کمبودی در تامین روغن نداریم

به گزارش مجله یافان، تهران (پانا)- معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان اینکه در دو ماه آخر سال حدود 400 هزار تن روغن وارد کشور می شود، گفت هیچ کمبودی در تامین روغن مصرفی خانوار و صنفی صنعت نداریم.

کمبودی در تامین روغن نداریم

به گزارش وزارت صمت، حسن حنان در نشست سراسری هماهنگی و مصاحبه برای تأمین روغن مصرفی خانوار و صنایع، با اشاره به این که هیچ کمبودی در تأمین روغن مصرفی خانوار و صنفی صنعت نداریم، بر لزوم حمل روغن خام توسط کارخانجات تولید روغن تاکید کرد و گفت: نیاز مصرفی کشور در هر سال یک میلیون و 600 هزار تن است که 90 درصد آن از طریق واردات روغن خام تأمین می شود.

وی شرح داد: تأمین روغن مصرفی کشور فرایند بسیار مسئله ای است که پس از واردات روغن خام، توسط کارخانجات تولید و ساخته می شود و در سراسر کشور از طریق شبکه های زنجیره ای توزیع می شود.

معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: به طور متوسط نیاز سرانه مصرف در هر ماه دو لیتر است که کوچک ترین وقفه در تأمین سبب ایجاد کمبود می شود که البته این موضوع دو ماه قبل به وقوع پیوست که با هوشیاری و تدبیر تأمین کنندگان روغن از بخش دولتی و خصوصی این مسائل برطرف شد.

حنان اضافه کرد: در حال حاضر هیچ مسئله ای در زمینه تأمین کالاهای اساسی گندم روغن برنج و شکر در کشور نداریم.

واردات حدود 400 هزار تن روغن

وی گفت: در دو ماه آخر سال حدود 400 هزار تن روغن وارد کشور می شود که با توجه به واردات قبلی توسط شرکت و بخش خصوصی و استحصال روغن از دانه های روغنی تولید شده در کشور هیچ مسئله ای در تأمین روغن مصرفی خانوار و صنعت نداریم و فور این کالا را خواهیم داشت.

معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران اضافه کرد: اما آنچه مهم است گلوگاه های خروج روغن از چرخه مصرف در زنجیره تأمین و مسائل احتکار و انبار آن است که باید مورد مداقه مدیران سازمان صمت و ادارات کل غله و خدمات بازرگانی استان های سراسر کشور قرار گیرد.

حنان سامانه جامع تجارت و سامانه انبارها را ابزار مناسب برای رصد کالاهای اساسی در کشور گفت و گفت: اطلاعات کالای وارد شده ثبت شده در این سامانه ها زمینه رصد کالاهای اساسی در زنجیره تأمین را برای مدیران استانی صمت و غله میسر ساخته که باید روزانه از طریق این سامانه ها میزان موجودی و نیاز استان رصد شود.

معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: کارخانجات روغن مکلف هستند که روغنی که حواله آن صادر شده را به زودی حمل کنند و تنها مسئله ای که ما در بحث زنجیره تأمین داریم مسائل و گلوگاه های زنجیره تأمین هستند و مسئله ای برای تأمین روغن خام کارخانجات با توجه به تأمین خوبی که انجام شده نداریم.

وی گفت: مدیران استانی باید میزان مصرف روغن خام کارخانجات را به طور مستمر رصد کنند تا بر اساس میزان نیاز روغن دریافت کنند. موضوع تعیین شدن نیاز به روغن در استان های مرزی بیشتر لازم است و لازم است که فرم های آماری ارسالی ما را تکمیل و ارسال کنند تا با اطلاع از میزان مصرف مسائل قاچاق کالاهای اساسی به خارج مرتفع شود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 30 بهمن 1399 بروزرسانی: 30 بهمن 1399 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 784

به "کمبودی در تامین روغن نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمبودی در تامین روغن نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید