سیروس الوند: ضعف در پژوهش باورپذیری فیلم ها را از بین می برد

به گزارش مجله یافان، تهران (پانا) - سیروس الوند، فیلم نامه نویس و کارگردان سینما معتقد است: تحقیق و پژوهش مهم ترین عنصری است که به باورپذیری فیلم ها یاری می نماید.

سیروس الوند: ضعف در پژوهش باورپذیری فیلم ها را از بین می برد

به گزارش روابط عمومی چهارمین دوره جایزه پژوهش سال سینمایی، سیروس الوند درباره اهمیت پژوهش در ساخت آثار سینمایی گفت: اساساً حلقه مفقوده فیلم های ما عنصر تحقیق و پژوهش است. متاسفانه این تصور وجود دارد که فقط زمانیکه می خواهیم فیلم تاریخی بسازیم باید درباره آن تحقیق کنیم در حالیکه اینطور نیست و ما باید برای ساخت هر فیلمنامه و فیلمی حتی در مورد زندگی امروز مردم تحقیق و پژوهش کنیم.

وی ادامه داد: تحقیق و پژوهش در سینمای سایر کشورها بسیار مورد توجه است و دست اندرکاران سینما آن را جدی می گیرند. در هر کمپانی و یا استودیو فیلمسازی بخشی مختص به تحقیق و پژوهش وجود دارد که کارمندان آن بخش تمام اطلاعات در مورد سوژه مورد نظر نویسنده و کارگردان را تهیه می نمایند و در اختیار آن ها می گذارند. این اتفاق باعث می گردد تا کارگردان و فیلمنامه نویس کاملاً به موضوع و سوژه مورد نظرشان مسلط باشند.

الوند با بیان اینکه متاسفانه در سینمای ایران به پژوهش اهمیت زیادی داده نمی گردد، گفت: در کشور ما اگر شخص کارگردان یا فیلمنامه نویس احساس مسئولیت کند، خودش تحقیق کوتاه مدتی برای فیلمش انجام می دهد. درحالیکه اهمیت پرداختن به پژوهش تا اندازه ای است که تهیه نمایندگان باید برای آن سرمایه ای درنظر بگیرند.

وی با بیان اینکه ضعف در پژوهش باعث می گردد باورپذیری فیلم ها از دست برود، تاکید نمود: اگر در ساخت فیلم پژوهشی وجود نداشته باشد و یا پژوهش ها ضعیف باشند مخاطب متوجه می گردد واقعیت با آنچه در فیلم می بیند هم خوانی ندارد. به عنوان مثال، در مورد موضوعاتی همچون پزشکی، حقوقی یا مسائل انتظامی شما هرگز نمی توانید بدون تحقیق و پژوهش متوجه مناسبات واقعی این مشاغل شوید.

کارگردان این سیب هم برای تو با اشاره به اینکه اصغر فرهادی فیلم هایش را با تحقیق آغاز می نماید، شرح داد: اصغر فرهادی از جمله کارگردانان و فیلمنامه نویسانی است که بسیار احساس مسئولیت دارد و در مورد فیلمنامه اش پژوهش می نماید؛ به همین دلیل است که نگارش فیلمنامه هایش یک سال طول می کشد. چراکه او در مورد تمام مسائلی که در فیلم مطرح می گردد، تحقیق می نماید در حالیکه اغلب فیلم هایش قصه های معاصر را روایت می نمایند.

الوند در مورد سرنوشت سینمای ایران بعد از خاتمه یافتن شیوع ویروس کرونا نیز گفت: می دانم که سینماگران ما در این مدت فعال بوده اند و قصه ها و ایده های جدیدی پیدا نموده اند بنابراین درباره این موضوع خاص قطعا شاهد تولیداتی خواهیم بود.

کارگردان دست های آلوده ادامه داد: مهم ترین مشکل سینمای ایران که پیش از شیوع کرونا هم وجود داشته، صنعتی نشدن آن است و این موضوع بیش از تمام معضلات کنونی به سینمای ما ضربه زده است و باعث شده تا بخش دولتی که مختص افراد مشخصی است و بخش خصوصی در سینما راه بیافتد.

وی ادامه داد: شاید امروز مردم به دیدن فیلم به شکل آنلاین عادت نموده باشند اما فیلم سینمایی را باید در سینما در سکوت، تاریکی و همراه با جمعیت دید. امیدوارم مردم این تجربه جمعی بسیار خوب را فراموش ننمایند و بعد از کرونا به سالن های سینما بازگردند.

لازم به ذکر است، اختتامیه چهارمین دوره پژوهش سال سینمای ایران فروردین ماه 1400 برگزار می گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 14 بهمن 1399 بروزرسانی: 14 بهمن 1399 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 755

به "سیروس الوند: ضعف در پژوهش باورپذیری فیلم ها را از بین می برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیروس الوند: ضعف در پژوهش باورپذیری فیلم ها را از بین می برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید