بیوگرافی کاوه مدنی و ماجرای حضورش در ایران

به گزارش مجله یافان، بیوگرافی کاوه مدنی: کاوه مدنی متولد مردادماه سال 1360 در تهران، دانشمند، پژوهشگر و فعال محیط زیستی ایرانی و معاون سابق سازمان حفاظت محیط زیست ایران و نائب رییس مجمع محیط زیست سازمان ملل متحد است. وی در سال های اخیر نقش مهمی در افزایش آگاهی عمومی نسبت به بحران آب و محیط زیست ایران ایفا کرده است.

بیوگرافی کاوه مدنی و ماجرای حضورش در ایران

مجله یافان | سرویس چهره ها - کاوه مدنی استاد مرکز سیاست محیط زیست امپریال کالج لندن است و در جوامع علمی بین المللی به سبب یاری بنیادی در تلفیق نظریه بازی ها و تحلیل تصمیم گیری با مدل های مدیریت منابع آب، مطرح است.

تحصیلات کاوه مدنی

کاوه مدنی در سال 1382 و در مقطع کارشناسی رشته مهندسی عمران از دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شد. وی پس از آن برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به کشور سوئد رفت و در سال 1384 در رشته منابع آب از دانشگاه لوند فارغ التحصیل شد. او در سال 1388 مدرک دکترای خود را در رشته مهندسی عمران محیط زیست از دانشگاه کالیفرنیا، دیویس دریافت نمود. وی پس از آن دوره پسا دکتری خود را در رشته اقتصاد و سیاست محیط زیست در دانشگاه کالیفرنیا، ریورساید گذراند.

فعالیت حرفه ای

کاوه مدنی در حال حاضر استاد تحلیل سامانه ها و سیاست در مرکز سیاست محیط زیست امپریال کالج لندن است. وی پیش از پیوستن به امپریال کالج لندن، استادیار دانشگاه مرکز فلوریدا (سنترال فلوریدا) بوده است. کاوه مدنی عضو شورای سردبیران نشریه علمی و پژوهشی مدیریت و برنامه ریزی منابع آب انجمن مهندسان عمران آمریکا و نشریه شهر ها و جوامع پایدار انتشارات Elsevier است. مدنی همچنین در اسفند ماه 1395 دبیر اولین کنفرانس بین المللی تغییر اقلیم ایران بود.

از شایعه وزارت تا معاونت وزیر

بعد از رای نیاوردن حبیب الله بیطرف در دوره دهم مجلس شورای اسلامی برای تصدی پست وزارت نیرو، نام کاوه مدنی به عنوان یکی از گزینه های جوان و مورد حمایت فعالان آب و محیط زیست برای نشستن بر کرسی وزارت نیرو توسط برخی رسانه ها مطرح شد. اما او در مصاحبه با خبرگزاری مهر با اظهار بی اطلاعی از این خبر تاکید نمود که هیچ پیشنهاد رسمی برای تصدی سمت وزارت نیرو به او نشده است.

در 26 شهریور 1396، با حکم عیسی کلانتری معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست ایران، کاوه مدنی معاون بین الملل، نوآوری و مشارکت فرهنگی-اجتماعی این سازمان شد. از این روی کاوه مدنی از خارج از کشور بازگشت و بر مسند معاونت رییس سازمان محیط زیست نشست.

کاوه مدنی انتها در بهمن 96 به جرم جاسوسی بازداشت و در فروردین ماه 97 از سمت معاونت سازمان حفاظت محیط زیست کناره گیری کرد و از ایران رفت.

درس عبرت

چندی پس از انتشار خبر رفتن کاوه مدنی از ایران، محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، در توییتر خود نوشت:

امروز از یک منبع موثق شنیدم کاوه مدنی معاون سازمان حفاظت محیط زیست، ایران را ترک نموده است. همسر او نیز که ممنوع الخروج شده بود با برطرف ممنوع الخروجی کشور را ترک کرد؛ درس عبرتی برای نخبگان ایرانی مقیم خارج از کشور!

همچنین به نقل از ایسنا، کاوه مدنی به روزنامه ایران در این باره گفته است که رفتنش به خارج از کشور از ترس نبوده، بلکه به خاطر فشار برخی از مخالفان بوده که به او اجازه کار ندادند.

علت بازگشت به ایران

کاوه مدنی درباره علت بازگشتش به ایران گفت:

من از همان ابتدا با عشق و برای یاری به کشورم بازگشتم. از آقای کلانتری، رییس سازمان حفاظت محیط زیست هم تشکر می کنم که در این حوزه یک پنجره جدید برای کشور باز کردند. همچنین از دکتر ستاری که با باز کردن این فضا، زمینه جذب نخبگان را فراهم کردند تا دانش، انرژی و خون جدیدی به مدیریت کشور تزریق گردد، متشکرم، اما برخی زیادی دلواپس هستند و بر همین اساس این حلقه خودی را آن قدر تنگ می نمایند که در نهایت خودشان هم از آن خارج می شوند.

آیا کاوه مدنی دوتابعیتی بود؟

او درباره اتهام دو تابعیتی بودنش می گوید:

14 سال خارج از ایران و در کشور های مختلف از اروپا گرفته تا آمریکای شمالی کار و زندگی کردم، اما هرگز تابعیت هیچ یک از این کشور ها را نگرفتم. این موضوع را بار ها در مصاحبه هایم و حتی توییترم اعلام کردم، اما متاسفانه برخی، علاقه ندارند بخوانند یا بشنوند، حتی در برخی مواقع، مواردی را به من نسبت می دهند که دقیقاً خلاف گفته ها، مصاحبه ها و نوشته های من است.

انتشار عکس های خصوصی کاوه مدنی

کاوه مدنی در این باره می گوید:

افرادی که عکس های خصوصی و قدیمی من را در شرایط خاص و بدون مجوز قضایی منتشر کردند، به اعتقاد من، افراد چندان معتقد و با وجدانی نیستند. در چنین شرایطی، کار کردن خود را به صلاح نمی دانم و ترجیح می دهم از خودم بگذرم. در این 7 ماه، همه تلاشم را کردم تا برای دوستان جا بیندازم که من عاشق کشورم هستم و صلاح، پیشرفت و آبادانی را می خواهم، اما نمی توانم توهین و تحقیر خانواده ام را بپذیرم. اصولاً در چنین فضایی چگونه می توانم ممنوع الخروج کردن همسرم را بدون هیچ قانون و دلیلی قبول کنم.

اتهام جاسوسی کاوه مدنی

کاوه مدنی درباره اتهام جاسوسی می گوید:

در نوروز برای ماموریت به چهار کشور سفر کردم. به همین دلیل پیش از رفتنم همه کارهایم را تا آخرین ساعت کاری انجام دادم، نامه هایم را خواندم و حتی برخی از آن ها را هم ارجاع دادم و در این مدت هیچ کار خلافی مرتکب نشدم؛ بنابراین درباره اتهام مجرم بودن و جاسوسی هم باید بگویم که در هیچ موردی هرگز تفهیم اتهام نشده ام. هیچ قراری برای بنده صادر نشده و با احترام و به میل خودم از کشور خارج شدم، اما متاسفانه کسانی مدعی هستند که من تخلف کردم. باید طبق قانون عمل نمایند.

جوایز و افتخارات کاوه مدنی

چهره نوین مهندسی عمران

کاوه مدنی در سال 2012 توسط انجمن مهندسان عمران آمریکا برای دستاورد های حرفه ای و فردی که نشان دهنده آینده با اهمیت و بشر محبت آمیز مهندسی عمران است به عنوان یکی از 10 چهره جدید مهندسی عمران انتخاب شده است. این جایزه، توسط انجمن مهندسان عمران آمریکا به مهندسانی اهدا می گردد که دارای ظرفیت بالایی برای یک آینده کاری بلند مدت و متمایز در حرفه مهندسی بوده و متعهد به انجام فعالیت های خود به بهترین شکل هستند.

جایزه آرنه ریچتر

اتحادیه علوم زمین اروپا (EGU) کاوه مدنی را به دلیل سهم بنیادی در تلفیق نظریه بازی ها و روش های متفاوت تحلیل تصمیم گیری با سامانه های مرسوم مدیریت منابع آب که منجر به ایجاد نگرشی جدید در مدل های مدیریت منابع آب شده به عنوان یکی از چهار دانشمند برجسته جوان در سال 2016 برای دریافت جایزه آرنه ریچتر انتخاب نموده است. این جایزه به پژوهشگرانی داده می گردد که توانسته اند به پیشرفت های درخور توجهی در رشته های مختلف علوم زمین دست پیدا نمایند.

جایزه تحقیقاتی والتر هوبر

انجمن مهندسان عمران آمریکا (ASCE) دارای بیش از 150 هزار عضو از 177 کشور دنیاست و با بیش از160 سال قدمت، قدیمی ترین انجمن مهندسی ایالات متحده محسوب می گردد. از سال 1949 تا کنون، این انجمن سالانه سه تا پنج نفر را برای دریافت جایزه تحقیقاتی والتر هوبر انتخاب می نماید. این جایزه که با ارزش ترین جایزه برای پژوهشگران نسبتاً با سابقه (mid-career) محسوب می گردد به کسانی داده می گردد که به موفقیت قابل توجهی در تحقیقات خود در زمینه های مختلف مهندسی عمران دست یافته باشند. کاوه مدنی این جایزه را به خاطر پژوهش های پیشگامانه در توسعه روش های تخصیص منابع محدود آب به وسیله تلفیق مفاهیم حل مناقشات و نظریه بازی ها برای استفاده درسامانه های پیچیده منابع آب دریافت کرد. کمیته انتخاب این جایزه به طور خاص رهبری او در استفاده از مفاهیم تحلیل سامانه ها در مسائل محیط زیست، آب و انرژی را مورد توجه قرار داده است.

اینستاگرام کاوه مدنی

شما عزیزان می توانید برای دنبال کردن صفحه شخصی اینستاگرام کاوه مدنی به آدرسی که در پایین صفحه آمده است مراجعه فرمایید.

kmadanil@

منبع: setare.com
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 806

به "بیوگرافی کاوه مدنی و ماجرای حضورش در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیوگرافی کاوه مدنی و ماجرای حضورش در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید