دلیل مرگ اولین دریافت کننده قلب خوک چه بود؟

به گزارش مجله یافان، چند ماه گذشته در اولین جراحی در نوع خود، یک بیمار 57ساله به نام دیوید بنت (David Bennett) که با بیماری لاعلاج قلبی دست وپنجه نرم می کرد، تحت عمل جراحی نهاده شد و یک قلب اصلاح ژنتیکی شده خوک دریافت کرد؛ اما این فرد دو ماه پس از جراحی در مرکز پزشکی دانشگاه مریلند درگذشت؛ حال دلیل مرگ وی تعیین شده است.

دلیل مرگ اولین دریافت کننده قلب خوک چه بود؟

به گزارش ایسنا، اوایل امسال میلادی اعلام شد دیوید بنت (David Bennett) مردی که از یک خوک اصلاح ژنتیکی شده قلب پیوندی دریافت نموده بود دو ماه پس از جراحی در مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، درگذشته است.

در ان زمان پزشکان مسئول این عمل گفتند تعیین نیست که بدن او عضو پیوندی را پس زده است یا خیر و سخنگوی بیمارستان نیز گفت: هیچ علت تعیینی برای مرگ وی شناسایی نشده است حال، اما به گفته متخصصان پیوند، قلب خوکی که در اوایل امسال میلادی در یک عمل مهم به یک بیمار آمریکایی پیوند زده شد، حامل یک ویروس خوکی بوده و این امر باعث مرگ او بعد دو ماه شده است.

بنت اولین فردی بود که قلب دارای نارسایی خود را با قلب یک خوک اصلاح ژنتیکی شده جایگزین کرد. دیوید بنت که 57 سال داشت در مریلند زندگی می کرد. او دچار عارضه قلبی شدیدی بود و پس از آن که به علت واجد شرایط نبودن، چندین بار درخواستش برای قرار گرفتن در فهرست انتظار دریافت قلب انسان رد شد، با دریافت آزمایشی قلب خوک موافقت کرد.

قلب پیوند زده شده در ابتدا عملکرد خوبی داشت و برای چند هفته هیچ نشانه ای از پس زده شدن وجود نداشت. او با خانواده اش وقت گذراند و فیزیوتراپی انجام داد، اما از بیمارستان مرخص نشد و به گفته مسئولین بیمارستان چند روز قبل حالش رو به وخامت رفت.

بنت نیز روز قبل از جراحی گفته بود: من یا باید این پیوند را انجام دهم یا جان خود را از دست می دهم. من می خواهم زنده بمانم. اگرچه این تیری در تاریکی است، اما آخرین شانس من است.

اکنون پس از آنالیز ها محققان دریافته اند که قلب بنت تحت تاثیر سیتومگالوویروس خوکی قرار گرفته است و این یک عفونت است که اثرات مخربی بر پیوند داشته است. سیتومگالوویروس (Cytomegalovirus) یک سرده از ویروس های رده هرپس ویرالس در زیرخانواده بتا از خانواده هرپس ویریده است.

شرکت بیوتکنولوژی Revivicor که این خوک ها را پرورش داده و مهندسی نموده است، از اظهار نظر در این باره خودداری کرد و هیچ بیانیه عمومی در خصوص ویروس منتشر ننموده است.

مایک کورتیس، مدیر عامل شرکت eGenesis، که آن ها نیز بعلاوه خوک هایی را برای پیوند اعضای بدن پرورش می دهند گفت: این خوک قرار است از همه عوامل بیماری زای خوکی پاک باشد و این موضوع بسیار مهمی است. آیا بنت بدون این ویروس زنده می ماند؟ ما نمی دانیم، اما این عفونت نه تنها به زنده ماندن اون یاریی نکرد بلکه احتمالا به شکست پیوند یاری نموده است.

علت مرگ بنت مهم است، زیرا اگر قلب او در نتیجه رد ایمنی از کار می افتاد، ممکن بود محققان مجددا به یک روش نو برای انجام یک پیوند موفقیت آمیز روی می آوردند. اکنون انتظار می رود که شرکت هایی مانند United Therapeutics و eGenesis، یا دانشگاه هایی که با آن ها کار می نمایند، آزمایش های بالینی اندام خوک خود را ظرف یک یا دو سال آینده انجام دهند.

بارتلی پی گریفیت (Bartley P. Griffith) که این پیوند را انجام داده است گفت: اکنون ما کم کم در حال درک این موضوع هستیم که چرا او از جهان رفت. اگر علت مرگ او یک عفونت بود، احتمالاً می توانیم در آینده از آن جلوگیری کنیم.

یواخیم دنر از موسسه ویروس شناسی دانشگاه برلین گفت که راه چاره این مشکل، آزمایش دقیق تر بافت است. به نظر می رسد که محققان آمریکایی پوزه خوک را به منظور شناسایی ویروس آزمایش نموده اند، اما باید گفت ویروس اغلب در عمق بافت ها پنهان شده است. این یک ویروس نهفته است و تشخیص آن سخت است. اما اگر حیوان را بهتر آزمایش کنید، این اتفاق نخواهد افتاد.

ویروس را می توان شناسایی کرد و به راحتی از بدن خوک ها حذف کرد، اما متاسفانه آن ها از سنجش خوبی استفاده نکردند و ویروس را شناسایی نکردند و این امر علت مرگ بود. خوک آلوده بود و ویروس به وسیله پیوند منتقل شد. البته مرگ بنت را نمی توان تنها به گردن ویروس انداخت. این بیمار شرایط خیلی خیلی وخیمی داشت. این را نباید فراموش کنید.

شاید ویروس نقش در مرگ وی داشته باشد، اما این تنها علت این مرگ نبوده است. من هنوز فکر می کنم این آزمایش موفقیت بزرگی بوده است چراکه به عنوان مثال، اولین پیوند قلب انسان به انسان در سال 1967، تنها 18 روز دوام آورد و دو سال بعد، پیوند قلب در آلمان تنها 27 ساعت دوام آورد.

منبع: فرارو
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 1416

به "دلیل مرگ اولین دریافت کننده قلب خوک چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل مرگ اولین دریافت کننده قلب خوک چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید