مرگ کرونایی در کمین چه کسانی است؟

به گزارش مجله یافان، تهران (پانا)- رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت بیش از 90 درصد افرادی که بر اثر کرونا جان خود را از دست می دهند، افراد غیر واکسینه هستند.

مرگ کرونایی در کمین چه کسانی است؟

به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا ناجی درباره ضرروت استفاده از واکسن دُز سوم یا یادآور اظهار کرد: بسته به نوع واکسنی که به گروه های مختلف جامعه تزریق شده باشد، استفاده از واکسن بوستر یا یادآور توصیه می گردد.

وی با بیان این که در ایران برای افرادی که از واکسن اسپوتنیک استفاده نموده اند، برترین دُزیادآور می تواند واکسن آسترازنکا باشد، اضافه کرد: به کسانی که واکسن آسترازنکا تزریق شده، برترین دُز واکسن تقویتی یا یادآور واکسن اسپوتنیک است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی بعلاوه ادامه داد: افرادی که از واکسن بهارات یا سینوفارم استفاده نموده اند نیز استفاده از همان نوع واکسن تلقیح شده به عنوان دُز یادآور توصیه می گردد.

وی اضافه کرد: علیرغم این که بهتر است همه اقشار جامعه دُز یادآور واکسن کرونا را دریافت نمایند ولی با توجه به منابع کشور و مطالعات، بهتر است واکسن یادآور برای گروه های پرخطر مثل کادر درمان، مبتلایان به بیماری های زمینه ای و افرادی که در مشاغل پربرخوردار فعالیت می نمایند، استفاده گردد.

ناجی در پاسخ به این سوال که واکسینه نشده ها، در چه بازه زمانی امکان دارد مجددا به کووید مبتلا شوند؟ گفت: این افراد در هر بازه زمانی که با ویروس روبرو شوند، به کرونا مبتلا خواهند شد، حتی در خصوص واکسینه شده ها بسته به این که با چه سویه ای برخورد داشته اند، امکان آلودگی به ویروس وجود دارد و این درحالی است که بیشتر مرگ و میرهای کرونایی مربوط به واکسینه نشده ها در برابر این ویروس است.

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی تاکید نمود: هیچ تضمینی وجود ندارد که افرادی که یکبار به کرونا مبتلا شده اند، دوباره به این ویروس آلوده نشوند، این موضوع بر اساس شیوع بیماری فرق دارد، ولی مهمترین نکته اینجاست که همه جامعه چه افرادی که به کرونا مبتلا شده اند و چه افرادی که تا امروز به این ویرس مبتلا نشده اند باید در برابر کرونا واکسینه شوند.

وی با اشاره به نحوه عملکرد و کارایی تمامی واکسن ها شرح داد: واکسن ها در برابر بیماری کارایی صد در صدی ندارند؛ ولی تمام واکسن ها به اندازه قابل توجهی موثر هستند. واکسن های موجود اثربخشی خود را در برابر بیماری زایی شدید و پیشگیری از مرگ و میر دارند، ولی این موضوع در فاکتورهای خطر مثل سن و بیماری های زمینه ای متغیر است.

ناجی تاکید نمود: بیش از 90 درصد افرادی که بر اثر کرونا جان خود را از دست می دهند، افرادی غیر واکسینه هستند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان این که اثربخشی واکسن ها در برابر کووید 19 با دو دز واکسن تامین می گردد، اعلام کرد: کسانی که فقط یک دز واکسن دریافت نموده اند همچنان در معرض خطر ابتلا و یا عوارض شدید کرونا قرار دارند.

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه ضمن یادآوری عوارض حاصل از ایمنی طبیعی در برابر کرونا تاکید نمود: عوارض ایمنی طبیعی در کرونا بسیار بسیار بیشتر از واکسن است و این درشرایطی مطرح می گردد که استفاده از واکسن کرونا از بیماری زایی شدید و در ادامه از مرگ و میر شدید در برابر این بیماری به اندازه قابل توجهی جلوگیری می نماید.

وی برنامه ریزی برای واکسیناسیون علیه کرونا را ضروری دانست و گفت: بی تردید واکسیناسیون دانش آموزان علیه کرونا می تواند به اندازه قابل توجهی از بار بیماری بکاهد ضمن این که واکسینه شدن زمینه را برای فرایند بازگشایی و آموزش حضوری فراهم خواهد نمود.

ناجی در ادامه تصویربرداری از ریه به محض مشاهده علامت های ابتلا به کرونا را مورد انتقاد قرار داد و تاکید نمود: سی تی اسکن ریه باید در شرایط خاص، شرایط بیمار و سطح اکسیژن خون و به درخواست پزشک متخصص انجام گردد، اولین گام در درمان کرونا انجام تست پی سی آر است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 10 دی 1400 بروزرسانی: 10 دی 1400 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 1249

به "مرگ کرونایی در کمین چه کسانی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرگ کرونایی در کمین چه کسانی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید