مریوان را بشناسیم

به گزارش مجله یافان، نخستین کنفرانس ملی مریوان شناسی در روزهای پایانی هفته برگزار می گردد.

مریوان را بشناسیم

ایسنا: این کنفرانس که از زوایای مختلف شهر مریوان در استان کردستان را آنالیز می نماید، به همت انجمن فرهنگی ادبی این شهر با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد مریوان در روزهای 18 و 19 آذرماه برگزار خواهد شد.

امید ورزنده ـ دبیر کنفرانس ملی مریوان شناسی ـ در شرح ضرورت برگزاری این رویداد گفت: شهر مریوان از دیرباز تا کنون، تحولات تاریخی و فراز و فرودهای چشمگیری را شاهد بوده است. دیرنگی، اهمیت و نقش مریوان در تاریخ و فرهنگ این دیار از یک سو و موقعیت جغرافیایی و اقلیم آن در سوی دیگر، نیازمند آنالیز بازخوانی و تحلیل است، کاری که تا کنون به شیوه ای علمی و سیستماتیک انجام نشده است. از همین رو انجمن فرهنگی ادبی مریوان با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد در تاریخ 18 و 19 آذرماه سال جاری، اولین کنفرانس مریوان شناسی را برگزار می نماید و امیدوار است گوشه ای از داشته ها و ظرفیت مریوان شناسانده گردد.

او اضافه نمود: استادان و پژوهشگران با توجه به محورهای این همایش، حدود 60 مقاله به دبیرخانه فرستاده اند که پس از آنالیز، 20 مقاله برای ارائه در دو روز انتخاب شده است.

به گفته دبیر کنفرانس ملی مریوان شناسی، این مقالات در پنج پنل تبارشناسی مریوان، تاریخ و باستان شناسی، اقتصاد و گردشگری، هنر و تاریخ، رسانه و فرهنگ ارائه خواهد شد.

شهر مریوان در استان کردستان و در حدود 130 کیلومتری سنندج واقع شده است، دریاچه زریبار یا زریوار زیبایی شاخص و شناخته شده این منطقه است، هرچند طبیعت بکر، روستاهای پلکانی، هنرهای دستی، محصولات کشاورزی و غذا و فرهنگ مردم این منطقه جزو ویژگی های کمتر شناخته و معرفی شده مریوان است. در سال های اخیر اجرای جشنواره تئاتر خیابانی مریوان، بخشی از ظرفیت پنهان این منطقه را آشکار نموده است.

مریوان بعلاوه از سوی شورای جهانی صنایع دستی به عنوان شهر جهانی کلاش معرفی شده است. کلاش پاپوشی با قدمت دوهزار سال و تهیه شده از مواد طبیعی موجود در طبیعت مانند نخ و چرم است که با توجه به خنکی و سبکی آن بسیار مورد توجه قرار گرفته و در فصول گرم سال مورد استفاده قرار می گیرد. این شهر با بیش از چهارهزار نفر بیشترین بافنده کلاش را در استان کردستان دارد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 1268

به "مریوان را بشناسیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مریوان را بشناسیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید