مبلغ وام کرونا و زمان پرداخت آن اعلام شد

به گزارش مجله یافان، براساس اعلام وزارت کار در راستای پرداخت تسهیلات حمایتی به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا مبلغ 50 هزار میلیارد تومان اعتبار درنظر گرفته شده و پرداخت تسهیلات به بنگاه ها از اوایل خرداد ماه شروع می گردد.

مبلغ وام کرونا و زمان پرداخت آن اعلام شد

به گزارش مجله یافان از ایسنا، پرداخت تسهیلات حمایتی به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا از جمله سیاست های وزارت کار در راستای حفظ اشتغال بنگاه ها و صیانت از نیروهای کار است و بر این اساس 13رسته شغلی که اسامی آنها به تازگی از سوی کارگروه مالی مقابله با کرونا به روزرسانی شده و بیشترین آسیب از شیوع ویروس کرونا را متحمل شده و دارای لیست بیمه در قالب کارفرمایی یا خویش فرمایی هستند، می توانند با ثبت نام در سامانه کارا kara.mcls.gov.ir از تسهیلات حمایتی کرونا بهره مند شوند.

فارغ از این 13 رسته شغلی، وزارت کار یک میلیون کارگاه دارای شماره و ثبت شده، با 3 میلیون و 200 هزار کارگر و نیروی انسانی آسیب دیده از کرونا را شناسایی و با ارسال پیامک، مشمول مصوبه دریافت تسهیلات کرونایی اعلام نموده است.

13 گروه شغلی که می توانند وام کرونا بگیرند:

مراکز فراوری و توزیع صنایع دستی

مراکز فراوری و فروش پوشاک، کیف و کفش

آژانسهای خدمات مسافرتی، گردشگری و زیارتی

مراکز باشگاهها و مجتمع های ورزشی و تفریحی

مراکز و موسسات فرهنگی، هنری، رسانه ای و آموزشی

مراکز توزیع آجیل و خشکبار، بستنی و آبمیوه و قنادی ها

رانندگان مسافر برون شهری جاده ای، هوایی، ریلی و دریایی

آموزشگاههای رانندگی، گرمابه ها، آرایشگاهها و سالنهای زیبایی

مراکز فراوری و فروش غذاهای آماده اعم از رستورانها و بوفه ها، طباخی ها، تالارهای پذیرایی، قهوه خانه ها و اغذیه فروشی ها

مراکز مربوط به گردشگری، هتل ها، هتل آپارتمانها، مهمانپذیرها، مسافرخانه ها، زائرسراها، موزه ها و مراکز اقامتی و گردشگری و بوم گردی

موسسات خصوصی دارای پروانه بهره برداری از وزارت بهداشت که در حوزه های درمانی و تشخیصی و آزمایشگاهی و پارکلینیکی فعالند

عیسی منصوری - معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار - در مصاحبه با ایسنا، مبنای اصلی پرداخت تسهیلات کرونا را وجود شاغل بیمه شده در بنگاه دانسته و می گوید: نیروی کار در این بنگاه ها نباید اخراج شده یا برای دریافت بیمه بیکاری به صندوق بیمه بیکاری معرفی شده باشد، اگر نیروی کار تعدیل شده و برای دریافت بیمه بیکاری مراجعه نموده باشد مشمول دریافت تسهیلات نخواهد شد.

وی با اشاره به 13 گروه شغلی مشمول دریافت تسهیلات می گوید: کارفرمایانی که به آنها پیامک ارسال شده در صورت تمایل می توانند در سامانه کارا ثبت نام نمایند ولی کارفرمایانی که مشمول این رسته ها بوده و برای آنها پیامک ارسال نشده است، در مراحل بعدی باید منتظر ارسال پیامک از سوی وزارت کار باشند.

معاون اشتغال وزیر کار می گوید: آنطور که پیش بینی نموده ایم پرداخت تسهیلات به این دسته واحدها از ابتدای خرداد شروع می گردد که مبلغ آن برای بنگاه هایی که فعال بوده و تعطیل نشده اند، به ازای هر نیروی انسانی شاغل بیمه شده 12 میلیون تومان وام و برای بنگاه هایی که به دستور ستاد ملی مقابله با کرونا تعطیل شده اند به ازای هر نفر شاغل بیمه شده 16 میلیون تومان است.

به گفته منصوری، برای بنگاه های با نیروی شاغل کمتر از 50 نفر، 70 درصد از تسهیلات جهت پرداخت دستمزد و 30 درصد به عنوان سرمایه در گردش در نظر گرفته شده اما در بنگاه های بزرگتر، 50 درصد تسهیلات به پرداخت دستمزد و 50 درصد به عنوان سرمایه در گردش اختصاص یافته است.

شرط دریافت وام کرونا چیست؟

بنگاه هایی مشمول دریافت تسهیلات قرار می گیرند که از سال گذشته تا به امروز فعال بوده، نیروهای کار خود را تعدیل ننموده و کارگران آنها از بیمه بیکاری استفاده ننموده باشند. بنگاه هایی که کد کارگاهی از سازمان تامین اجتماعی داشته باشند می توانند این تسهیلات را دریافت نمایند. این بنگاه ها پس از تایید اطلاعات و استمرار اشتغال آنها از سوی تامین اجتماعی، توسط ستاد ملی کرونا برای پرداخت تسهیلات حمایتی انتخاب و معرفی می شوند ولی اگر ارتباط بیمه ای با تامین اجتماعی نداشته باشند، مشمول دریافت تسهیلات حمایتی نمی شوند.

مبلغ وام کرونا چقدر است؟

در کارگاه هایی که مستقیم از کرونا لطمه دیده و به اجبار تعطیل شده اند، مبلغ 16 میلیون تومان وام به ازای هر نیروی انسانی اختصاص می یابد و در واحدهای کسب و کاری که فعال بوده، تعطیل نشده و غیر مستقیم از کرونا آسیب دیده اند، مبلغ 12 میلیون تومان تسهیلات پرداخت می گردد.

نرخ سود تسهیلات و مدت بازپرداخت

نرخ سود تسهیلات 12 درصد بوده و مراحل پرداخت آن به کارفرمایان از ابتدای خرداد ماه و به تدریج صورت می پذیرد. دوره بازپرداخت تسهیلات پس از یک دوره تنفس از مهرماه امسال و به مدت دو سال است و وثایقی که برای دریافت تسهیلات توسط بانکها دریافت می گردد، متفاوت و با ارائه سفته و معرفی ضامن خواهد بود.

سقف وام کرونا چقدر است و چند ضامن می خواهد؟

تسهیلات حمایتی کرونا از 12 میلیون تومان تا 200 میلیون تومان است که برای دریافت تسهیلات تا سقف 12 میلیون تومان، ارائه سفته توسط متقاضی کافی است اما تسهیلات 12 تا 48 میلیون تومانی سفته متقاضی و یک ضامن می خواهد.

برای تسهیلات 48 تا 120 میلیون تومانی علاوه بر سفته فرد متقاضی دو ضامن و برای تسهیلات 120 تا 200 میلیون تومانی علاوه بر سفته سه ضامن احتیاج است.

برای دریافت تسهیلات بیش از 200 میلیون تومان هم، ارائه تضمین از سوی صندوق ضمانت و ارائه وثایق متعارف به تشخیص بانک الزامی است.

13 عنوان شغل و فعالیت مالی در سامانه کارا به نشانی kara.mcls.gov.ir بارگذاری شده و همه صاحبان این مشاغل و زیرمجموعه های آن می توانند کد ملی خود را وارد و مراحل ثبت نام برای دریافت تسهیلات را دنبال نمایند.

اگر پیامک به متقاضیان نرسیده باشد به منزله مشمول نبودن آنها نیست و می توانند تقاضای خود را در سامانه کارا به ثبت برسانند.

ثبت نام در سامانه کارا از روز چهارشنبه 24 اردیبهشت ماه شروع شده و اطلاعات دریافتی از دستگاههای اجرایی تا هفته آینده تکمیل می گردد.

برابر اعلام وزارت کار، 50 هزار میلیارد تومان اعتبار از سوی بانک مرکزی برای حمایت از بنگاه های آسیب دیده از کرونا اختصاص یافته و تا به امروز بیش از 18 هزار بنگاه در سامانه کارا ثبت نام نموده اند.

با توجه به آنکه محدودیتی در ثبت نام وجود ندارد آمار ثبت نام نمایندگان طی روزهای آینده قطعا بیشتر خواهد شد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 22 تیر 1399 بروزرسانی: 22 تیر 1399 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 350

به "مبلغ وام کرونا و زمان پرداخت آن اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مبلغ وام کرونا و زمان پرداخت آن اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید