قیمت نفت افت کرد

به گزارش مجله یافان، خبرنگاران : قیمت نفت روز جمعه تحت تاثیر افزایش ارزش دلار، برای دومین روز متوالی کاهش یافت.

قیمت نفت افت کرد

به گزارش به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت 47 سنت معادل 0.6 درصد کاهش یافت و به 72 دلار و 61 سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت روز پنج شنبه 1.8 درصد سقوط کرده بود و در جهت ثبت نخستین کاهش هفتگی در چهار هفته گذشته قرار گرفته است.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با 39 سنت معادل 0.6 درصد کاهش، به 70 دلار و 65 سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت آمریکا که روز گذشته 1.5 درصد کاهش داشت و در جهت ثبت نخستین کاهش هفتگی در چهار هفته گذشته حرکت می کند.

نفت برنت روز چهارشنبه در بالاترین قیمت از آوریل سال 2019 و شاخص نفت آمریکا در بالاترین قیمت از اکتبر سال 2018 بسته شده بود.

دلار از زمانی که بانک مرکزی آمریکا احتمال افزایش نرخهای بهره در سال 2023 را پیش بینی کرد، در دو روز معامله گذشته صعود کرده است. رشد ارزش دلار را برای خریداران غیرآمریکایی گرانتر می کند.

کِلوینگ وونگ، تحلیلگر بازار در شرکت سی ام سی مارکتس در سنگاپور گفت: حرکت قیمت نفت در کوتاه مدت احتمالا به قوی شدن ارزش دلار در دو روز معامله اخیر مرتبط است. بنابراین تغییر بزرگی در عوامل عرضه و تقاضا نمی بینم.

به گفته جاستین اسمیرک، اقتصاددان ارشد شرکت وِست پَک، چشم انداز افزایش نرخهای بهره بر دورنمای رشد بلندمدت که احتمالا به تقاضا برای نفت ضربه می زند، تاثیر گذاشته است. در حالی که دورنمای رشد کوتاه مدت تحت تاثیر تسهیل محدودیتهای رفت و آمد کرونایی و بهبود فعالیت اقتصادی و اوج گیری سفرهای هوایی و جاده ای قرار گرفته است.

عامل دیگری که در کاهش قیمتها تاثیر داشت، گزارش بزرگترین افزایش روزانه آمار ابتلا به کووید 19 در انگلیس از 19 فوریه تا به امروز بود که روز پنج شنبه اعلام شد. آمار دولتی بیش از 11 هزار مورد تازه ابتلا را نشان داد در حالی که آمار ابتلای تازه در روز چهارشنبه 9055 مورد بود.

همچنین اظهارات مذاکره کننده ارشد ایران که روز پنج شنبه گفت تهران و واشنگتن از همیشه به رسیدن به توافق هسته ای نزدیک تر شده اند، جو منفی بازار را تقویت کرد.

بر اساس گزارش رویترز، تحلیلگران ای ان زد ریسرچ در یادداشتی نوشتند: تتازه مذاکرات نگرانیها نسبت به رفع تحریمهای آمریکا علیه نفت ایران و سرازیر شدن سیل عرضه نفت به بازار را برانگیخت. با این حال عوامل بنیادین نشان می دهند که بازار دچار کمبود عرضه می ماند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 30 تیر 1400 بروزرسانی: 30 تیر 1400 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 1060

به "قیمت نفت افت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت نفت افت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید