رشد 7 درصدی صنعت ایران در شرایط تحریم

به گزارش مجله یافان، تهران (پانا) - وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به رشد 19 شاخه صنعتی کشور و رشد هفت درصدی صنعت ایران در شرایط تحریم و کرونا؛ بر پیگیری حذف قوانین زائد و موانع تولید با کمک مجلس شورای اسلامی در سال جدید تاکید کرد.

رشد 7 درصدی صنعت ایران در شرایط تحریم

علیرضا رزم حسینی در گفت وگویی افزود: 11 سال پیاپی است که نامگذاری سال ها با موضوع اقتصادی است و سه سال اخیر هم به نام های رونق تولید، جهش تولید و پشتیبانی از تولید و مانع زدایی نامگذاری شده که بسیار بااهمیت است و نشان می دهد که راهبرد ایران در جهت تولید و رونق اقتصاد کشور است.

وی با بیان اینکه وزارت صنعت به عنوان یکی از واحدهای متولی حوزه تولید، همه تلاش خود را برای حمایت از تولید انجام می دهد، افزود: برای سال جدید چند برنامه از جمله حمایت جدی از بخش تولید، اعطای تسهیلات بانکی، تسهیل در صدور مجوزها در دستور کار واقع شده است.

رزم حسینی افزود: اکنون مجوز تولید در شهرک های صنعتی یک روزه صادر می شود و به دنبال این هستیم که قوانین شهرک های صنعتی را خیلی روان تر کنیم و امسال این کار را خواهیم کرد.

وزیر صنعت ادامه داد: نکته دوم بحث معادن است که بیش از 6 هزار معدن راکد در کشور داریم یا در اختیار افرادی است که فعالیت نکرده اند. در پایان فروردین ما از طرحی رونمایی خواهیم کرد که این معادن را آزادسازی می کنیم و از طریق مزایده در اختیار متقاضیانی که اهلیت هم دارند، قرار خواهیم داد.

رزم حسینی در خصوص عملکرد سامانه جامع تجارت نیز گفت: نکته دیگر سامانه جامع تجارت است که انتقادهایی به آن وارد می شود. اکنون حدود 70 درصد این سامانه کارآمد است و از ورود، ترخیص، انبار تا توزیع کالا در سطح بازار در این سامانه تا حدودی ثبت می شود.

وزیر صنعت ادامه داد: بیش از 550 هزار انبار در سامانه تجارت ثبت شده و بیشتر کالاهایی را که مبدا ورودشان تعیین است را می توانیم در این سامانه دنبال کنیم. در خصوص کالاهایی هم که مبدا تولید تعیین دارند همینطور است؛ به نحوی که برخی از واحدهای تولیدی بزرگ ما در این سامانه ثبت شده اند.

وی با تاکید بر اینکه باید واقعیت را بگوییم، گفت: حدود چهار تا پنج دهه سال عقب افتادگی در این حوزه داریم و باید به نوعی این خلا را جبران کنیم. اطلاعات نزدیک به چهار میلیون کالا را به تدریج وارد سامانه کردن و ارائه و آموزش نرم افزار و سامانه و فرهنگ سازی استفاده از آن کار زمان بری است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: البته اتفاق خوبی افتاده است و 2 ماه پیش در وزارت صنعت به عنوان متولی این کار، امضای الکترونیک در حوزه سلامت را رونمایی کردیم که امروز هم تقریبا در همه بخش سلامت اجرایی می شود؛ البته دولت الکترونیک کم کم در همه شبکه دولت پایدار می شود و فکر می کنم که به زودی همه بتوانیم از سیستم دولت الکترونیک بهره مند شویم.

رزم حسینی در خضوص مقاومت هایی که در مقابل تغییرات و نقصان های موجود در بازار و توسعه موانع حقوقی برای مقابله با تعدی به حقوق مردم گفت: بخشی از این موارد بر عهده مجلس است که رابطه خوبی هم با کمیسیون صنایع داریم؛ ما بخش مقرارت زدایی، قوانین مزاحم و زائدی را که بر راستا تولید است؛ تعیین و خدمت مجلس ارائه کرده ایم و امسال هم پیگیری خواهیم کرد تا به کمک مجلس شورای اسلامی آن را حذف کنیم.

وی به مسائل ابتدای سال گذشته اشاره کرد و گفت: پارسال همین موقع برای تولید ماسک، مواد شوینده، دستگاه ونتیلاتور و گان که به دلیل کرونا مورد نیاز مردم بود مشکل داشتیم. امروز 22 میلیون ماسک N 95 تولید روزانه ایران است و صادر کننده آن هستیم. تولید ونیتلاتور کلا در یک کارخانه در خراسان رضوی انجام می شد، اما در همین چند ماه گذشته کارخانه دیگری در تهران راه اندازی شد و ما صادر کننده شده ایم. در همه اقلامی که پیش بینی نشده بود و ما با بحران روبرو شده بودیم، امروز صادر کننده شده ایم و انواع شوینده ها در کشور هست.

رزم حسینی نامگذاری سال گذشته با عنوان جهش تولید را بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: در بیش از 19 رشته صنعتی رشد داشته ایم. در سال 99 شاخص رشد صنعتی در رشد اقتصادی ایران به بیش از 7 و نیم درصد خواهد رسید، تا اول اسفند نیز بر اساس اعلام بانک مرکزی 7 درصد بوده که پیش بینی می کنیم اگر آمار این یک ماه بیرون بیاید به هفت و نیم درصد می رسد.

وی با درخواست از رسانه ها به ویژه رسانه ملی برای بیان نکات منفی و مثبت اقتصاد ایران به صورت توامان گفت: توجه کنید که این در شرایط تحریمی و کرونائی است درحالی که 2500 میلیارد دلار خسارت کرونا برای اقتصاد بین المللی بود و همه کشورها این خسارت را داشتند. در ایران با وجود تحریم رشد اقتصادی هفت و نیم درصدی تجربه کرده ایم.

وزیر صنعت ادامه داد: حدود 6 میلیارد دلار از ناحیه ممنوع کردن واردات کالاهای غیرضرور که به فرمایش رهبر انقلاب اسلامی رخ داد، صرفه جویی کردیم، سه میلیارد دلار تولید داخلی داشتیم که در مجموع نزدیک به نه میلیارد دلار صرفه جویی داشتیم و ما این فرایند را ادامه خواهیم داد.

وی تاکید کرد: به دنبال تسهیل تولید داخل هستیم ضمن اینکه این تولیدات باید رقابتی شود و باید به این موضوع توجه داشته باشیم که اگر بخواهیم کالای ایرانی از کیفیت خوبی برخوردار باشد باید فضای بازار ایران رقابتی شود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 23 فروردین 1400 بروزرسانی: 23 فروردین 1400 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 892

به "رشد 7 درصدی صنعت ایران در شرایط تحریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد 7 درصدی صنعت ایران در شرایط تحریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید