پمپئو: لابراتوار ووهان در فعالیتهای نظامی دست داشته است

به گزارش مجله یافان، وزیر امور خارجه سابق آمریکا در پی بالا دریافت حساسیت جدید روی این تئوری که همه گیری کووید-19 از لابراتوار محرمانه موسوم به انستیتوی ویروس شناسی ووهان آغاز شده، مدعی شد که این انستیتو در کنار تحقیقات غیرنظامی در فعالیتهای نظامی نیز دست داشته است.

پمپئو: لابراتوار ووهان در فعالیتهای نظامی دست داشته است

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به نقل از فاکس نیوز، مایک پامپئو، وزیر خارجه سابق آمریکا در مصاحبه ای به بحث درباره موضوعات مختلف اعم از منشا کروناویروس، روابط آمریکا و چین و همچنین طرح بودجه پیشنهادی جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا پرداخت.

پامپئو به برنامه فاکس اند فرندز ویکند گفت: چیزی که من با اطمینان می توانم بگویم این است، ما می دانیم که آنها در کوششهایی مرتبط با ارتش آزادیبخش خلق چین در داخل لابراتوار دخیل بوده اند، بنا براین در کنار ادعای آنها در مورد انجام تحقیقات غیرنظامی خوب همیشگی، فعالیتهای نظامی نیز در کنار آن انجام می شده است.

او گفت: آنها از گفتن اینکه این فعالیتها چه هستند خودداری کردند، آنها از توصیف ماهیت هیچ یک از این فعالیتها امتناع کردند، آنها به سازمان بهداشت جهانی وقتی که برای رفتن به آنجا کوشش کرد، اجازه دسترسی ندادند.

اخیرا جامعه اطلاعاتی آمریکا گفت با شدت مشغول تحقیق درباره منشا این ویروس بوده و قرار است در عرض 90 روز در این مورد به جو بایدن گزارش دهد.

پامپئو در مصاحبه اش اظهار کرد، این مهم است که دولت بایدن تحقیقات درباره منشا همه گیری و اتفاقات اتفاق افتاده در انستیتوی ووهان را پیگیری کند.

او گفت: من این موضوع را از بهار سال گذشته میلادی یعنی سال 2020 وقتی که نخستین بار درباره آن حرف زدم می دانم و اسناد و مدارک چشمگیری وجود دارند مبنی بر اینکه این ویروس از لابراتواری در ووهان به بیرون درز نموده است.

او ادامه داد: ما میدانیم کسانی بودند در آنجا که بیمار شدند، دانشمندانی در آنجا بیمار شدند، ما میدانیم که آنها در آنجا مشغول تحقیق درباره کارکرد بودند و اساسا ویروسها را گرفته و آنها را مسری تر و به شکلی بالقوه مرگبارتر می کردند، این دولت باید این مساله را پیگیری کند.

با وجود قبول گسترده اینکه منشا همه گیری از شهر ووهان بوده، اما بحث بر سر این بوده که آیا منشا آن از بازار فروش گوشت حیوانات در این شهر اتفاق افتاده یا از محل لابراتوار. دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا روی تئوری درز ویروس از لابراتوار مانور میداد اما این تئوری از سوی رسانه ها و بعضی کارشناسان که آن را تئوری توطئه تلقی کردند، کم اهمیت خوانده شد.

با این حال در هفته های اخیر این تئوری به ویژه بعد از اقدام چین در جلوگیری از تحقیقات سازمان بهداشت جهانی درباره منشا ویروس و مطرح شدن گزارشهایی درباره بیمار و بستری شدن کارکنان لابراتوار با علائمی شبیه به علائم کووید در ماه نوامبر، مجددا حساسیت برانگیز شد.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 25 خرداد 1400 بروزرسانی: 25 خرداد 1400 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 993

به "پمپئو: لابراتوار ووهان در فعالیتهای نظامی دست داشته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پمپئو: لابراتوار ووهان در فعالیتهای نظامی دست داشته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید