رکود مالی اروپا عمیق تر از انتظارات قبلی است

به گزارش مجله یافان، کمیسیون اروپا به عنوان بازوی اجرایی اتحادیه اروپا در گزارشی هشدار داد که رکود مالی در اروپا احتمالاً عمیق تر از پیش بینی مطرح شده در گزارش قبلی این نهاد اروپایی خواهد بود و با توجه به کُند بودن فرایند برطرف محدودیت های وضع شده برای مهار ویروس کرونا در کشورهای اروپایی انتظار می رود که خروج اقتصاد اروپا از رکود مدت بیشتری به طول بینجامد.

رکود مالی اروپا عمیق تر از انتظارات قبلی است

با ما سفر کنید و با تور اروپا ارزان از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

در گزارش جدید کمیسیون اروپا، نرخ رشد اقتصادی منطقه یورو در امسال میلادی منفی 8.7 درصد پیش بینی شده است. کمیسیون اروپا نه تنها در این گزارش پیش بینی قبلی خود از نرخ رشد اقتصادی منطقه یورو را به میزان 1.0 واحد درصد تعدیل نموده، بلکه هشدار داده است که اقتصاد منطقه یورو با ریسک های متعددی روبرو است و این امکان وجود دارد که پیش بینی نرخ رشد اقتصادی این منطقه -که قدرت های اقتصادی اتحادیه اروپا از جمله آلمان، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا را در خود جای داده است- طی ماه های باقی مانده از سال 2020 بار دیگر تعدیل گردد.

والدیس دومبروسکیس، نایب رئیس اجرایی کمیسیون اروپا، طی بیانیه ای در مورد گزارش جدید این کمیسیون در مورد چشم انداز اقتصادی منطقه یورو در سال 2020 اظهار داشت: این پیش بینی به خوبی نشان می دهد که چرا اعضای اتحادیه اروپا باید هرچه زودتر بر سر اجرای یک برنامه بهبود اقتصادی 750 میلیارد یورویی که در قالب آنها کشورهای عضو اتحادیه به صورت مشترک از بازارهای اقتصادی استقراض می نمایند، با یکدیگر به توافق برسند. ما می توانیم انتظار داشته باشیم که اقتصاد منطقه در ادامه امسال و همچنین در سال آینده بهبود پیدا کند، اما در عین حال باید درباره تفاوت در سرعت بهبود اقتصادی هشیار باشیم.

پس از شروع فرایند برداشته شدن تدریجی محدودیت های مرتبط با شیوع ویروس کرونا، اقتصاد اروپا در شرایط بسیار حساسی قرار گرفته است. اگرچه مراحل اولیه بهبود اقتصادی در اروپا با سرعت خوبی پیش رفته است، اما سیاست گذاران هشدار می دهند که نباید بیش از حد به این رشد سریع دلخوش بود، زیرا حرکت به سمت سطح اقتصادی قبل از بحران کرونا احتمالاً در ادامه راه کُند خواهد شد.

در گزارش اخیر کمیسیون اروپا، بیشترین تعدیل پیش بینی نرخ رشد اقتصادی برای کشورهای فرانسه، ایتالیا و اسپانیا اتفاق افتاده است. کمیسیون اروپا اکنون پیش بینی می نماید که اقتصاد کشورهای فرانسه، آلمان و اسپانیا در امسال میلادی بیش از 10 درصد نسبت به سال گذشته کوچکتر خواهد شد. در این میان، اقتصاد آلمان (عظیمترین اقتصاد منطقه یورو و اتحادیه اروپا) چشم انداز بهتری نسبت به سایر اقتصادهای عظیم منطقه یورو دارد. کمیسیون اروپا در گزارش جدید خود نرخ رشد اقتصادی آلمان را منفی 6.3 درصد پیش بینی نموده است.

دولت های اروپایی محرک های اقتصادی بی سابقه ای را برای مقابله با رکود اقتصادی ناشی از همه گیری ویروس کرونا در نظر گرفته اند، اما در اتحادیه اروپا نگرانی های جدی درباره تفاوت قابل توجه بین توزیع بسته های حمایتی در کشورهای ثروتمند و کشورهای نسبتاً کم درآمد این اتحادیه وجود دارد. رهبران اتحادیه اروپا هفته آینده در بروکسل گرد هم خواهند آمد تا درباره یک برنامه هماهنگ برای یاری به بهبود اقتصاد اتحادیه اروپا و توزیع بخشی از بار اقتصادی این برنامه بین کشورهای مختلف عضو این اتحادیه تصمیم گیری نمایند؛ البته اعضای اتحادیه اروپا هنوز بر سر بعضی از ابعاد کلیدی این برنامه با یکدیگر اختلاف نظر دارند.

پائولو جنتیلونی، نخست وزیر سابق ایتالیا که از اواخر سال گذشته میلادی سمت کمیسیونر اتحادیه اروپا در امور اقتصادی و اقتصادی را بر عهده داشته است، درباره ضرورت تصویب هرچه زودتر برنامه هماهنگ بهبود اقتصادی این اتحادیه می گوید: اگرچه سیاست های کشورهای اروپایی در واکنش به بحران کرونا تا حدی از شدت آسیب ها به شهفرایندان اروپایی کاسته است، اما مسئله افزایش نابرابری، فقر و احساس عدم امنیت اقتصادی همچنان پابرجاست. در این شرایط بسیار حساس، یک توافق سریع بر سر برنامه بهبود اقتصادی به منظور تزریق اعتماد جدید و منابع اقتصادی جدید به اقتصادمان لازم است.

با توجه به افزایش قابل توجه شیوع ویروس کرونا در بعضی مناطق دنیا طی هفته های اخیر، احتمال وقوع موج دوم شیوع این ویروس بیش از پیش قوت گرفته است. تنها چند روز پس از آن که دولت آلمان در پی مبتلا شدن ده ها نفر از کارکنان یک کارخانه عظیم فرآوری گوشت در شهر گوترسلو در ایالت نوردراین-وستفالن (پرجمعیت ترین ایالت آلمان) محدودیت های تازه ای در این شهر وضع کرد، دولت خودمختار کاتالونیا در اسپانیا نیز به دلیل افزایش چشمگیر آمار مبتلایان به کووید-19 در ناحیه سِگریا مجبور به وضع مقررات محدودنماینده در این ناحیه شد.

کشورهای جنوب اروپا -از جمله ایتالیا، اسپانیا و یونان- که اقتصادشان بیش از سایر کشورهای اروپایی به صنعت گردشگری وابسته است، احتمالاً رکود اقتصادی شدیدتری را تجربه خواهند کرد. بر اساس گزارشی که اخیراً کنفرانس تجارت و توسعه ملل متحد (آنکتاد) منتشر نموده، انتظار می رود که با توجه به محدودیت های سفر و محتاط تر شدن مصرف نمایندگان به دلیل کاهش درآمد بر اثر بحران کرونا، صنعت گردشگری دنیا در امسال میلادی دست کم 1.2 تریلیون دلار درآمد را از دست بدهد.

کمیسیون اروپا در گزارش خود هشدار داده است که افزایش نرخ بیکاری و ورشکستگی شرکت ها در اروپا جزو دیگر تبعات بحران کرونا خواهد بود و اثرات این بحران بر بازار کار اروپا نیز می تواند طولانی تر از انتظارات کنونی باشد. از طرفی خطر به توافق نرسیدن اتحادیه اروپا و دولت انگلیس بر سر مفاد برگزیت نیز همچنان اقتصاد اروپا را تهدید می نماید.

یکی دیگر از چالش هایی که کمیسیون اروپا در گزارش خود به آن اشاره نموده، رشد سریع موارد ابتلا به بیماری کووید-19 در آمریکا و اقتصادهای نوظهور (مشخصاً هند و برزیل) است. پائولو جنتیلونی، کمیسیونر اتحادیه اروپا در امور اقتصادی و اقتصادی، در این رابطه خاطرنشان می نماید: رشد روزافزون آمار مبتلایان به کووید-19 در سطح دنیا معنای خوبی برای اقتصاد دنیای ندارد و در راستا بهبود اقتصاد اروپا نیز همچون یک مانع جدی عمل خواهد نمود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 15 شهریور 1399 بروزرسانی: 15 شهریور 1399 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 454

به "رکود مالی اروپا عمیق تر از انتظارات قبلی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رکود مالی اروپا عمیق تر از انتظارات قبلی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید