تزریق واکسن کرونا منعی برای اهدای خون نیست

به گزارش مجله یافان، سازمان انتقال خون ایران خاطرنشان کرد: تزریق واکسن کووید 19 منعی برای اهدای خون نیست و افرادی که در برابر این بیماری واکسینه شده اند تنها برای مدت کوتاهی از اهدای خون معاف موقت می شوند.

تزریق واکسن کرونا منعی برای اهدای خون نیست

به گزارش مجله یافان به نقل از روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران، میلیون ها نفر در سراسر جهان در حال حاضر علیه بیماری کووید 19 واکسینه شده اند.

واکسیناسیون موجب شده است که افراد کم کم به زندگی عادی و انجام فعالیت های روزمره خود بدون دغدغه ابتلاء به این ویروس نزدیک شوند. این در حالی است که بسیاری از افراد هنوز منتظر واکسن هستند و واکسیناسیون برایشان دیرتر اتفاق خواهد افتاد ولی همچنان پرسش های بسیاری درباره نحوه واکسیناسیون و آنچه که در انتظارشان است، دارند.

یکی از این پرسش ها این است که آیا در صورت تزریق واکسن می توان خون اهدا کرد؟

مصرف بعضی از داروها و سابقه ابتلای داوطلب اهدای خون به بعضی بیماری های قلبی، عروقی، عفونی و…، می تواند با معافیت همیشگی یا موقت اهدای خون همراه باشد. این معافیت ها می تواند بسته به نوع و دلیل آن از چند روز تا چند سال و یا همیشگی باشد.

واکسیناسیون یا ایمن سازی که با هدف جلوگیری از ایجاد عفونت انجام می گردد منعی برای اهدای خون نیست و بسیاری از واکسن ها تنها داوطلب اهدای خون را برای مدت زمان کوتاهی از اهدای خون معاف می کنند.

تزریق واکسن کووید 19 هم بسته به نوع آن می تواند با دوره معافیت از اهدای خون همراه باشد. افرادی که تحت واکسیناسیون کووید 19 از نوع آسترازنکا و یا اسپوتنیک قرار گرفته اند می توانند 28 روز پس از دریافت واکسن جهت اهدای خون مراجعه کنند و این در حالی است که تزریق سایر انواع واکسن کووید 19 از جمله بهارات، سینوواک، سینوفارم، فایزر، مدرنا و برکت منعی برای اهدای خون ندارد و داوطلبین اهدای خون می توانند پس از بهبودی واکنش های اولیه به واکسن از جمله تب، درد عضلانی ضعف و بی حالی، جهت اهدای خون به مراکز اهدای خون سازمان انتقال خون ایران مراجعه کنند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 تیر 1400 بروزرسانی: 8 تیر 1400 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 1018

به "تزریق واکسن کرونا منعی برای اهدای خون نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تزریق واکسن کرونا منعی برای اهدای خون نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید