جشن امضای هفت نمایشنامه شکرخدا گودرزی

به گزارش مجله یافان، نمایشنامه های شکرخدا گودرزی با حضور اهالی فرهنگ و هنر رونمایی شد.

جشن امضای هفت نمایشنامه شکرخدا گودرزی

به گزارش گروه فرهنگی مجله یافان، نشست رونمایی از نمایشنامه های شکرخداگودرزی، نمایشنامه نویس و کارگردان با حضور اهالی هنر و فرهنگ برگزار گردید.

در ابتدای این نشست رضا آشفته نویسنده و پژوهشگر عنوان نمود: گودرزی نویسنده ای است که در ادامه فعالیت های نویسندگان و کارگردانان حاضر در تالار سنگلج (25 شهریور سابق) در دهه 40 و 50 در زمینه تئاتر ملی و تئاتر اجتماعی راهگشا بوده و در این برهه توانسته، اقدامات موثری را انجام دهد. وی در این سی سال فعالیت اش همیشه دنباله روی همین هنرمندان به عنوان کسی که دلش برای تئاتر ملی می تپد این جهت را ادامه داده و به ویژه در این ده سال با آفرینش و اجرای آثار نمایشی صندلی قابل تامل و چشمگیری را برای خود ایجاد نموده است.

آشفته در ادامه اشاره نمود که چه گودرزی از شاهنامۀ فردوسی نمایشنامه هایی، چون بهرام چوبینه، روز سیاوش و رستم و اسفندیار را اقتباس نموده باشد و چه در ارجاع به آدم های موثر تاریخ ایران زمین و بر اساس زندگی و تفکر آنان نمایشنامه های سهروردی، خواجه نظام الملک و خواجه نصیرالدین را آفریده باشد، همیشه نیتش پرداختن به وجوه ملی و هویت یافتن نسل های امروزی در شناخت میراث گذشته است.

گودرزی حتی زمانی که از رمان به نام گل سرخ اثر امبرتو اکوی ایتالیایی نمایشنامه به نام گل اقتباس می نماید بازهم لحن و بیانش منتقدانه است و می خواهد دغدغه ها و مسائل روزگارش را به چالش بکشد.

همچنین الهام باباخانی مدیر نشر میهستانی ناشر مجموعه کتاب های نمایشنامه شکرخدا گودرزی ضمن خوشامد به حاضران، با اشاره به این که با توجه به شرایط سخت کنونی و برای حفاظت فرهنگ و هنر از مردم در مواجهه با نامرادی هایی که بلندی های انسانی را در جامعه می فرساید، دست به انتشار این مجموعه زده است و اضافه نمود: آن چه جامعه ما را تا این اندازه فرسوده نموده، افول فرهنگ و هنر است و آن چه می تواند جان دوباره به مردم بخشیده و زخم هایشان را درمان کند، بازسازی همین فرهنگ و به ویژه فرهنگ ملی است.

این ناشر خاطر نشان کرد: دلیل انتخاب و انتشار آثار شکرخدا گودرزی، سال ها استمرار در پرداختن به فرهنگ ملی توسط وی و پیگیری ارزش های فکری و هنری زادبومش بوده است. مشکل ما تاریکی فکری است، و برای ستیز با این تاریکی شمشیر نمی کشند، چراغ می افروزند. ما در حد وسعمان چراغی افروختیم، روشن نگه داشتن و افروخته تر کردنش با شما...

محمد رحمانیان، نمایشنامه نویس و کارگردان ضمن اینکه نگاهی موشکافانه به رسم الخط و ویراستاری کتاب ها داشت، سوژه و موضوع مورد نگارش در نمایشنامه به نام گل را منطبق با شرایط و اوضاع و در راستای کار های گودرزی ارزیابی کرد و خاطر نشان کرد؛ نه تنها گودرزی نویسنده خوبی است بلکه بازیگر و کارگردان قابلی نیز هست.

رحمانیان همچنین همکلاسی سابقش (گودرزی) را یک فعال اجتماعی دانست.

علی دهکردی ضمن ستایش از اقدام ناشر، به نقش سازنده چنین کتاب هایی در شرایطی که آثار غالباً سخیف اند، وزانت نداشته و توجهی به مفاخر ندارند، پرداخت.

وی با اشاره به این که خود بازیگر نقش سهروردی بود، تاکید نمود که باید این متون بیشتر شناخته گردد و با آگاهی افزون تری به شخصیت ها و افراد تاثیرگذار تاریخی و فرهنگی و اندیشمندانمان بپردازیم. در شرایط کنونی ضروری است هر چه بیشتر قشر جوان به این مهم بپردازند و البته دولت نیز حمایت کند.

همچنین بهزاد فراهانی پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون با اشاره به فصل مشترک نگاه گودرزی در مورد فرهنگ ملی و نمایش ایرانی، آن را با بهرام بیضایی قیاس نموده و کوشش نزدیک به سه دهه نمایشنامه نویسی گودرزی را ستود.

او در فرازی از سخنان خود یاد آور شد که آثار شکرخدا گودرزی بخش مهمی از ادبیات نمایشی را شامل می گردد که با دغدغه های ملی، فرهنگی و اجتماعی معاصر عجین شده است.

وی با اشاره به اینکه خودش نیز جزو کسانی است که تا به امروز هیچ نمایش خارجی را کارگردانی ننموده است، منش گودرزی را در این خصوص که دغدغه تئاتر ملی دارد، ستود.

بهزاد فراهانی همچنین در انتها ضمن ستایش از اقدام ناشر برای چاپ آثار نمایشی گودرزی امیدوار بود که با حمایت همه جانبه خانه تئاتر در سراسر ایران این حرکت ناشر مورد حمایت قرار گرفته و الگویی برای چاپ آثار فاخر نمایشی و رغبت ناشران برای چاپ آثار نمایش ایرانی و تئاتر ملی باشد.

احمد مسجد جامعی شخصیت فرهنگی و عضو شورای شهر تهران با آنالیز آثار گودرزی و اینکه بیشتر نمایش های اجرا شده او را دیده است، آثار گودرزی را منشوری دانست که از زوایای مختلف خصوصاً معرفت شناسانه می توان به آن ها نظر افکند و آن ها را نمایشی در بستر شناخت شناسی فرهنگ ایرانی و توجه به مناظر و شخصیت های تاثیر گذار تاریخی اسطوره ای دانست.

جواد طوسی، منتقد سینما با آنالیز دقیق و اشاره به بخش هایی از متون نمایشنامه ها و بازخوانی بعضی دیالوگ ها، گودرزی را از افرادی دانست که هرچند آثارش تاریخ و اسطوره را نشانه رفته اند، اما هرگز خود را در دام تاریخ یا اسطوره اسیر ننموده است، بلکه تاریخ و اسطوره بهانه هایی هستند که گودرزی مسایل روز و مبتلا به جامعه را مورد ارزیابی قرار دهد.

انتها بخش مراسم رونمایی از نمایشنامه های شکرخدا گودرزی حضور او برای امضا کردن این کتاب ها بود که ضمن تشکر از حضور همگان از سخنرانان که هر یک از منظر متفاوتی کارهایش را آنالیز کردند تشکر کرد و از این شب به عنوان شب بی نظیری یاد کرد که برایش یک خاطره ماندگار خواهد بود و شکرخدا گودرزی همچنین مجموعه آثارش را به نیک آیین، نوۀ خردسالش تقدیم کرد و گفت: همه این آثار برای اینهاست که آینده این مملکت هستند.

* مدرسه پینوکیو تمدید شد

نمایش مدرسه پینوکیو به نویسندگی و کارگردانی آرش سنجابی که از 17 آذر ماه در تماشاخانه نوفل لوشاتو روی صحنه رفته بود به دلیل استقبال مخاطبین تمدید شد. این نمایش تا بیستم دی ماه، هرشب ساعت 21 در سالن شماره یک عمارت نمایشی نوفل لوشاتو به روی صحنه می رود.

اتابک نادری، نورا هاشمی، بابک صحرایی، سیما خضرآبادی، فاطیما درستکار، علیرضا میرزامحمدعلی، رازیما میرزایی، سوزان صفانیا و فریبرز گلبن بازیگران این اثر نمایشی هستند.

مدرسه پینوکیو بر اساس برداشتی آزاد از رمان بختیار علی نوشته شده و در خلاصه آن آمده است: الان چیز زیادی از اون مجموعه رخداد ها یادم نیست، اما بهش میگفتن مدرسه پینوکیو! علاقه مندان جهت خرید بلیت این نمایش می توانند به سایت تیوال و یا گیشه تماشاخانه نوفل لوشاتو مراجعه نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 42

به "جشن امضای هفت نمایشنامه شکرخدا گودرزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشن امضای هفت نمایشنامه شکرخدا گودرزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید