عمارت سرای روشن در ناصرخسروی تهران، عکس

به گزارش مجله یافان، در خیابان ناصر خسرو، که از قدیمی ترین خیابان های تهران امروز است، ساختمانی به نام سرای روشن قرا دارد که روزی دلیل رونق خیابان ناصر خسرو به شمار می رفت. البته ناگفته نماند که جذابیت های خیابان ناصرخسرو و شلوغی چشم گیر آن، به بازدیدکنندگان فرصتی می دهد تا گوشه ای از عمق برو بیا و رفت وآمدهای بسیار زیاد اهالی پایتخت را به چشم خود دریابند.

عمارت سرای روشن در ناصرخسروی تهران، عکس

هر نقطه از سرزمین ایران را که بگردیم نمونه بارزی از ذوق بی نهایت این مردمان را خواهیم یافت، هنری که گاهی در یک بنای تاریخی، گاهی در یک آرامگاه و یا در یک ساختمان با شکوه، خود را نشان می دهد، عمارت سرای روشن تهران نمونه بارزی از معماری زیبا و دیدنی است که به دستان مردمان هنرمند ایران ساخته شده است.

سرای مکانی در بازار بوده است که معاملات کلی در آن انجام می شده است. این مکان، در فضایی بسیار عظیم و در دو طبقه ساخته می شد. در طبقه بالا دفترهای تجارت قرار داشت و در طبقه پایین انبارها و کارگاه های تولیدی. سرا از زبان پهلوی گرفته شده و به معنی خانه و مکان است.

تاریخچه سرای روشن

تاریخ ساخت عمارت سرای روشن به سال 1311 خورشیدی، دوره پهلوی اول برمی شود. عمارتی با معماری فوق العاده که امروزه تبدیل به یکی از اثار تاریخی مهم در پایتخت ایران شده است.

سرای روشن، شاهکار معماری ایرانی

این بنا که به عنوان یک مرکز تجاری مهم و پرفت و امد و با الهام از نوع معماری گوتیگ ساخته شده است. معماری که اگر در مقابلش بایستید بی شک محو هیبت و نمای منحصربه فردش خواهید شد. بنا که محصول تلفیق معماری مدرن و سنتی است جلوه خاصی را به خیابان ناصر خسرو بخشیده است.

معماری ایرانی با طراحی مناسب، محاسبات دقیق، فرم درست پوشش، رعایت مسائل فنی و علمی در ساختمان، ایوان های رفیع، ستون های بلند و تزئینات گوناگون، یکی از با ارزش ترین معماری های دنیا به شمار می رود.

تزئین ها، ستون ها و مجسمه های سرای روشن، وام گرفته از معماری باروک است. معماری باروک، نوعی از معماری کلاسیک منحط بی ساختار و دارای تزئینات نمایشی زیاد و عجیب و غریب است.

در بخش های بالایی آن نماد اهورامزدا چشم نوازی می نماید که یادآور دوران هخامنشی در ایران زمین است. فرشته های نیمه عریان نیز که نشان معماری اروپایی است، در کنار اهورامزدا قرار گرفته اند که با هم متناقض هستند.

بازسازی و بازسازی عمارت سرای روشن

این معماری با شکوه که پس از مدتی تخریب شد توسط یکی از معروف ترین مهندسین ایرانی یعنی مهندس صفا منش در دهه هفتاد احیا و باز سازی شد و چهره زیباتری را به خود گرفت. با وجود بازسازی و بازسازی، هنگام قدم زدن در این بنای سنتی- مدرن به خوبی می توانید تاریخ یک قرن پیش را لمس و از نزدیک مشاهده کنید.

نشانی:

عمارت سرای روشن در تهران در خیابان ناصرخسرو و نزدیک به کوچه مروی واقع شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 29 اسفند 1399 بروزرسانی: 29 اسفند 1399 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 844

به "عمارت سرای روشن در ناصرخسروی تهران، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عمارت سرای روشن در ناصرخسروی تهران، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید