ایران: ناهماهنگی و ناکارآمدی باید در دولت نو جبران شود

به گزارش مجله یافان، اصلاح نظام اداری که رئیس جمهور بر آن تأکید کرده و در اولویت کاری خود قرار داد، می تواند در کارآمدی دولت بسیار اثرگذار باشد.

ایران: ناهماهنگی و ناکارآمدی باید در دولت نو جبران شود

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ دیدگاه بیشتر بدانید.

به گزارش گروه سیاسی مجله یافان، روزنامه ایران ضمن انتشار این مطلب به نقل از کامران ندری استاد دانشگاه نوشت: با اصلاح نظام اداری، فعالیت های اقتصادی توسعه می یابد و موانع پیشبرد فعالیت های اقتصادی کم می گردد.

اصلاح نظام اداری ضمن اینکه می تواند موانع تولید را مرتفع کند، می تواند کمک کند تا میزان فساد به خصوص فساد های کوچک و ریز را که در سیستم و دستگاه اداری وجود دارد تا حد قابل ملاحظه ای کاهش دهد.

دومین ویژگی دولت کارآمد، شفافیت است. بر این اساس تقسیم کار ها در دولت باید، شفاف و مشخص باشد و همه بدانند چه کسی، مسئول چه کاری است و اینکه دستگاه های اجرایی نتوانند مسائل و مسائلی را که در اقتصاد وجود دارد به گردن هم بیندازند. اینکه می بینید خیلی از دستگاه ها پاسخگو نیستند و فرافکنی می کنند این بخشی اش برمی گردد به آنکه شفافیت لازم در توضیح وظایف و ماموریت های آن ها وجود ندارد. بدین جهت اگر چالش و مسئله ای در عرصه اقتصاد به وجود می آید همه باید بدانیم که کدام دستگاه باید پاسخگو باشد. متاسفانه در دولت های قبل خط کشی واضح و شفافی در مسئولیت و وظایف دستگاه های مختلف وجود نداشت. امیدواریم در دولت نو این مشکل حل گردد. دستگاه ها نباید دیگری (دستگاه) را مقصر اعلام کنند؛ این مسئله باید تمام گردد. در هیچ کدام از دولت ها، دستگاه ها پاسخگوی مسائل جاری نبودند. به نام مثال اگر نرخ تورم بالا است، دستگاه مربوطه باید توضیح دهد و صادقانه بگوید که به چه دلیل در کنترل تورم پیروز عمل نکرده است. با صداقت کامل به مردم توضیح دهد. برنامه های دولت هرچقدر خوب و علمی طراحی شده باشد، اما اگر پشتوانه مردمی نداشته باشد و اعتماد لازم، نسبت به دولت در مردم نباشد، برنامه ها پیروزیت آمیز نخواهد بود. البته پاسخگویی باید بوی صداقت بدهد نه اینکه بوی فریبکاری بدهد. توصیه می کنم که پاسخگویی صادقانه در مسئولان وجود داشته باشد و مدیران خود را ملزم بدانند که بی پرده مسائل و مسائلی را که مردم با آن روبرو هستند برای مردم توضیح دهند. قاعدتا این رویکرد می تواند کمک کند که دولت سیزدهم سریع تر و با هزینه کمتری به اهداف خود دسترسی پیدا کند. یک نظام اداری چالاک و چابک با حداقل میزان فساد شرط لازم برای پیروزیت دولت ها است و همچنین نظام اداری باید در همه زمینه ها شفافیت زیادی داشته باشد و البته پاسخگو هم باشد.

اینکه شما می بینید در دولت های مختلف نزاع های درون دستگاهی اتفاق می افتد و دستگاه های مختلف همدیگر را متهم به کم کاری و سیاست گذاری نادرست می کنند، نشان دهنده تیم ناهماهنگ است که قادر به رفع مشکل هم نیستند؛ لذا هماهنگی همه دستگاه ها ضرورت دارد و آن ها باید به نقش و وظیفه خودشان واقف باشند و مسئولیت تصمیماتی را که گرفتند، برعهده بگیرند. در دولت کارآمد شکست یک دستگاه شکست کل کابینه است. یعنی کل کابینه مسئولیت آن را باید بر عهده بگیرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 31 تیر 1400 بروزرسانی: 31 تیر 1400 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 1061

به "ایران: ناهماهنگی و ناکارآمدی باید در دولت نو جبران شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران: ناهماهنگی و ناکارآمدی باید در دولت نو جبران شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید