تهران در کفِ شرایط کرونا ، کاهش رعایت پروتکل ها به کمتر از 50درصد

به گزارش مجله یافان، معاون بهداشت ستاد مقابله با کرونا استان تهران ضمن ارائه آمار تفکیکی واکسیناسیون کرونا در مرکز، گفت: امیدوارم با رعایت مردم وارد پیکی از امیکرون که نتوانیم جلوی آن را بگیریم نشویم؛ حمل و نقل عمومی، مراکز خرید و باشگاه ها از جمله مراکزی است که باید پروتکل ها به دقت رعایت گردد.

تهران در کفِ شرایط کرونا ، کاهش رعایت پروتکل ها به کمتر از 50درصد

دکتر علیرضا اولیایی منش در گفت وگو با مجله یافان، گفت: از جبنه کلی ما در خصوص سویه کرونای دلتا در شرایط خوبی به سر می بریم و استان تهران هم مانند نقاط کشور است و اکنون شهر قرمزی در استان نداریم. عمده شهرها آبی رنگ هستند و می توان گفت در کف شرایط کرونا هستیم. بعضی روزها هیچ مرگ و میری در استان نداریم و تعداد بستری ها هم به تناسب 14 میلیون نفر جمعیت استان است که نشان می دهد در کل اوضاع بدی از نظر کرونا نداریم.

وی درباره واکسیناسیون علیه این بیماری نیز گفت: عمده واکسیناسیون کشور و تهران در سال 1400 بویژه از تیرماه به بعد اجرا شده است و به همین علت خیلی از مردم همچنان ایمنی تزریق دو دز واکسن را دارند که این ایمنی یاری می نماید که افراد کمتر به بیماری مبتلا شوند.

او با اشاره به اینکه تا به امروز سویه امیکرون به طور کلی ریسک و خطر کمتری نسبت به سویه دلتا داشته، تاکید نمود: ابتلا به این سویه درگیری ریه کمتری می دهد. مسلما امیکرون در کشور وجود داشته و در حال گردش است و خیلی از مردم ممکن است متوجه نباشند و فکر نمایند سرماخوردگی کوچک و گذرایی گرفتند و این بیماری را رد نمایند و به همین علت چون مراجعات مردم پایین است آمار ما هم از ابتلا به این سویه خاص دقیق نیست. بعضی مواردی که شک زیادی به امیکرون بودن آن داریم، برای آزمایشات دقیق فرستاده می گردد و بر این اساس موارد شناسایی قطعی ابتلا به این سویه اعلام می شوند اما اینکه بخواهیم آمار دقیقی از مبتلایان به این جهش ارائه دهیم، امکان پذیر نیست.

اولیایی منش با تاکید بر لزوم افزایش مراقبت ها، اظهار کرد: توصیه اکید ما تزریق دز سوم واکسن است که از اهمیت بالایی برخوردار است و خوشبختانه انواع واکسن ها در مراکز موجود است. از سوی دیگر همچنان رعایت پروتکل های بهداشتی امری مهم است. علی رغم اینکه ممکن است عوارض سویه امیکرون از سویه قبلی کمتر باشد اما باید همچنان موازین مراقبتی را رعایت کرد زیرا وقتی مردم به طور گسترده به بیماری مبتلا شوند بعضی مانند سالمندان و بیماران خاص بیشتر در معرض خطر قرار می گیرند. از طرف دیگر اگر سویه ای از ویروس کرونا تا حد زیادی در جمعیتی گسترده گردد احتمال جهش آن به سویه های خطرناک تر وجود دارد. حتی اگر اثبات گردد که امیکرون علائم خفیف تری دارد باز هم باید مراقبت ها را در حد بالایی قرار داد.

وی اضافه کرد: اگر تعداد بستری ها در یک ماه به یکباره افزایش یابد، نظام سلامت قادر نخواهد بود با آن تعداد بالا روبرو گردد و دوام بیاورد زیرا امکانات کشورها برای مقابله با شرایط عادی است.

او با اشاره به اینکه هنوز در کشور حدود 12 درصد جمعیت دز اول واکسن و حدود 24 درصد هم دز دوم را دریافت نکردند، توضیح داد: از سوی دیگر توصیه به عدم قرارگیری در مجامع شلوغ و فاقد تهویه و تاکید به استفاده از ماسک همچنان برقرار است. آمار کشوری واکسیناسیون دز سوم نیز 13 درصد است.

معاون بهداشت ستاد کرونا استان تهران درباره آمار واکسیناسیون در استان تهران، اعلام کرد: در استان تهران واکسیناسیون دز اول مشابه آمار کشوری حدود 85 درصد و دز دوم 74درصد و دز سوم 15 درصد است. بعلاوه آمار واکسیناسیون در منطقه ها تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی تهران برای دز اول 100 درصد، برای دز دوم 77 درصد و دز سوم 13 درصد، برای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دز اول 81 درصد، دز دوم 74 درصد و دز سوم 17 درصد و برای دانشگاه علوم پزشکی ایران دز اول 81 درصد، دز دوم 72 درصد و دز سوم 14 درصد است.

او با اشاره به اینکه شاخص رنگ بندی کرونایی شهرها هنوز تغییر نکرده است، ادامه داد: قرار بود پس از شیوع امیکرون یک رنگبندی تازه ارائه گردد. به طور کلی شناسایی امیکرون به کیت های آزمایشگاهی ویژه احتیاج دارد که به تعداد بالا در دسترس همه نیست؛ البته خوشبختانه انستیتو پاستور ایران به سرعت توانست این کیت ها را فراوری کند اما نه به تعداد بالا که در همه جا به وفور وجود داشته باشد. به همین علت نمی توان در خصوص شرایط به شکل خیلی دقیق صحبت کرد.

وی بعلاوه در پیش بینی از شرایط کرونا در روزهای آینده با توجه به شرایط فعلی، گفت: آمار رعایت پروتکل های بهداشتی به زیر 50 درصد رسیده است. البته با تصویب ستاد ملی کرونا بعضی محدودیت ها از جمله عدم بازگشایی مدارس (به جز برگزاری امتحانات حضوری) و برگزاری مجازی کلاس های دانشگاهی بازگشته است اما در بین جمعیت مردم معمول که مشاغل آزاد دارند رعایت ها کاهش یافته است. امیدوارم با رعایت مردم وارد پیکی از امیکرون که نتوانیم جلوی آن را بگیریم، نشویم. در کشورهایی مثل آمریکا و انگلیس همه منطقه هاشان از نظر امیکرون قرمز است و جایی پاک ندارند. حمل و نقل عمومی، مراکز خرید و باشگاه ها از جمله مراکزی است که باید پروتکل ها به دقت رعایت گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 بهمن 1400 بروزرسانی: 25 بهمن 1400 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 1300

به "تهران در کفِ شرایط کرونا ، کاهش رعایت پروتکل ها به کمتر از 50درصد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهران در کفِ شرایط کرونا ، کاهش رعایت پروتکل ها به کمتر از 50درصد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید