گردش 40 درصدی اُمیکرون در کشور

به گزارش مجله یافان، دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کشوری مقابله با کووید19 با بیان اینکه در حال حاضر حدود 40 درصد از موارد کرونایی که در کشور در حال گردش است، از نوع سویه اُمیکرون است، گفت: درصد ابتلا به اُمیکرون و تعداد موارد بیماری در کشور در حال افزایش است و به نظر می رسد که سیگنالی برای موج ششم دریافت نموده ایم و در صورت ادامه این شرایط، هفته آینده اُمیکرون به ویروس غالب در کشور بدل می گردد.

گردش 40 درصدی اُمیکرون در کشور

به گزارش ایسنا، مسعود یونسیان درباره شرایط بیماری کووید 19 با سویه اُمیکرون در کشور، گفت: ثبت تعدادی مرگ ناشی از اُمیکرون چیز دور از انتظاری نبود. زیرا قبلا هم تمام صاحب نظران اعلام نموده بودند که هرچند شدت اُمیکرون بسیار کمتر است، اما اصلا با یک سرماخوردگی قابل مقایسه نیست. به طوری که هم می تواند بیماری شدید و هم مرگ در پی داشته باشد. زمانیکه تعداد موارد افزایش می یابد، طبیعی است که منجر به مرگ ومیر هم می گردد.

گردش 40 درصدی اُمیکرون در کشور

وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود 40 درصد از موارد کرونایی که در کشور در حال گردش است، از نوع سویه اُمیکرون است، اضافه کرد: طبیعتا این درصد در حال افزایش است. بعلاوه تعداد موارد بیماری هم در هفته گذشته از روز شنبه تا روز آدینه، به شکل منظمی در حال افزایش بود. البته شنبه یک کاهش موارد داشتیم، اما باید توجه کرد که معمولا روز های آدینه و روز های تعطیل تعداد موارد کمتری داریم. موارد ابتلایی را که در روز آدینه گزارش می کنیم، مواردی هستند که از پنجشنبه تا صبح آدینه شناسایی شدند و همیشه شنبه ها کاهش موارد داریم؛ بنابراین کاهشی که شنبه هفته جاری نسبت به روز های گذشته داشتیم، خیلی قابل استناد نیست و باید روز های دیگر را مدنظر قرار داد.

افزایش اُمیکرون؛ هفته ای 10 درصد

یونسیان با بیان اینکه واقعیت این است که سویه اُمیکرون افزایش یافته است، گفت: به طوری که طی چهار هفته گذشته، تقریبا موارد اُمیکرون هفته ای 10 درصد افزایش یافته است. به طوری که چهار هفته گذشته، هشت درصد موارد ابتلا را شامل می شد، در سه هفته گذشته 18 درصد، در دو هفته گذشته 33 درصد و در هفته اخیر هم 43 درصد موارد ابتلا را شامل می شده است؛ بنابراین درصد ابتلا به اُمیکرون و تعداد موارد بیماری در کشور در حال افزایش است و به نظر می رسد که سیگنالی برای موج ششم دریافت نموده ایم.

وی ادامه داد: در صورت ادامه این شرایط، هفته آینده اُمیکرون به ویروس غالب در کشور بدل می گردد. البته در حال حاضر هم در بعضی استان ها طبق نمونه گیری های اجرا شده، اُمیکرون غالب بوده است. منتها از آنجایی که نمونه گیری به صورت تصادفی انجام نمی گردد، خیلی نمی توانیم روی درصد هایی که از استان ها می آید، استناد کنیم.

اگر نمونه گیری تصادفی انجام می دادیم، می توانستیم با اطمینان بیشتری صحبت کنیم. با این حال با هر روشی که نمونه گیری را انجام داده باشیم، معین است که طی چهار هفته اخیر به طور میانه هر هفته 10 درصد افزایش داشتیم و با هر روالی که نمونه گیری نموده باشیم، شاهدیم که سهم اُمیکرون در حال افزایش است و انتظار داریم که در هفته آینده، اُمیکرون در کشور غالب گردد.

کاهش شدید رعایت پروتکل های ضدکرونا

یونسیان با اشاره به کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی، گفت: رعایت پروتکل های بهداشتی هم از نظر ماسک، هم از نظر حضور در اجتماعات و… بسیار پایین آمده است. از طرفی نه دولت اعمال محدودیت را تشدید نموده و نه مردم همراهی نموده اند. وقتی دولت سخت گیری ندارد، مردم هم همراهی نمی نمایند.

اُمیکرون خاتمه کروناست؟

وی درباره شرایط آمادگی بیمارستان ها در برابر اُمیکرون، گفت: گزارشات پراکنده ای شنیدیم مبنی بر اینکه بعد از فروکش موج پنجم در کشور، بعضی بیمارستان ها بخش هایشان را بسته اند که البته مجددا می تواند بازگشایی گردد، اما گزارشات موردی داشتیم که بعضی بیمارستان ها حتی با پرسنل قراردادی قطع همکاری کردند. این هم از نظر اخلاقی درست نیست؛ یعنی زمانیکه به یک نیرویی احتیاج داریم، با او قرارداد ببنیدیم و به محض اینکه احتیاجمان رفع شد، با آن ها قطع همکاری کنیم؛ بنابراین وعده هایی برای جذب این پرسنل وجود داشت که باید در نظر گرفته گردد. البته مسائل بودجه و… هم مطرح است.

در عین حال از نظر بهداشتی هم نباید به محض فروکش کردن یک موج، فکر کنیم که همه چیز تمام شده است. نباید فریب ادعا هایی نظیر اینکه اُمیکرون خاتمه کروناست را خورد. در حالی که اینطور نیست. هنوز میلیون ها نفر در جهان واکسن تزریق نکردند و احتمال جهش های دیگری هم وجود دارد که ممکن است شدید باشند.

اگر این موضوع صحت داشته باشد و در سطح وسیعی از کشور رخ داده باشد، نگرانی ایجاد می نماید. زیرا در حال حاضر باید تمام بیمارستان هایمان در شرایط آماده باش باشند و دارو و تخت و پرسنل را مجددا احیا نمایند تا اگر مجددا شاهد سرریز شدن بیمارستان ها بودیم، مسئله ای نداشته باشیم و مرگ ومیرمان افزایش نیابد.

در کشور فعلا کمبود تست گیری نداریم

یونسیان درباره مقدار تست گیری کرونا در کشور، گفت: به نظر نمی رسد که مقدار تست گیری در کشور کم باشد. زیرا درصد تست مثبت ما بالا نرفته است. هر زمان که درصد تست های مثبت بالا می رود، نگران نماینده است. در اوج پیک پنجم از هر دو تستی که می گرفتیم، یک تست مثبت بود، یعنی 50 درصد.

بر اساس آخرین آماری که کشور گزارش نموده و در سایت های بین المللی هم منعکس شده است، طی 20 روز اخیر همیشه کمتر از پنج درصد تست هایمان مثبت بوده و این نشان می دهد که کمبود تست نداشتیم و در حال حاضر به میزان کافی تست انجام می دهیم.

وی ادامه داد: البته صاحب نظران اعلام می نمایند که کیت های PCR توانایی تشخیص کرونا را دارند. برای معین نوع سویه و واریانت هم به توالی یابی احتیاج داریم. بر این اساس در کشور قابلیت تشخیص اُمیکرون وجود دارد و نگرانی نداریم. با این حال مشاهدات بعضی پزشکان نشان می دهد که بعضی افراد علائم اُمیکرون را دارند، اما تست شان مثبت نمی گردد.

حال درباره اینکه آیا این موارد کرونا است یا آنفلوآنزا و… در حال حاضر نمی توان اظهارنظر کرد، اما نکته ای را که باید طی روز های آینده معین تکلیف کنیم، این است که آیا واقعا کیت های PCR ما به درستی توانایی تشخیص اُمیکرون را هم دارند یا خیر؟. حال اگر پاسخ این سوال با قطعیت مثبت باشد، پاسخ من هم به این سوال که آیا نسبت تست هایی که انجام می دهیم، کافی بوده یا خیر، مثبت است، اما اگر واقعا پایین بودن درصد مثبت تست های ما ناشی از این باشد که به کیت جدیدی احتیاج داریم، آن موقع شرایط متفاوت می گردد. فعلا نظرات دانشمندان این است که کیت های PCR برای تشخیص موارد کرونا اعم از اینکه چه واریانتی باشند، مناسب بوده است.

لزوم معین جایگاه رپید تست های کرونا در غربالگری

یونسیان تاکید نمود: در عین حال اکنون تعداد تست های ما کافی است، اما اگر شاهد افزایش موشک بار و شدید تعداد موارد مانند آنچه در اروپا و آمریکا دیدیم، باشیم، آن موقع دیگر قطعا تست های ما ممکن است ناکافی باشد. از وزارت بهداشت درخواست دارم که جایگاه کیت های رپید آنتی ژن را که بعضی از آن ها مجوز سازمان غذا و دارو را هم دریافت کردند و نتایج شان از نظر مثبت و منفی کاذب هم مورد تایید قرار گرفته، در تشخیص کووید 19 معین کند.

البته کماکان PCR تست تشخیصی کووید 19 است، اما کشور های زیادی در کنار این تست، تست های رپید را هم برای غربالگری مورد استفاده قرار می دهند. اگر شاهد افزایش موارد باشیم، تعداد تست هایمان ممکن است کم باشد و بنابراین جایگاه تست های رپید و سریع بعد از ارزیابی های علمی دقیق باید معین گردد.

تاخیر بعضی در تزریق دز دوم واکسن کرونا

وی درباره شرایط واکسیناسیون علیه کرونا در کشور، گفت: نه واکسیناسیون دز دوم ما آنطور که باید باشد رخ داد و نه واکسیناسیون دز سوم. دز دوم با دز سوم یک فاصله ای دارد که مقداری نگران نماینده است. وقتی تزریق واکسن دز اول در کشور به بالای 60 میلیون رسیده، انتظار نداریم که تزریق دز دوم مان 53 میلیون باشد. در عین حال به نظر می رسد که بخشی از دز دومی ها تاخیر داشته و در تزریق واکسن تردید داشتند.

تزریق دز اول و دوم جزو واجبات مقابله با این بیماری است. تزریق دز سوم هم توصیه می گردد که حتما انجام گردد، اما علی رغم فراهم بودن واکسن و علی رغم اینکه مطالعات نشان داده که هر واکسنی که تزریق نموده باشید، با تزریق دز سوم محافظت خوبی خواهید داشت، اما باز هم استقبال خوبی نشده است و آنقدر نیست که برای پیشگیری از انتشار اُمیکرون خیالمان را راحت کند.

یونسیان گفت: درصد تزریق دز اول از کل جمعیت کشور 72 درصد و در جمعیت واجد شرایط بالای 12 سال 90 درصد بوده است. بعلاوه تزریق دز دوم در کل جمعیت کشور 63 درصد و در جمعیت واجد شرایط بالای 12 سال 80 درصد بوده است. در عین حال تزریق دز سوم واکسن در کل جمعیت کشور 15 درصد و در جمعیت واجدین شرایط بالای 12 سال 18 درصد بوده است.

10 درصد واجدین شرایط واکسن، هنوز واکسینه نشده اند

وی درباره شرایط واکسن نزده ها، گفت: بالای 10 درصد جمعیت واجد شرایطی که باید واکسن تزریق می کردند، این اقدام را انجام نداده اند. بعلاوه از کل جمعیت کشور هم 16.5 میلیون نفر کودک زیر 12 سال واکسن تزریق ننموده اند. این تعداد می توانند آلوده شوند و درصد عمده ای از آن ها می توانند دیگران را آلوده نمایند و از این نظر نگرانی وجود دارد.

یونسیان در خاتمه صحبت هایش درباره ویژگی های پیک ششم کرونا گفت: یکی از ویژگی های پیک ششم کرونا این است که تعداد زیادی از افراد بدون علامت یا کم علامت مبتلا می شوند، اما افرادی که واکسن تزریق ننموده باشند، ممکن است که درصد موارد شدید بیماری در آن ها بیشتر باشد؛ بنابراین افراد واکسن نزده یا افرادی که واکسیناسیون شان کامل نشده است، در خطر بیشتری هستند.

وی گفت: بنابراین توصیه می گردد که پروتکل های بهداشتی نظیر رعایت فاصله گذاری، استفاده از ماسک و… را جدی بگیرند. در عین حال انتظار داریم که افرادی که دو نوبت واکسن شان را دریافت نموده باشند، ابتلایشان به اُمیکرون خفیف تر باشد. توصیه می کنم که مردم با هر علامتی به بیمارستان و پزشک مراجعه ننمایند؛ چراکه بیشتر موارد خفیف بوده و با درمان علامتی بهبود می یابند، درصد ناچیزی هم ممکن است احتیاج به مراجعه داشته باشند که آن ها ممکن است که تنگی نفس یا تب داشته باشند، مابقی موارد با درمان های علامتی بهبود می یابند، اما باید مراقب باشند که دیگران را آلوده ننمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 21 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1401 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 1382

به "گردش 40 درصدی اُمیکرون در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردش 40 درصدی اُمیکرون در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید