افزایش 52 درصدی فراوری لوازم خانگی در نیمه نخست سال جاری

به گزارش مجله یافان، وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام نمود: فراوری انواع لوازم خانگی در نیمه نخست سال جاری با یک میلیون و 964 هزار و 200 دستگاه، افزایش 52.8 درصدی در مقایسه با مدت مشابه پارسال داشته است.

افزایش 52 درصدی فراوری لوازم خانگی در نیمه نخست سال جاری

به گزارش گروه مالی مجله یافان در 6 ماهه نخست سال جاری 590 هزار و 500 دستگاه انواع تلویزیون در کشور فراوری شد. این آمار در مقایسه با 6 ماهه نخست 98 رشد 84 درصدی نشان می دهد.

در مدت یاد شده، فراوریکنندگان داخلی 919 هزار و 600 دستگاه یخچال و فریزر فراوری کردند که در هم سنجی با پارسال رشد 37.1 درصدی داشته است.

فراوری ماشین لباس شویی نیز در نیمه نخست سال جاری رشد 54.5 درصدی در مقایسه با مدت مشابه پارسال تجربه کرد و به 454 هزار و 100 دستگاه رسید.

پیشتر سخنگوی انجمن فراوریکنندگان لوازم خانگی یادآور شد: با وجود افزایش فراوری، اما از آنجایی که تا پارسال 60 درصد بازار لوازم خانگی در اختیار خارجی ها بود و امروز آن ها متاثر از تحریم های آمریکا از کشورمان خارج شده اند، هنوز آن فاصله پُر نشده است.

حمیدرضا غزنوی، مسائل کنونی تامین مواد اولیه و همچنین مسائل قیمتی را ناشی از خروج یک باره خارجی ها از بازار ایران برشمرد، اما تاکیدکرد: پُر شدن این فاصله و بازگرداندن تعادل به عرضه و تقاضا، نیازمند حمایت هرچه بیشتر از فراوری داخل است.

وی ادامه داد: در مقابل رشد فراوری، اما کاهش واردات مواد اولیه و قطعات به ثبت رسید؛ این به معنای بالا رفتن عمق ساخت داخل است.

غزنوی گفت: در صورتی که این فرایند ادامه یابد، حتی اگر در سیاست ها و روابط مالی مان با دیگر کشور ها تغییری هم ایجاد نشود، وابستگی ارزی مان کاهش خواهد یافت و امنیت مالی در حوزه صنعت لوازم خانگی ارتقاء خواهد یافت.

پیش از این، دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران در مصاحبه با ایرنا با اشاره به داخلی سازی 220 میلیون دلاری در صنعت لوازم خانگی در سال گذشته، ابراز امیدواری کرد سال جاری بتوانیم حدود 50 میلیون دلار بیش از پارسال به داخلی سازی اختصاص دهیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 آذر 1399 بروزرسانی: 17 آذر 1399 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 644

به "افزایش 52 درصدی فراوری لوازم خانگی در نیمه نخست سال جاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 52 درصدی فراوری لوازم خانگی در نیمه نخست سال جاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید