هزینه می شود.

قراردادهای رسانه ای منطبق بر مقررات و سیاست های شهرداری است

غلامحسین محمدی رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران با اشاره به قراردادهای منتشر شده شهرداری تهران با رسانه ها در فضای مجازی اظهار کرد: بنده استقبال می کنم از اینکه شهرداری تهران در یک فرآیند شفاف اطلاعات سازمان را برای عموم مردم دسترس پذیر کرده و بر طبق این موضوع مردم و رسانه ها می توانند عملکرد شهرداری تهران را نقد کنند و بدانند بیت المال چگونه هزینه می شود.

قراردادهای حوزه ارتباطات و رسانه ها بسیار متنوع است

محمدی افزود: همچنین ما باید هر خبری که در فضای رسانه ای مطرح می شود را بررسی کنیم و بدانیم از چه زاویه ای منتشر شده و اصلا این موضع صحیح است یا خیر و یا بنا به دلایلی سانسور شده مطرح شده است؛ قراردادهای مدیریت شهری در حوزه ارتباطات و رسانه ها بسیار متنوع است و بخشی مربوط به تولید محتوا و بخشی به توزیع محتوا مربوط می شود.

رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری بیان نمود: مانند بسیاری از نهادها و ارگان های دیگری که روابط عمومی ها با استفاده از امکانات خود یا خرید خدمت اقدام به تولید و توزیع محتوا می کنند، ما هم به دلایل محدودیت هایی که در تبلیغات و اطلاع رسانی در شهرداری تهران به منظور کنترل قراردادها و کاهش هزینه ها در منطقه ها 22 گانه شهرداری تهران و همچنین سازمان ها و شرکت ها ایجاد کردیم تصمیم گرفتیم فعالیتهای برون سپاری رسانه ای به صورت متمرکز انجام شود.

محمدی ادامه داد: این گام اول باعث شد تا خیلی از اقداماتی که در شهرداری تهران به نام فعالیت رسانه و تبلیغات انجام می شد، از طریق مرکز ارتباطات شهرداری تهران کنترل شود. به ازای آن برای آنکه بتوانیم اخبار را که شامل اخبار و اطلاع رسانی عمومی مانند موضوعات ترافیک، پسماند، فضای سبز، معماری و شهرسازی و همچنین گزارش عملکرد روزانه شهرداری تهران است را به گوش مردم برسانیم، اقدام به برون سپاری قرار دادهای خبر و تولید و توزیع محتوا منطبق با قوانین و مقررات و تعرفه هایی شرکت تبلیغاتی شهرداری تهران نمودیم.

رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران شرح داد: این فعالیت ها عموما خاص هستند و اساسنامه ای شرکت پیام رسا دارد که در آن درج شده است که فعالیت های تبلیغاتی و هنری به تشخیص هیات مدیره و یا با فراخوان بین کسانی که بتوانند کار را انجام دهند (زمانی که افراد محدودی شرایط انجام خدمت را دارند) می توانند ترک تشریفات برایشان انجام بشود که البته این مسئله خود تشریفاتی دارد که با گزارشی توجیهی همراه است.

او بیان نمود: مثلا در یکی از این قراردادها بیان شده است که برای شبکه اجتماعی توئیتر برای یک فرد مبلغ 400 میلیون تومان داده شده است که این موضوع از اساس دروغ است که چنین چیزی نه ممکن و نه معقول است و قانونی نیست. قرارداد فوق الذکر برای توزیع تعدادی اخبار تعیین در سال طبق تعرفه های مصوب بوده است.

رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران گفت: ما برای اطلاع رسانی دقیق و مناسب با بسیاری از رسانه ها فعالیت هایی را طبق قانون داشتیم و حتی در برخی از روزنامه ها ویژه نامه هایی منتشر شد که عملکرد شهرداری تهران به خوبی به شهروندان تهرانی گزارش داده شود.

محمدی گفت: فعالیت های تبلیغاتی و هنری در شهرداری تهران عموما کارسازی اش از شرکت پیام رسا انجام می شود که این موضوع بر اساس قوانین و با نظر هیات مدیره و گزارشات توجیهی انجام می شود.

او در ادامه تاکید کرد: وظیفه روابط عمومی اطلاع رسانی اقدامات سازمان از طرق شفاف به عموم شهروندان است. رسانه های مکتوب و مجازی، رسمی و غیررسمی برای این مهم مورد استفاده قرار می گیرند؛ لذا اینکه با افراد و شرکت ها بحث تولید و توزیع محتوا قرارداد بسته شود از وظایف ذاتی روابط عمومی است. اینکه گفته شود شهرداری دارای روزنامه است و روابط عمومی هم خبرگزاری شهر را دارد با توجه به بررسیها و درخواستهای اطلاع رسانی در سازمان به هیچ وجه پاسخگو نیست و روابط عمومی با استفاده از ابزارهای نوین رسانه ای و صدا و سیما و روزنامه ها باید حجم گسترده تری از مخاطبان را پوشش دهد.

او گفت: طبق قانون شهرداری تهران به شرکت پیام رسا این اجازه را داده است که طبق مصوبه هیات مدیره در معاملات خرد و کلان هنری و تبلیغی علاوه بر مناقصه از جهت ترک تشریفات، اقدام کند. این موضوع بدلیل این است که اگر فرضا شهرداری قصد داشته باشد در روزنامه ای خاص، فیلمی خاص و یا کمپین اطلاع رسانی خاصی که نیاز به تعیینات ویژه ای بنا به تقاضای پیمانکار دارد نقش آفرینی کند و احتمال زیاد از جهت فراخوان و مناقصه این اقدام ممکن نیست با تصویب مدیران کارسازی لازم را انجام دهد.

او گفت: در شهرداری تهران از دهه هفتاد این شرکت تبلیغاتی با همین مکاهمم مشغول به فعالیت است و بسیاری از اقدامات آن مورد سوال بوده و متاسفانه بدلیل عدم دسترسی رسانه ها هیچ گاه شفاف نشده و رسیدگی هم نشده است. اما امروز ما به صورت شفاف همه قراردادها و مقررات را در دسترس قرار میدهیم تا علاوه بر نهادهای نظارتی عموم شهروندان هم بررسی کنند و نظرات خود را بگویند.

بر اساس گزارش سایت شهر، محمدی ادامه داد: بسیاری حتی با این حجم فعالیتها ما را در زمینه اطلاع رسانی نقد می کنند البته چون رسانه ملی با ما همکاری نداشت نتوانستیم بسیاری از فعالیت های مدیریت شهری بویژه در حوزه تغییر ریل را به خوبی اطلاع رسانی کنیم. اما حداکثر توان خود را در شرایطی که مردم از نظر فکری و معیشتی نسبت به عملکرد کل حاکمیت نقد داشتند را برای تبیین ریل نو مدیریت شهری بکار گرفتیم. گمان میکنم فارغ از نیت خوانی ها این نقد و بررسیها بنفع عموم شهروندان است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 16 مرداد 1400 بروزرسانی: 16 مرداد 1400 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 1089

به "قراردادهای رسانه ای منطبق بر مقررات و سیاست های شهرداری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قراردادهای رسانه ای منطبق بر مقررات و سیاست های شهرداری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید