اعلام آمادگی طالبان برای همکاری با سازمان های جهانی در مبارزه با کرونا

به گزارش مجله یافان، گروه طالبان در اعلامیه ای درباره بیماری کرونا، وعده داده که برای سازمان های امدادرسان و بهداشتی بین المللی، زمینه فعالیت در مناطق تحت کنترل این گروه فراهم خواهد نمود.

اعلام آمادگی طالبان برای همکاری با سازمان های جهانی در مبارزه با کرونا

به گزارش ایسنا، این اعلامیه تلویحاً از سازمان های بین المللی می خواهد در زمینه کنترل بیماری کرونا، به مناطق تحت کنترل طالبان هم یاری نمایند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان در این اعلامیه نوشته است: ادارات دنیای صحی و بشری در مناطق زیر کنترل ما نیز نقش خود را در رسانیدن مواد، ادویه (دارو) و یاری های مورد احتیاج ادا نمایند؛ ما برای شان کاملا زمینه سازی می کنیم تا آمد و رفت شان مصون باشد.

به گزارش بی.بی.سی گروه طالبان اوایل سال جاری (خورشیدی) فعالیت کمیته بین المللی صلیب سرخ و سازمان دنیای بهداشت را در مناطق تحت کنترلش در افغانستان ممنوع خاطرنشان کرد؛ محدودیت فعالیت صلیب سرخ در مناطق تحت کنترل طالبان، 9 ماه پس از آن و در پی تفاهمی در قطر، رفع شد.

در اعلامیه گروه طالبان درباره بیماری کرونا همچنین ضمن دعوت به دعا و استغفار و توکل به خدا، به مردم توصیه شده به رهنمودهای پزشکان و سازمان های بهداشتی عمل نمایند.

طالبان همچنین بازرگانان و کاسبان را از احتکار و گران فروشی برحذر داشته است.

روز گذشته، سهیل شاهین، سخنگوی دفتر طالبان در قطر به سازمان های امداد بهداشتی دنیا و همچنین سازمان دنیای بهداشت، در خصوص آمادگی، همکاری و هماهنگی برای جلوگیری از ویروس کرونا اطمینان داد.

او همچنین از سازمان های دنیای فعال در زمینه بهداشت و درمان خواست به موضوع سلامتی و بهداشت هزاران زندانی طالبان در زندان های افغانستان توجه نمایند.

گروه طالبان به امکان فعالیت کارمندان وزارت بهداشت افغانستان یا سازمان های دولتی فعال در زمینه خدمات بهداشتی و درمانی در مناطق تحت کنترل اشاره ای ننموده است.

بر اساس آمار رسمی که وزارت بهداشت افغانستان منتشر نموده، تا به امروز 22 تن به بیماری کرونا مبتلا شده اند. هرچند نگرانی هایی درباره امکان واقعی نبودن آمار مبتلایان به بیماری کرونا در این کشور مطرح شده است.

دولت افغانستان به شکل اضطراری 25 میلیون دلار را به این منظور اختصاص داد و رئیس جمهور گفته است اگر شیوع ویروس در کشورش سرعت یابد، حکومت بودجه ملی را برای مقابله با این پدیده تعدیل و دوباره برای تصویب به مجلس نمایندگان خواهد فرستاد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 18 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1399 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 211

به "اعلام آمادگی طالبان برای همکاری با سازمان های جهانی در مبارزه با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام آمادگی طالبان برای همکاری با سازمان های جهانی در مبارزه با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید