چند توصیه برای مبتلایان به وسواس فکری-عملی در دوران کرونا

به گزارش مجله یافان، شرایط در شیوع کروناویروس برای افراد دچار اختلال وسواس فکری-عملی (OCD) بسیار سخت تر بوده و می تواند تبدیل به یک کابوس وحشتناک شود.

چند توصیه برای مبتلایان به وسواس فکری-عملی در دوران کرونا

به گزارش مجله یافان، افرادی که به اختلال OCD دچارند در شرایط شیوع کروناویروس بیشتر تحت رفتارهای وسواسی و اجباری قرار گرفته و از این رو رنج و سختی بیشتری را نسبت به دیگر افراد متحمل می شوند.

در صورتی که به این اختلال دچار هستید موارد زیر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی iocd می تواند با توجه به نوع این اختلال در شما به تفکیک برایتان راهگشا باشد:

اگر دچار ترس و وسواس تمیزی هستید

- خود را تنها به عمل کردن به یک برنامه اصولی ایمنی و تمیزی بر اساس توصیه های سازمان های معتبر بهداشتی ملزم کنید و از انجام اقدامات بیشتر خودداری نمایید.

- سطوح را یک بار در روز تمیز کرده و بیشتر روی سطوحی تمرکز کنید که به طور مرتب در تماس هستند و از تمیز کردن غیرضروری سطوحی که در تماس روزانه نیستند خودداری کنید. برای مثال اگر تمام روز را در خانه بوده اید و هیچ کسی به خانه تان نیامده نیازی به تمیز کردن دستگیره ها وجود ندارد. فرایند ضدعفونی کردن سطوح نباید بیش از چند دقیقه زمان ببرد.

- دست های خود را هر بار پس از مواردی چون بازگشت از بیرون و فضاهای عمومی، قبل از غذا خوردن، بعد از استفاده از سرویس بهداشتی و بعد از عطسه، سرفه یا فین کردن به مدت 20 ثانیه بشویید. اگر صابون و آب در دسترس تان نیست، از ضدعفونی کننده دستی استفاده کنید که حداقل 60 درصد الکل داشته باشد.

- اگر می خواهید بیش از موارد ذکر شده در بالا برای ضدعفونی کردن و شست وشوی دست ها و سطوح دیگر زمان بگذارید با یک نفر مشورت کنید تا متوجه شوید آیا رفتارتان معقول و مورد نیاز است یا تنها به دلیل وسوسه های فکری تمایل به انجام آن دارید.

اگر دچار وسواس کمال گرایی هستید

- به خود یادآوری کنید که هیچ کس نمی تواند خود را کاملاً در برابر کووید-19 محافظت کند و هیچ کس انتظار ندارد که شما نیز بتوانید این کار را انجام دهید. زمان هایی که دچار چنین وسواسی می شوید سعی کنید به جای رفتارهای افراطی و ناشی از کمال گرایی به عقل و منطق خود رجوع کنید.

- به یاد داشته باشید که سازمان های بهداشتی معتبر هنگام تنظیم دستورالعمل های بهداشت عمومی به فکر افراد مبتلا به OCD و یا کمال گرایی نیستند، بنابراین بهتر است با یک دوست قابل اعتماد و مطلع از شرایط شما، عضو خانواده یا درمانگر خود مشورت کنید تا دستورالعمل های معقول با شرایط خود را بهتر دریافت کنید. درمانگر شما می تواند به ویژه در فهم نحوه استفاده از این دستورالعمل ها به روشی که مطابق با استانداردهای بهداشتی باشد بدون اینکه شما را به رفتارهای افراطی سوق دهد، کمک کند.

اگر دچار نگرانی بابت آسیب زدن به دیگران هستید

- توجه داشته باشید که OCD می تواند در زمان شیوع کروناویروس این افکار و نگرانی ها را در شما ایجاد کند که ممکن است به دیگران بیماری را انتقال داده باشید یا در آینده به طور عمدی یا تصادفی آن را به دیگران انتقال خواهید داد.

- اگر دچار این افکار مزاحم شده اید یا به دلیل این افکار دچار اجبار یا اضطرار شده اید با درمانگر خود تماس بگیرید و به او تغییرات ایجاد شده در علائم OCD خود را اطلاع دهید. او می تواند به شما راهکارهایی برای مواجهه با نگرانی های جدید و همچنین تمرین هایی برای غلبه بر آن ها را ارائه دهد. در این شرایط با توجه به شرایط خودتان نیاز به مشاوره دارید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 خرداد 1399 بروزرسانی: 29 خرداد 1399 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 300

به "چند توصیه برای مبتلایان به وسواس فکری-عملی در دوران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند توصیه برای مبتلایان به وسواس فکری-عملی در دوران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید