نرخ تورم دی ماه اعلام شد

به گزارش مجله یافان، نرخ تورم سالیانه برای خانوارهای شهری 38 درصد و برای خانوارهای روستایی 42.2 درصد است که نسبت به ماه قبل به ترتیب 1.3 درصد و 1.6 درصد کاهش داشته است.

نرخ تورم دی ماه اعلام شد

به گزارش مجله یافان به نقل از ایرنا، مرکز آمار کشور نرخ تورم سالیانه دی ماه را 38.6 درصد اعلام نمود که نسبت به ماه قبل (آذرماه) 1.4 درصد کم شده است.

بر اساس گزارش روز سه شنبه مرکز آمار کشور، نرخ تورم سالیانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری در مقایسه با دوره مشابه سال قبل از آن است.

  • کاهش 1.5 درصدی نرخ تورم نقطه ای خانوارهای کشور

نرخ تورم نقطه ای که نشان دهنده درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است نیز بر اساس اعلام مرکز آمار کم شده است.

نرخ تورم نقطه ای در دی ماه 1398 به عدد 26.3 درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 26.3 درصد بیشتر از دی 1397 برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه کرده­ اند.

نرخ تورم نقطه ای دی ماه 1398 در مقایسه با ماه قبل (آذرماه) 1.5 واحد درصد کاهش یافته است.

نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات با کاهش چهار واحد درصدی به 24 درصد و گروه کالاهای غیر خوراکی و خدمات با کاهش 0.3 واحد درصدی به 27.4 درصد رسیده است.

همچنین بر اساس گزارش مرکز آمار، نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری 26.2 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 1.4 واحد درصد کم شده است. این نرخ برای خانوارهای روستایی 27 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 1.9 واحد درصد کاهش داشته است.

  • کاهش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

نرخ تورم ماهانه که بیانگر درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. بر اساس اعلام مرکز آمار نرخ تورم ماهانه دی 1398 به 0.8 درصد رسیده که در مقایسه با ماه قبل، 2.4 واحد درصد کاهش داشته است.

تورم ماهانه برای گروه های عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات 0.3 درصد کم شده و برای کالاهای غیر خوراکی و خدمات رشد 1.4 درصدی داشته است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری 0.9 درصد است و نسبت به ماه قبل، 2.1 واحد درصد کم شده است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 0.5 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 3.7 واحد درصد کاهش داشته است.

  • تغییرات قیمت ها در ماه جاری

در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه میوه و خشکبار (انار، موز و هندوانه) است.

در گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات گروه حمل ونقل (انواع اتومبیل سواری) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

هم چنین گروه سبزیجات (گوجه فرنگی) و گروه گوشت قرمز، سفید و فرآورده آنها (گوشت گاو، گوشت گوسفند) نسبت به ماه قبل، کاهش قیمت داشته اند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 95

به "نرخ تورم دی ماه اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ تورم دی ماه اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید