در سفر به کرمان کجا را ببینیم؟

به گزارش مجله یافان، شهر کرمان تماشای های زیادی دارد که هیچ وقت نمی گردد در یک روز به همه آنها سر زد. در عوض با دو یا سه روز مرخصی می توانیم هم از طبیعت باغ های آن لذت ببریم، هم از تماشا کویر آن به وجد بیایم و هم با نگاه کردن به آسمان در شب، از نزدیکی ستاره ها به خودمان شگف زده شویم.

در سفر به کرمان کجا را ببینیم؟

چگونه به کرمان برویم؟

یکی از راه های رسیدن به کرمان، راه هوایی است. این جهت از تهران و فرودگاه مهرآباد 50 دقیقه تا یک ساعت زمان و حدود 300 هزار تومان هزینه در بردارد. برای رسیدن به کرمان بعلاوه می توانیم بلیط قطار رزرو کنیم که 14 ساعته به شهر برسیم یا با اتوبوس خودمان را به آن برسانیم و 11 ساعت در راه باشیم.

جاهای تماشای کرمان

باغ شاهزاده ماهان

کرمان را به باغ شاهزاده ماهان آن می شناسند. یکی از مجموعه های تاریخی زیبای این شهر که امروزه مسافران زیادی را به سمت خودش می کشاند. برای رسیدن به عمارت اصلی باغ که در انتها قرار گرفته باید از جهت جوی ها، حوض و فواره ها بگذریم و فراموش کنیم که در شهری کویری هستیم.

جهت دسترسی: از خیابان شهاب به سمت جاده کرمان به بم باید حرکت کنیم تا به باغ برسیم.

باغ فتح آباد

اگر با قطار به کرمان برویم، در نزدیکی شهر از دشت فتح آباد می گذریم. باغ فتح آباد معماری بسیار تماشای ای دارد، اما بیشتر مسافران، شب را برای رفتن به این باغ انتخاب می نمایند؛ چراکه نورپردازی آن زیبایی باغ را بیشتر می نماید. این نورپردازی حتی موقع پرواز هم از آسمان پیداست.

این باغ 13 هکتاری چند سال است که بازسازی شده و برای همین مسافران زیادی در قدم اول به آن سر می زنند. یک گوشه باغ شربت خانه ای درست شده تا مسافران آنجا لبی تر نمایند و از فضا لذت ببرند. در محوطه باغ، آلاچیق ها یا کپرهایی به عنوان استراحتگاه هم وجود دارد. در کرمان باغ های دیگری هم هست که بین کرمانی ها معروفیت دارند. برای مثال باغ بیرم آباد در نزدیکی بزرگراه قائم با سبک معماری صفوی یکی دیگر از جاذبه های کرمان است.

جهت دسترسی: بلوار جمهوری، بلوار هوانیروز، اختیار آباد

کاروان سراها

برای تماشا کاروان سراهای قدیمی می گردد ماشین مان را یک جا پارک کنیم و پیاده به همه آنها سر بزنیم. کاروانسراها در قلب بازار کرمان قرار دارند و بیشتر آن ها به حال خود رها شده اند. سرای گلش سمت چپ بازار اختیاری و غرب مدرسه گنجعلی خان شاید سالم ترین کاروان سرای به جای مانده این شهر باشد. کاروان سرای میرزاحسین خان، حاج مهدی و جر از دیگر کاروان سراهای نزدیک بازار هستند.

بازار کرمان

تماشا کاروان سراها زمان زیادی نمی خواهد و به جای آن می توان برای تماشا بازار کرمان در همان نزدیکی حسابی وقت گذاشت. به اولین بخش از بازار که از میدان ارگ آغاز می گردد بازار ارگ می گویند. بازار کرمان بخش های مختلفی دارد، هرکدام در دوران متفاوتی ساخته شده و هر راسته بازار مخصوص صنف خاصی ست. برای مثال صدای چکش در بازار مسگران متوقف نمی گردد. این بازار دوره صفویه ساخته شده و بیشتر مردم از آن ظروف مسی می خرند.

امروز این مجموعه از میدان ارگ آغاز و به میدان مشتاقیه ختم می گردد. اگرچه در ایران بازارهای مسقف زیادی هست، اما این یکی، طولانی ترین راسته بازار را در ایران دارد. مثلا از ابتدای بازار گنجعلی خان تا بازار وکیل کرمان دو قدم بیشتر راه نیست. بازار وکیل یکی از زیباترین بخش های این بازار در کرمان است و حمام آن به شکل یک چایخانه تغییر کاربری داده که می گردد غذاهای سنتی کرمان را در آن امتحان کرد.

چهارسوق و حمام گنج علی خان

داخل بازار راسته های مختلفی به هم برخورد می نمایند که به آن چهار سوق می گویند. یکی از معروف ترین چهارسوق ها چهارسوق گنجعلی خان است. گوشه ای از این چهارسوق تماشای، حمامی به همین نام قرار گرفته است که در آن اوج معماری کویری را می بینیم. این حمام یک دالان ورودی، رختکن، هشتی، خزینه، حوض و بخش خصوصی دارد و امروز به گنجینه مردم شناسی تبدیل شده.

باغ سنگی

تا به حال درختی دیده اید که میوه اش سنگ باشد؟ از درختان باغ سنگی کرمان، یکی از مجذوب نماینده ترین باغ های غیر زنده جهان، سنگ هایی آویزان شده که ما را حیرت زده خواهد نمود. در دهه 40 ، باغ درویش خان بعد از اصلاحات ارضی خشک شد و او تا آخر عمرش از درختان خشک شده سنگ آویزان کرد. با این کار دیگر هیچ کس نمی توانست درختان بی ارزش او را از چنگش درآورد. جنون این مرد بعد از سال ها به یک جاذبه گردشگری تبدیل شد و برای روستای او در سیرجان برکت آورد.

جهت دسترسی: 40 کیلومتری جنوب شرقی سیرجان، دهستان بلورد، روستای میاندوآب

کلوت های شهداد

برای گشتن در کرمان نباید از دشت لوت غافل بمانیم. کلوت های شهداد بخشی از دشت لوت هستند، اما اینجا کویری معمولی نیست. برترین زمان سفر به این نقطه از کرمان پاییز است، چراکه کلوت های شهداد را گرم ترین نقطه زمین می دانند.

گردشگر های قاره سبز حتما برای تماشا این کلوت ها راهی شمال شرق کرمان می شوند تا با چشمان خودشان شاهد زیبایی وهم انگیز و ماورایی اینجا باشند. هواداران سافاری در بیابان هم از کمپ این ناحیه راننده و خودرو کرایه می نمایند. بعضی ها هم سراغ موتورسواری یا شترسواری در بیابان می فرایند. گروه های ستاره شناسی هم اعتقاد دارند جلوه های آسمان را اینجا بهتر می بینند. اگر باد موافق باشد حتی می توان یک شب هم در کمپ شهداد و آلاچیق های آن ماند و استراحت کرد.

جهت دسترسی: سیریچ، کلوت های شهداد

در کرمان چی بخوریم؟

نمی گردد مسافری به کرمان بیاید و بزقرمه را امتحان نکند. بعلاوه آش شولی و آبگوشت کرمانی هم از غذاهای معروف این شهر هستند. این غذاها را می توان در رستوران های معروف کرمان به نام سیاح، مکث و آسیاب بادی امتحان کرد. کرمانی ها دستی هم در درست کردن مسقطی و شیرینی های دیگر دارند که باید آن را از فروشگاه های شناخته شده شهر خرید. مسقطی های سیرجان از کرمان معروفیت بیشتری دارند. مسقطی شبیه به یک ژله سفت شده است که با زعفران، شکر، گلاب، روغن، نشاسته، هل و خلال بادام و پشته درست می گردد.

آب وهوای خشک کرمان باعث شده که برترین زیره ها در آن به عمل بیاید. پس تا وقتی در کرمان هستید سهم یک سال زیره آشپزخانه مان را باید تامین کنیم. یکی از برترین زیره ها در کوه جوپار رشد می نماید که رنگ سیاهی هم دارد.

کرمانی ها در فراوری غذاهای مقوی استاد هستند. قووت که مردم به آن قوتو می گویند پودری قهوه ای رنگ است که مزه شیرینی دارد و در شیرینی فروشی های بازار فروخته می گردد.

اگر عیدها به خانه یک کرمانی برویم محال است در سفره هفت سین آن کلمپه پیدا نکنیم. کلمپه، شیرینی ای گردویی و خرمایی است که با روغن حیوانی پخته می گردد. بعلاوه یکی از خوشمزه ترین شیرینی های دیگر کرمان برشتوک های لوزی شکلی است که با ترکیب آرد، شکر یا خرما، پودر هل و آرد نخودچی درست می گردد.

یکی از شیرینی های کم ترشناخته شده کرمان سوهان زرندی است. این سوهان با سوهان قم متفاوت بوده و با سمنو درست می گردد. کرمانی ها در ریختن پسته در غذا و شیرینی دست و دلبازند. به خاطر همین هم یک نوع حلوای سبزرنگ از پسته می پزند. بعلاوه ممکن است در بعضی از شیرینی فروشی ها حاج پسته پیدا کنید. شیرینی ای که در یزد با بادام درست می گردد و به نام حاج بادام معروفیت دارد.

از کرمان چه سوغاتی بخریم؟

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 29 دی 1400 بروزرسانی: 29 دی 1400 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 1270

به "در سفر به کرمان کجا را ببینیم؟" امتیاز دهید

2 کاربر به "در سفر به کرمان کجا را ببینیم؟" امتیاز داده اند | امتیاز: 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در سفر به کرمان کجا را ببینیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید