ساخت دستگاهی برای فراوری زخم پوش، جایگزینی برای پانسمانهای خارجی

به گزارش مجله یافان، حامد دائمی مدیرعامل شرکت دانش بنیان فراوری کننده دستگاه ترریسی فراوری کننده زخمپوش در تبادل نظر با خبرنگاران گفت: این دستگاه که از تجهیزات آزمایشگاهی است یکی از محصولات این شرکت دانش بنیان به شمار می رود.

ساخت دستگاهی برای فراوری زخم پوش، جایگزینی برای پانسمانهای خارجی

وی با بیان اینکه این دستگاه نمونه ای در کشور نداشته گفت: اما پانسمان یا زخمپوش هایی که حاصل کار این دستگاه است از جمله محصولات وارداتی کشور ما محسوب می شد که همین موضوع باعث خروج ارز از کشور می گردد.

دائمی با تاکید بر اینکه از این دستگاه برای ساخت میکروالیاف پلیمری از محلول­های پلیمری استفاده می­ گردد، بیان نمود: این میکروالیاف می ­توانند به صورت بی ­بافت یا پس از فراورش با دستگاه­های بافندگی به صورت بافته شده به عنوان پانسمان­های پیشرفته برای درمان زخم­های دیابتی، بستر و ... استفاده شوند.

وی افزود: علاوه بر این، الیاف فراوریی با روش ترریسی برای ساخت فرش، موکت، پوشاک، مواد غذایی و استحکام­ دهنده ­های لیفی استفاده می ­شوند. هم­چنین الیاف فراوریی می توانند برای صنایع هوا-فضا و نظامی نیز مورد استفاده قرار گیرند.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان با اشاره به مزیت های رقابتی محصول گفت: از مهم­ترین ویژگی­های این دستگاه می­ توان به فرایند بومی ­سازی شده، قیمت فروش پایین­تر حتی نسبت به نمونه چینی، امکان تغییر در ادوات و قسمت­های دستگاه با توجه به سفارش مشتری و مشاوره با تیم فنی شرکت داخلی به صورت مستمر اشاره نمود.

دائمی ادامه داد: در حال حاضر، این دستگاه با هدف ساخت میکروالیاف مورد استفاده در تجهیزات پزشکی (پانسمان­های پیشرفته پزشکی) ساخته شده است. اما این توانمندی در تیم تحقیق و توسعه شرکت وجود دارد که در صورت احتیاج سایر صنایع نیز، دستگاه مورد نظر با تغییرات مورد نظر مشتری ساخته و عرضه گردد.

وی با بیان اینکه دستگاه­های ترریسی در مقیاس­ها، کیفیت­ها و با قیمت­های مختلف توسط شرکت­های آسیایی، اروپایی و آمریکایی ساخته می ­شوند، گفت: در آسیا، دو کشور چین و هند از جمله تأمین­ کنندگان اصلی این محصول هستند.

وی با تاکید بر اینکه فرایند بومی ­سازی شده، قیمت فروش پایین­تر حتی نسبت به نمونه چینی، امکان تغییر در ادوات و قسمت­های دستگاه با توجه به سفارش مشتری و مشاوره با تیم فنی شرکت داخلی به صورت مستمر، از مهم­ترین ویژگی­های این دستگاه است، گفت: در حال حاضر، متأسفانه بخش قابل توجهی از صنعت نساجی و الیاف در کشور کاملاً وارداتی هستند. به عنوان مثال، واردات سالانه تنها دو پانسمان پیشرفته که با روش ترریسی ساخته می شوند، بیش از 5 میلیون دلار تخمین زده می­ گردد؛ این دو محصول کاملاً وارداتی بوده و اصلاً در داخل کشور فراوری نمی شوند.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان تاکید نمود: با طراحی و ساخت این دستگاه در کشور برای فراوری منسوجات پزشکی، امید است از خروج بی­ رویه ارز در این صنعت جلوگیری گردد. علاوه بر این، در صنایع پوشاک، مواد غذایی و صنایع نظامی نیز، الیاف مربوطه وارداتی هستند که با توجه به استراتژیک بودن هر یک از این صنایع، می­ توان با بومی­ سازی فرایندهای فراوریی در داخل کشور، احتیاج کشور را تأمین و از شدت تحریم­های وضع ­شده در این صنایع تا حدی کاست.

وی با تاکید بر اینکه آنچه در رابطه با دستگاه ترریسی باید دانست، این است که اگر چه ساخت خود این دستگاه به تنهایی می ­تواند موجب صرفه­ جویی ارزی گردد، گفت: اما باید توجه داشت که این دستگاه در آغاز یک چرخه فراوریی واقع شده است و نبود این دستگاه به معنای آغاز نشدن آن چرخه است. به عبارت ساده ­تر، تا زمانی که میکروالیاف یک پلیمر در دسترس نباشد، نمی­ توان پانسمان حاصل از آن الیاف را نیز فراوری کرد.

وی افزود: پس ساخت این دستگاه نه تنها به صورت مستقیم موجب صرفه­ جویی ارزی ناشی از کاهش قیمت تا حدود 50درصد گردد، بلکه محصولاتی که در چرخه فراوری حاصل از این دستگاه قرار می­ گیرند تا بیش از 50درصد صرفه­ جویی ارزی را در پی خواهند داشت.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 آبان 1399 بروزرسانی: 9 آبان 1399 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 563

به "ساخت دستگاهی برای فراوری زخم پوش، جایگزینی برای پانسمانهای خارجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت دستگاهی برای فراوری زخم پوش، جایگزینی برای پانسمانهای خارجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید