دست خالی کارگران در ایام کرونا؛ 3 مطالبه اصلی کارگران کدام است؟

به گزارش مجله یافان، تهران (پانا) - پاندمی کرونا بیش از 14 ماه است اثراتی منفی بر زندگی کارگران گذاشته است که مهم ترین آن بیکاری و کاهش سطح درآمدی کارگران بوده است و علی رغم حمایت هایی که از سوی دولت شده است همچنان مطالبات کارگران برای حل مسائل معیشتی پابرجاست.

دست خالی کارگران در ایام کرونا؛ 3 مطالبه اصلی کارگران کدام است؟

فردا اول ماه می است. روزی که در دنیا به نام روز کارگر شناخته می گردد. این روز، یادمانِ اعتراضات منسجم کارگران آمریکایی است که برای نخستین بار در روز 1 مه 1886 فراخوان اعتصاب سراسری دادند. خواست آن ها روزی 8 ساعت کار به جای 14 ساعت بود. سال هاست به این مناسبت در این روز، در کشورهای گوناگون مراسم ویژه برگزار می گردد. کارگران در کشور ما نیز سال هاست پیگیر مطالبات اصلی خود هستند و طی سال های اخیر افزایش قیمت کالاهای اساسی و تحریم های ظالمانه بر علیه ایران طی سال های اخیر، مسائل متعددی را برای معیشت خانواده های ایرانی به ویژه کارگران ایجاد نموده است اما شیوع بیماری کرونا طی 14 ماه گذشته این مسائل را تشدید نموده است و ابعاد مختلف زندگی کارگران را تحت تاثیر قرار داده است که تبعات جبران ناپذیری را برای آنها بر جای گذاشته است.

از ابتدای شیوع بیمای کرونا تا به امروز چهار موج کرونا در کشور شکل گرفته است و کشور اکنون درگیر موج چهارم این بیماری است و بنا به تصمیم ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا محدودیت هایی برای اصناف در نظر گرفته شده است. از طرفی تعطیلی بعضی واحدهای فراوریی سبب شده کارگران با مسائل زیادی روبرو شوند.

جبار کوچکی نژاد، سخنگوی فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با پانا همزمان با روز دنیای کارگر درباره مسائل کارگران اظهار کرد: کارگران جزو نخستین اقشاری هستند که در شیوع بحران ها از جمله کرونا دچار آسیب شدند. اوضاع نابسامان مالی و بحران هایی که ناشی از تحریم است مسائل معیشتی را برای کارگران ایجاد نموده است که با شیوع ویروس کرونا، مسائل آنها دوچندان شد چرا که مشاغل زیادی آسیب دیدند و کارگران این مشاغل، شغل خود را از دست دادند که کارگران فصلی از جمله آنان هستند.

سخنگوی فراکسیون کارگری مجلس با بیان اینکه کارگران پیگیر مطالبات خود هستند، گفت: وقتی بعضی کارگران از جمله کارگران روزمزد شغل خود را از دست دادند عمده ترین مطالبه آنها بیمه بیکاری بود تا بتوانند امورات زندگی خود را بگذرانند که در پی حمایت هایی که صورت گرفت، بیمه بیکاری برای افرادی که در این راستا متضرر شده بودند پرداخت شد و این رویه ادامه دارد.

وی درباره افزایش حقوق کارگران توضیح داد: یکی دیگر از مطالباتی که کارگران دارند، افزایش حقوق است که در این زمینه حقوق کارگران در امسال 39 درصد افزایش یافت. پرداخت به موقع حقوق کارگران نیز به عنوان یکی دیگر از مطالبات این قشر است که در اینجا دولت باید با حمایت از فراوری زمینه حمایت از کارگران را فراهم کند. البته در بودجه اعتبار خوبی هم برای حمایت از فراوری پیش بینی شده است که امیدواریم به طور کامل تخصیص یابد.

این نماینده مجلس تاکید نمود: حمایت از کارگران در دوره کرونا، باید فراتر از بیمه بیکاری باشد و طبق قانون اساسی باید در قالب حمایت اجتماعی فراگیر باشد تا همه مردم به ویژه کارگران بتوانند از این دوره سخت مالی و معیشتی به آسانی عبور نمایند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 6 خرداد 1400 بروزرسانی: 6 خرداد 1400 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 971

به "دست خالی کارگران در ایام کرونا؛ 3 مطالبه اصلی کارگران کدام است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دست خالی کارگران در ایام کرونا؛ 3 مطالبه اصلی کارگران کدام است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید