نرخ تورم خانوارها در آخرین ماه پاییز کاهشی شد

به گزارش مجله یافان، تازه ترین گزارش مرکز آمار از شرایط تورم حکایت از آن دارد که فرایند رشد این نرخ در آخرین ماه پاییز 1400 متوقف و شاخص قیمت مصرف کننده در این دوره کاهشی شده است.

نرخ تورم خانوارها در آخرین ماه پاییز کاهشی شد

به گزارش گروه مالی مجله یافان، مرکز آمار نرخ تورم خانوارهای کشور در آخرین ماه پاییز را منتشر کرد. براساس این گزارش نرخ تورم ماهیانه، نقطه ای و سالیانه کاهشی بود.

کاهش یک واحد درصدی نرخ تورم سالیانه

نرخ تورم سالیانه که درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل را نشان می دهد در آذرماه برابر 43.4 درصد شد که نسبت به ماه قبل، یک واحد درصد کاهش نشان می دهد.

هم چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب 42.7 درصد و 47 درصد است که برای خانوارهای شهری 0.9 واحد درصد کاهش و برای خانوارهای روستایی 1.3 واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش نرخ تورم نقطه ای خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه ای در آذر ماه 1400 به عدد 35.2 درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 35.2 درصد بیشتر از آذر 1399 برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه کرده­ اند.

نرخ تورم نقطه ای آذر ماه 1400 در مقایسه با ماه قبل 0.5 واحد درصد کاهش یافته است.

نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات با کاهش 4.9 واحد درصدی به 41.5 درصد و گروه کالاهای غیرخوراکی و خدمات با افزایش 1.6 واحد درصدی به 31.8 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری 35 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل 0.3 واحد درصد کاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 36.2 درصد بوده که که نسبت به ماه قبل 1.2 واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش 0.8 واحد درصدی نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

نرخ تورم ماهانه، بیانگر درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. نرخ تورم ماهانه آذر ماه سال جاری به 1.7 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 0.8 واحد درصد کاهش داشته است.

تورم ماهانه برای گروه های عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات و کالاهای غیرخوراکی و خدمات به ترتیب 1.4 درصد و 1.8 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری 1,6 درصد است که نسبت به ماه قبل 0.8 واحد درصد کاهش داشته است.

هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 1.8 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 0.9 واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش قیمت گوشت و میوه در آذرماه

در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه ادویه و چاشنی (زعفران، رب گوجه فرنگی و سس گوجه فرنگی)، گروه دخانیات و گروه سبزیجات (سیب زمینی، گوجه فرنگی و پیاز) است.

در گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات، گروه پوشاک و کفش (انواع پوشاک)، گروه حمل و نقل (انواع خودروی سواری) و گروه مبلمان و لوازم خانگی (ظروف بلور و پلاستیکی آشپزخانه) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

هم چنین در ماه جاری گروه میوه و خشکبار و گروه انواع گوشت (گوشت مرغ) نسبت به ماه گذشته کاهش قیمت داشته اند.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در آذر ماه 1400 برای دهک های مختلف هزینه ای از 42.7 درصد برای دهک نهم تا 46.2 درصد برای دهک دوم است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 بهمن 1400 بروزرسانی: 7 بهمن 1400 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 1279

به "نرخ تورم خانوارها در آخرین ماه پاییز کاهشی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ تورم خانوارها در آخرین ماه پاییز کاهشی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید