باشگاه ها درباره برگزاری مسابقات مصاحبه نکنند، خطر تعلیق فوتبال صحت ندارد

به گزارش مجله یافان، دبیر کل فدراسیون فوتبال گفت: بازگویی شرایط موجود از سوی اعضای باشگاه ها بازتاب رسانه ای بین المللی و حتی تبعات سنگینی برای کل ساختار فوتبال ایران خواهد داشت و لذا شایسته است مسئولان باشگاه ها در این قسمت دقت نظر بیشتری داشته باشند.

باشگاه ها درباره برگزاری مسابقات مصاحبه نکنند، خطر تعلیق فوتبال صحت ندارد

به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری مجله یافان از سایت فدراسیون فوتبال، مهدی محمدنبی دبیر کل فدراسیون فوتبال درباره پروتکل های مربوط به برگزاری مسابقات در شرایط شیوع و مبارزه با ویروس کرونا عنوان کرد: به صورت کلی، شروع مسابقات فوتبال در هر کشوری باید با تصمیم و سیاست دولت ها باشد و این موضوع به عینه در تمامی کشورهایی که مجوز برگزاری مسابقاتشان داده شد، اجرا شده است. بیان ساده تر این موضوع این است که اگر وزارت بهداشت به کنندگی از دولت اجازه شروع مسابقات را بدهد، متولیان برگزاری فوتبال در هر کشور باید با نهادهای بهداشتی هماهنگی داشته باشند و قدم به قدم با رعایت پروتکل ها پیش بفرایند.

دبیر کل فدراسیون فوتبال ادامه داد: از طرفی فیفا جدیدترین پروتکل های شروع مسابقات را اعلام کرده است. این پروتکل در یک سند 19 صفحه ای جهت اطلاع همه - و نه فقط 211 کشور عضو فیفا - در سایت فیفا منتشر شد.

وی درباره فرایند مربوط به برگزاری مسابقات شرح داد: هرگونه تصمیمی در این باره باید از سوی فدراسیون و سازمان لیگ اعلام شود و اینکه باشگاه ها به صورت تک تک و از طریق رسانه ها مطالب را بازگو کنند در پروتکل های بین المللی وجود ندارد و می تواند عواقب جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

نبی اضافه نمود: نکته مهمی که می خواهم اینجا مطرح کنم این است که بازگویی این مسائل از سوی اعضای باشگاه ها بازتاب رسانه ای بین المللی و حتی تبعات سنگینی برای کل ساختار فوتبال ایران خواهد داشت و لذا شایسته است مسئولان باشگاه ها در این قسمت دقت نظر بیشتری داشته باشند. در جهانی امروز مباحث به صورت کامل رصد می شود و همه ما در اتاق شیشه ای در حال فعالیت هستیم؛ بنابراین بیان دیدگاه ها می بایست در راستای انجام شود که به کلیت فوتبال کشور و اقتدار فوتبال ما در سطح جهان آسیبی وارد نکند.

دبیر کل فدراسیون فوتبال یادآور شد: فدراسیون های عضو فیفا در نهایت نقطه تماس میان فوتبال آن کشور با فدراسیون بین المللی فوتبال هستند و در واقع فیفا فدراسیون فوتبال آن کشور را به رسمیت می شناسد. لذا اگر قرار بر این باشد تصمیمی در کلیت فوتبال و برای مثال برگزاری مسابقات باشگاهی در هنگام شیوع و مبارزه با ویروس کرونا گرفته شود فیفا با مسئولان باشگاه ها جلسه نمی گذارد بلکه این فدراسیون فوتبال است که محل ارتباط میان دو نهاد است.

نبی شرح داد: بار دیگر از کلیه مسئولان محترم باشگاه ها درخواست می کنم با عنایت به موارد ذکر شده همچون همیشه به اظهارات و مصاحبه های خود دقت نظر ویژه ای داشته باشند و در درون مجموعه و ساختار باشگاه، طرح تعیین و سازوکار تعیینی را برای انتقال پیام هایشان به فضای افکار عمومی و رسانه ها در نظر بگیرند. بدون شک، تاوان سخنان حاشیه برانگیز و احساسی را نه اقلیتی خاص بلکه کل فوتبال ایران خواهد داد.

وی همچنین گفت: سازمان لیگ با استناد به پروتکل مصوبه ستاد مبارزه با کرونا در ورزش که مورد تائید وزارت بهداشت هم بوده برنامه تمرینات و شروع مسابقات لیگ برتر، لیگ یک، لیگ دو و لیگ سه را در نامه مورخ 30 اردیبهشت به باشگاه ها ابلاغ کرد. بر این اساس تیم های لیگ برتر، لیگ یک، دو و سه تمرینات خود را از خرداد شروع کردند و فدراسیون و سازمان لیگ مطابق مصوبات قانونی و لازم الاجرا برنامه های تمرینات و مسابقات را اجرا می کنند.

دبیر کل فدراسیون فوتبال همچنین درباره نشست ویدئوکنفرانس AFC با کنندگان فدراسیون ها و لیگ های حاضر در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا در منطقه غرب آسیا عنوان کرد: این جلسه روز چهارشنبه از ساعت 15 به وقت محلی مالزی برگزار شد. اعضای دپارتمان مسابقات، بخش تجاری و همچنین کنندگان لاگارد اسپورت هم در این نشست حضور داشتند. قبلاً AFC از همه فدراسیون ها استعلامی گرفته بود که تصمیمشان درباره لیگ های داخلی خود بر اساس پروتکل های ابلاغی دولتشان به چه صورت است. در نهایت تعیین شد تا اول تیر کشورهای غرب آسیا که در لیگ قهرمانان حضور دارند یا لیگ های داخلی شان شروع شده یا در شرف شروع است. کنفدراسیون از شروع دوباره لیگ های داخلی ابراز خوشحالی کرد. مسئولان کنفدراسیون همچنین اعلام کردند که مسابقات تحت نظر AFC براساس پروتکل های اجرایی در هنگام شیوع کرونا سه روز قبل و یک روز پس از بازی ها می بایست توسط فدراسیون ها به انجام برسد.

وی درباره شرایط رقابت های مقدماتی جام جهانی 2022 قطر شرح داد: کنفدراسیون در این باره با فیفا مذاکراتی داشته است. در نهایت پیشنهاد برگزاری 4 مسابقه باقیمانده این مرحله در فیفادی اکتبر و نوامبر است. بدین ترتیب که 8 و 13 اکتبر و 12 و 17 نوامبر 2020 این مسابقات به انجام برسد. این پیشنهاد از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا انجام گرفته و قرار است فیفا در این باره اطلاع رسانی نهایی را انجام دهد. همچنین قرعه کشی مرحله نهایی انتخابی جام جهانی هم مقرر گشت در ژانویه 2021 صورت پذیرد و شروع این مسابقات از مارس 2021 خواهد بود.

نبی درباره ادامه مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا و همچنین مرحله یک شانزدهم این مسابقات گفت: ای.اف.سی پیشنهادات کشورهای مختلف را در این باره دریافت کرده و ارزیابی های لازم را انجام داده است. قرار است با توجه به مکاتبات قبلی درباره چگونگی برگزاری مسابقات تصمیم گیری شود. دو بازه زمانی یا از 14 تا 29 سپتامبر و یا از 21 اکتبر تا 4 نوامبر 2020 در این خصوص در نظر گرفته شده است و پس از بررسی نهایی کمیته مسابقات تصمیم نهایی را می گیرد.

دبیر کل فدراسیون فوتبال همچنین درباره خبرهای مطرح شده پیرامون خطر تعلیق فوتبال ایران گفت: همان طور که بارها در روزهای اخیر از سوی فدراسیون فوتبال شفاف سازی صورت گرفت، روز 9 خردادماه نامه ای از سوی فیفا به ایران رسید که در آن، به تعداد بسیار محدودی از مواردی که مدنظر فیفا بود، اشاره شده بود. در این نامه ای مطلقاً به چنین مسئله ای اشاره نشده است. در حال حاضر به واقع مسئله ای برای فدراسیون وجود ندارد. در این راستا لازم است با همدلی، حمایت و همراهی به تکمیل این فرایند کمک کنیم. متأسفانه گاهی اوقات به برخی شایعات علیه فوتبال ملی دامن زده می شود که باعث تعجب و تأسف است و نباید تحت هیچ عنوان تکرار شود.

نبی در پایان گفت: پیرو اطلاعیه قبلی انتشار مدارک و اسناد مرتبط با فدراسیون از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی بدون داشتن مجوز رسمی از سوی فدراسیون فوتبال به منزله دخالت شخص ثالث در امور فدراسیون تلقی شده و می بایست در مراجع قانونی پاسخگویی صورت پذیرد. به ویژه در بخش موضوعات مطروحه علیه فوتبال ملی به هیچ وجه گذشت نخواهیم کرد.

4129/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 19 مرداد 1399 بروزرسانی: 19 مرداد 1399 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 399

به "باشگاه ها درباره برگزاری مسابقات مصاحبه نکنند، خطر تعلیق فوتبال صحت ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باشگاه ها درباره برگزاری مسابقات مصاحبه نکنند، خطر تعلیق فوتبال صحت ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید