قدرت هژمونیک ایالات&zwnjمتحده در حال افول است

به گزارش مجله یافان، خبرنگاران، گروه بین الملل - امیرمحمد اسماعیلی: افول قدرت ایالات متحده آمریکا برای دهه هاست که شروع شده و نظریه های مختلف در مورد آینده پس از افول آمریکا عنوان شده است. بسیاری از کارشناسان معتقدند که انتخابات اخیر ایالات متحده و اوضاع آشفته پس از آن، از شرایط رو به افول آمریکا در بعد داخلی پرده برداشته است. فارغ از اینکه چه کسی رئیس جمهور ایالات متحده گردد، دولت آمریکا همیشه کوشش نموده تا به نوعی این افول را به تأخیر بیندازد و مانع از ظهور نظمی جدید در عرصه بین الملل گردد. به منظور آنالیز ابعاد مختلف فرایند افول ایالت متحده، با اندرو کوریبکو به مصاحبه نشستیم.

قدرت هژمونیک ایالات&zwnjمتحده در حال افول است

اندرو کوریبکو، نویسنده، تحلیلگر سیاسی، روزنامه نگار و از اعضای هیئت علمی موسسه مطالعات استراتژیک و آینده پژوهی در دانشگاه دوستی روسیه است. حوزه های پژوهشی او سیاست خارجی و ژئوپلیتیک روسیه، استراتژی ایالات متحده در اوراسیا، تاکتیک های تغییر رژیم، انقلاب های رنگی و جنگ های نامتعارف است. کتاب او جنگ های ترکیبی؛ رویکرد غیرمستقیم انطباقی برای تغییر رژیم به تفصیل اوضاع سوریه و اوکراین را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد و از الگوی جدیدی از جنگ استراتژیک توسط ایالات متحده پرده برمی دارد. مشروح مصاحبه به توضیح زیر است:

*کارشناسان روابط بین الملل معتقدند که قدرت هژمونیک ایالات متحده از شروع قرن بیست و یک در حال افول بوده است. نظر شما چیست؟

قدرت ایالات متحده در حال افول نسبی است، اما افول نهایی آن نامعین است. اگرچه ترامپ تمام کوشش خود را برای بازگرداندن هژمونی تک قطبی آمریکا انجام داد و مسلماً از این نظر، به پیشرفت هایی نیز رسید، اما فرآیندهای تغییر الگو که در نتیجه کوشش های ناهماهنگ دنیا برای مهار همه گیری کرونا شروع شد (من از آن به عنوان جنگ دنیای سوم نام می برم) موفقیت های قبلی وی را خنثی کرد.

چین از زمان شروع بحران کرونا تا حد زیادی توانسته بهبود یابد و اکنون موتور بهبود اقتصاد دنیای باشد؛ موضوعی که این کشور را برخلاف گذشته، در صندلی راهنماییگر شکل گیری امور آینده قرار می دهد. نتیجه حاصل از آن این است که فزونی ایالات متحده در حال افول است، اما انتظار می رود که این کشور به رقابت برای رهبری دنیا ادامه دهد و موقعیت برتر خود را مسالمت آمیز تسلیم نخواهد کرد.

*به نظر شما انتخابات اخیر آمریکا و اوضاع آشفته ناشی از آن، چه تصویری از ایالات متحده به نمایش گذاشت؟

انتخابات تنش زای ایالات متحده، موضوعی در حوزه سیاست داخلی است که سال ها در جریان بوده و باید به این واقعیت توجه داشت که نگرانی ها در خصوص سیستم رأی گیری الکترونیکی آمریکا از مدت ها قبل وجود داشته و فقط در ماه گذشته بروز نکرده است. با این حال، این انتخابات، پیامدهای دنیای آشکاری دارد؛ چرا که تعیین می نماید که چه کسی ابرقدرت تک قطبی در حال افول و استراتژی هایش برای بازیابی سلطه دنیای را راهنمایی می نماید.

در نهایت، برای بقیه مردم خیلی مهم نیست که این ترامپ یا بایدن باشد که ایالات متحده را راهنمایی می نماید؛ چرا که این کشور هنوز هم با این هدف جلو خواهد رفت. البته ازآنجایی که شیوه های رهبری آن ها یکسان نیست، روش هایشان مختلف خواهد بود و آن ها روش های خاص خود برای مقابله با چالش های مختلف دارند.

*به نظر شما دنیا پس از افول قدرت هژمونیک آمریکا چگونه خواهد بود؟ آیا می توان از یک نظام بین الملل چندقطبی سخن به میان آورد؟

بسیاری از ناظران، از جمله خود من، قبلاً تصور می کردند که چند قطبی پس از تک قطبی ظهور می نماید، اما اکنون به نظر می رسد که نظام بین المللی بیشتر با دوقطبی بین ایالات متحده و چین توصیف می گردد؛ برخلاف آن چیزی که در زمان جنگ سرد وجود داشت، چرا که امروزه قدرت های در حال ظهوری وجود دارند.

این بدان معناست که اگرچه دوقطبی احتمالاً حداقل در دهه آینده موضوع بحث خواهد بود اما این یک دوقطبی کامل نیست، بلکه تحت تأثیر فرایندهای چندقطبی دو دهه گذشته است. همچنین فرایند چند مرکزیتی وجود دارد که در آن بازیگران غیردولتی مانند شرکت های فراملی و به ویژه بعضی از فناوری های خاص مانند گوگل و فیس بوک از بسیاری جهات از بسیاری دولت ها تأثیرگذارتر هستند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 دی 1399 بروزرسانی: 16 دی 1399 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 706

به "قدرت هژمونیک ایالات&zwnjمتحده در حال افول است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدرت هژمونیک ایالات&zwnjمتحده در حال افول است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید