افشای تبانی وکیل ترامپ برای تأمین مالی رهبر مخالفان ونزوئلا

به گزارش مجله یافان، گفته می شود وکیل شخصی رئیس جمهور آمریکا در قبال کمک مالی به رهبر مخالفان ونزوئلا از سوی یک فرد متهم به پولشویی و رشوه خواری، از این متهم در برابر وزارت دادگستری آمریکا دفاع کرده است.

افشای تبانی وکیل ترامپ برای تأمین مالی رهبر مخالفان ونزوئلا

به گزارش گروه سیاسی مجله یافان، رودی جولیانی وکیل شخصی رئیس جمهور آمریکا به یک سرمایه دار ونزوئلایی متهم به رشوه خواری و پولشویی در آمریکا وعده داده است که در قبال حمایت از خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا، تحقیقات وزرات دادگستری آمریکا علیه او را لغو کند.

رویترز روز چهارشنبه در گزارشی اختصاصی به نقل از چهار فرد مطلع نوشت، الخاندرو بتانکورت تاجر ونزوئلایی که تحت تحقیقات وزارت دادگستری آمریکا قرار داشته در اقامتگاهی در اسپانیا به جولیانی گفته است که به طور مخفیانه به گوایدو برای سرنگون کردن نیکلاس مادورو رئیس جمهور قانونی ونزوئلا، کمک کرده است.

بتانکورت در مقابل از جولیانی درخواست کرده است مانع از ادامه یافتن تحقیقات وزارت دادگستری آمریکا از وی به خاطر دست داشتن در پرونده پولشویی و دریافت رشوه در ایالت فلوریدا شود.

لو پارناس دستیار سابق جولیانی نیز برای اولین بار در این باره گفت، یک ماه پس از این ملاقات، جولیانی از دادستان های وزارت دادگستری آمریکا درخواست کرده است در برابر پرونده بتانکورت سختگیری به خرج ندهند. او به دادستان ها گفته است که بتانکورت به خاطر فراهم آوردن کمک مالی برای گوایدو به آمریکا خدمت کرده است.

جولیانی در مکالمه ای کوتاه به رویترز گفت: پارناس حق ندارد درباره این ملاقات حرفی بزند. این ملاقات اگر رخ داده باشد امری محرمانه است. وی اضافه نمود: پارناس فردی بی اعتبار است.

گوایدو نیز با انکار این ملاقات گفت: من آقای بتانکورت را نمی شناسم. هیچ رابطه ای وجود ندارد و این قضیه غیرممکن است. ویلمر گوایدو پدر خوان گوایدو نیز ملاقات با بتانکورت در اسپانیا را انکار کرد.

پیش تر روزنامه واشنگتن پست نیز ملاقات جولیانی با بتانکورت در اسپانیا و تلاش برای لابی کردن برای او در وزارت دادگستری آمریکا را گزارش کرده بود. اما رویترز برای اولین بار فاش کرد که جولیانی در این ملاقات متقابلاً خواستار تأمین مالی گوایدو شده است.

پارناس از زمان دستگیری، کمک های زیادی برای افشای تخلفات و لابی گری های جولیانی داشته است. وی از جمله افرادی بود که در جلسه استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا شهادت داد که جولیانی به عنوان واسطه، خواستار تحقیقات علیه رقیب انتخاباتی ترامپ توسط اوکراینی ها به ازای دریافت کمک مالی نظامی شد. در نهایت شهادت پارناس و دیگر شهود پرونده اوکراین گیت به استیضاح ترامپ انجامید.

امروز (چهارشنبه) سناتورهای آمریکایی با 53 رای موافق و 47 رای مخالف، برنامه دادرسی استیضاح ترامپ را تصویب کرده و با این کار به قانونگذاران مجلس نمایندگان اجازه دادند به بیان ادلّه خود برای استیضاح بپردازند.

با این وجود، اکثریت جمهوری خواه سنا، موجب شده تا احتمال موفقیت دموکرات ها در برکنار کردن ترامپ، تقریبا نزدیک به صفر باشد.

گوایدو سال گذشته خود را رئیس جمهور ونزوئلا اظهار داشت. آمریکا و سایر کشورهای غربی او را به عنوان رئیس جمهور ونزوئلا به رسمیت شناخته اند. دولت آمریکا امیدوار بود بتواند سران ارتش را به کودتا علیه مادورو ترغیب کند، اما ناکام ماند.

حدود دو هفته پیش، با وجود این که مجلس ونزوئلا لوئیز پارا را به عنوان رئیس جدید خود انتخاب کرده بود، گوایدو با زور وارد مجلس شده و برای آغاز دومین دور ریاست خود سوگند یاد کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 99

به "افشای تبانی وکیل ترامپ برای تأمین مالی رهبر مخالفان ونزوئلا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشای تبانی وکیل ترامپ برای تأمین مالی رهبر مخالفان ونزوئلا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید