روابط واشنگتن با 2 شاهزاده

به گزارش مجله یافان، محمد بن سلمان از طریق پیام های متعددی واشنگتن را برای تصدی پست ولیعهدی و کنار زدن پسر عمویش، شاهزاده بن نایف که اداره پرونده های مهمی را در اختیار داشته و ارتباطات قوی با محافل قدرت در آمریکا داشت، آماده کرد.

روابط واشنگتن با 2 شاهزاده

سایت شبکه الجزیره گزارش داد، از جمله این پیام ها، میزبانی محمد بن سلمان از تحلیلگران مهم در روزنامه های بزرگ آمریکایی بود.

سفارت عربستان در واشنگتن دیدارهای متعدی میان بن سلمان و توماس فریدمن، یکی از مهم ترین نویسندگان نیویورک تایمز و دیوید ایگناتیوس، نویسنده برجسته واشنگتن پست ترتیب داد.

بعد از گذراندن چند ساعت با شاهزاده جوان در کاخ هایش در داخل عربستان، این دو نویسنده برگشتند تا مقاله هایی را به رشته تحریر درآورند که جز اظهار خرسندی از این شاهزاده جوان که ماموریت اصلاح کشور خود را برعهده گرفته است، انعکاس دیگری نداشت.

ایگناتیوس در آوریل 2017 در مقاله ای این سوال را طرح کرد: آیا یک شاهزاده جوان می تواند کشور خود عربستان را مجددا بسازد؟ آیا او می تواند چشم انداز خود را تبدیل به واقعیت کند؟

بعد از گذشت کمتر از دو ماه، محمد بن نایف، ولیعهد عربستان از قدرت کنار زده شد و محمد بن سلمان به پست ولیعهدی رسید.

اما بعد از مواضع و سیاست های این شاهزاده جوان که باعث فجایع انسانی پایان ناپذیر در یمن شد و نیز به دلیل مشت آهنین او و مجازات تمامی مخالفان و افراد مستقل در داخل و خارج کشور که برجسته ترین اقدامات او خلاصی وحشیانه از جمال خاشقجی، روزنامه نگار عربستانی در کنسولگری کشورش در شهر استانبول ترکیه بود، نخبگان آمریکایی مواضع خود را نسبت به این شاهزاده جوان تغییر دادند.

چند روز قبل، ایگنانیوس در مقاله ای در روزنامه واشنگتن پست به فرایند قدرت دریافت محمد بن نایف، ولیعهد سابق عربستان پرداخت و سپس به فروپاشی فاجعه بار او به دست محمد بن سلمان، ولیعهد کنونی اشاره کرد.

در این مقاله، نسبت به احتمال محاکمه بن نایف هشدار داده شد که این صحبت بار دیگر بیانگر اهمیت نقش واشنگتن در مساله جانشینی قدرت در عربستان است.

واشنگتن و دو شاهزاده

نهادهای دولتی در واشنگتن محمد بن نایف را به خوبی از طریق ریاست وی بر برنامه های مبارزه با تروریسم در عربستان بعد از حملات 11 سپتامبر 2011 و هماهنگی گسترده وی با دستگاه های اطلاعاتی آمریکا می شناسند.

این در حالی است که واشنگتن محمد بن سلمان را جز بعد ارتقای رتبه وی به پست وزیر دفاع بعد از آنکه پدرش در اوایل سال 2015 پادشاه عربستان شد، نمی شناسد.

از اواسط سال 2015، نزاع بی سر و صدایی میان ولیعهد کنونی عربستان و ولیعهد سابق پیرامون میزان نفوذشان در آمریکا آغاز شد.

نشانه های این رقابت زمانی علنی شد که وزارت کشور عربستان که آن زمان سکانداری اش را محمد بن نایف برعهده داشت، در مه 2017 قراردادی را با شرکت لابی گروه سیاست های اسنوران منعقد کرد که این شرکت به نزدیک بودنش به دولت ترامپ معروف است تا این شرکت در راستای خدمت به منافع وزارت کشور عربستان و اهدافش در داخل واشنگتن کار کند.

قرارداد وزارت کشور عربستان با شرکت لابی، به منزله اذعانی صریح به رقابت بر سر نفوذ در ادارات آمریکایی بود، چراکه پیش از آن نیز محمد بن سلمان دستگاه های پژوهشی و یک شرکت لابی گری برای خدمت رسانی مستقیم به منافع خود در واشنگتن تاسیس کرده بود.

پنج هفته بعد از ثبت انعقاد قرارداد مستقل وزارت کشور، در 21 ژوئن 2017، محمد بن نایف، ولیعهد عربستان و وزیر کشور سعودی کنار زده شد و تمامی پست هایش از او گرفته شد و محمد بن سلمان به پست ولیعهدی رسید.

بعد از آنکه روزنامه نیویورک تایمز چند هفته قبل از تلاش برخی از اعضای خاندان حاکم محبوس عربستان از طریق میانجی گران خود برای واداشتن دولت ترامپ جهت پایان دادن به ظلم سیاسی ولیعهد کنونی عربستان خبر داد، گویی واشنگتن به صحنه نزاع بازگشته است.

بن فریمن، پژوهشگر موسسه سیاست های بین المللی در مصاحبه با الجزیره گفت: نمی توان این مساله را انکار کرد که آمریکا در نزاع بر سر جانشینی قدرت در عربستان سعودی به ایفای نقش می پردازد. محمد بن سلمان به حمایت ترامپ چشم امید دارد و بن سلمان در تمامی تلاش هایش پیروز بوده است.

اما بروس ریدل، مسؤول سابق سیا نظری متفاوت از گفته فریمن دارد، او در مصاحبه با الجزیره تاکید کرد که واشنگتن مساله جانشینی قدرت در عربستان را از دور دنبال می کند اما رئیس جمهوری، دونالد ترامپ پیام های متعددی را فرستاده که حکایت از حمایت او از محمد بن سلمان دارد.

نگرانی ها نسبت به زندگی بن نایف

بروس ریدل در مصاحبه با الجزیره تاکید کرد، آنچه توسط ولیعهد عربستان در بازداشت یک شاهزاده سعودی عالی رتبه در این سطح رخ داده است، بسیار مایه ناخرسندی است. من نسبت به جان محمد بن نایف هراس دارم. مشخص است که محمد بن سلمان، بن نایف را تهدید بزرگی برای خود می بیند.

از سوی دیگر، فریمن بر این باور است که بن سلمان بعد از سه سال قدرت توانسته است ثروت رقبای خود را تحت کنترل درآورد و آنها را بازداشت کرده و شکنجه کند، او حتی رقبای سیاسی خود و مخالفانش را کشته است و از آنها هیچ گروهی که بتواند تهدیدی برای بن سلمان باشد، باقی نمانده است.

فریمن بر این باور است که بن سلمان از ادعاهای فساد به عنوان بهانه ای استفاده کرده است تا یک رقیب اصلی همچون بن نایف را از بین ببرد بن سلمان این روش را در گذشته به کار گرفته بود، استفاده از اتهام های فساد به عنوان توجیهی برای دریافت پول از رقبای سیاسی ثروتمند. جای پای خود را محکم کردن در قدرت، روشی است که بن سلمان از زمانی که از سه سال قبل به قدرت رسید، به آن عمل کرده است.

طبق گفته فریمن، واشنگتن درک می کند که کمپین بن سلمان علیه فساد تنها گامی برای گسترش قبضه سیاسی او از طریق بازداشت رقبای سیاسی اش بوده است.

موضع جو بایدن نسبت به بن سلمان

در حالی که کمتر از چهار ماه به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده است که ممکن است طی آن، جو بایدن به قدرت برسد و بدین ترتیب، محمد بن سلمان هم پیمان قوی خود در کاخ سفید را از دست بدهد که این امر مایه ناخرسندی ولیعهد سعودی است.

بایدن عضو جریان سنتی حزب دموکرات است اما این جریان در معرض فشارهای تمام نشدنی جریان ترقی خواهی واقع شده است که می خواهد علیه سیاست های سنتی آمریکا به ویژه ارتباطات واشنگتن با دیکتاتورهای جهان سوم بپا خیزد.

از اینجا می توان گفت که عجیب نیست که مهم ترین وجه تمایز بایدن از زمان اعلام کاندیداتوری اش، تمرکز وی بر کارنامه حمایتی ترامپ از حاکمان مستبد در جهان است.

بایدن در گفت وگو با شبکه سی بی اس به شدت از حمایت نامحدودی که ترامپ به محمد بن سلمان ارائه می دهد، انتقاد کرد. بایدن گفت که ترامپ توجیهاتی را برای ولیعهد عربستان پیدا می کند که این توجیهات از حقایق به دور است که این امر به آمریکا و وجهه بین المللی آن اسیب می رساند.

بایدن همچنین خواهان پایان دادن به حمایت آمریکا از جنگی شد که عربستان در یمن به راه انداخته است. در بیانیه ای که کمپین ریاست جمهوری او منتشر کرده، آمده که جو بایدن، معاون رئیس جمهوری سابق معتقد است که باید آمریکا حمایت خود را از جنگ یمن متوقف کند و از دادن چک سفید امضا به عربستان درخصوص این جنگ دست بردارد.

این بیانیه پس از آن منتشر شد که ترامپ از حق وتو علیه تصمیم کنگره جهت توقف حمایت نظامی آمریکا از جنگ در یمن استفاده کرد.

بن فریمن معتقد است که بهره برداری شدید بن سلمان از جلب توجه ترامپ و افراد نزدیک به وی به ویژه جارد کوشنر، برای او دستاوردی بیشتر از آنچه قابل تصور باشد، رقم زده است. حمایت ترامپ از بن سلمان به گسترش قبضه وی بر نهادهای قدرت عربستان کمک می کند.

فریمن بر این باور است، در صورتی که بایدن به قدرت برسد، بن سلمان اعتراض های مکرر ترامپ به اقدامات کنگره که مورد حمایت دو حزب جمهوری خواه و دموکرات است و می تواند عربستان را به دلیل کشتار وحشیانه جمال خاشقجی بازخواست کند، از دست خواهد داد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 15 شهریور 1399 بروزرسانی: 15 شهریور 1399 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 453

به "روابط واشنگتن با 2 شاهزاده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روابط واشنگتن با 2 شاهزاده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید