راه چاره های ارتباط با مردانی که در تنگنا هستند

به گزارش مجله یافان، مردان ارتباطات شانه به شانه را ترجیح می دهند. مردان به خصوص وقتی مکالمه ای حیاتی و جدی دارند این سبک را انتخاب می نمایند. ویژگی این سبک آن است که برقراری ارتباط چشمی در آن به حداقل می رسد. وقتی مردان در حال تماشای فوتبال یا بازی کردن یا ماهیگیری هستند می توان با آن ها سر صحبت را باز کرد.

راه چاره های ارتباط با مردانی که در تنگنا هستند

در سراسر دنیا زنان بیشتر محتمل است دچار افسردگی شده و اقدام به خودکشی نمایند. پس چرا آمار خودکشی مردان همچنان بسیار بیشتر از زنان است؟

غم انگیز است، اما خودکشی آنقدر که ممکن است به ذهن برسد نادر نیست. در سال 2016 - آخرین سالی که آمار مربوط به خودکشی دنیای توسط سازمان دنیای بهداشت بروز رسانی شده است - در حدود 793000 نفر در سراسر دنیا خودکشی کردند. اکثریت آن ها مرد بودند.

به گزارش مجله یافان به نقل از بی بی سی ورلد، در بسیاری از کشور ها خودکشیِ منجر به مرگ در مردان بیشتر از زنان است. خودکشی در مردان زیر 45 سال عظیمترین عامل مرگ در انگلستان است. این آمار در خصوص کشور های دیگر هم صادق است. مردان در استرالیا 3 برابر بیشتر از زنان در اثر خودکشی می میرند. در آمریکا مردان 3.5 برابر بیشتر از زنان خودکشی پیروز دارند. در روسیه و آرژانتین مردان بیشتر از 4.5 برابر زنان در اثر خودکشی جان خود را از دست می دهند.

آمار سازمان بهداشت دنیای نشان می دهد که از هر 100000 مرد 15 مرد در نزدیک به 40 درصد از کشور های دنیا خودکشی می نمایند و فقط در 1.5 درصد از کشور های دنیا خودکشی در میان زنان و مردان برابر است.

جیل هارکاوی-فریدمن، معاون بخش تحقیقات بنیاد پیشگیری از خودکشی در آمریکا که از افرادی که اقدام به خودکشی نموده اند حمایت می نماید، می گوید: این تفاوت پیشینه طولانی تاریخی دارد و از زمانی که آغاز به ثبت آمار خودکشی نموده ایم این اختلاف شدید همواره وجود داشته است.

خودکشی مسئله ای به شدت حساسیت برانگیز و پیچیده است و عوامل زیادی در آن دخیل هستند و ماهیت مرگ در اثر خودکشی مانع از آن می گردد که به طور کامل انگیزه های اصلی افراد از اقدام به خودکشی را بشناسیم.

اما به لطف افزایش آگاهی های عمومی درباره سلامت روان، فهم عموم از عواملی که می تواند به افکار خودکشی یاری کند افزایش یافته است. اما در این بین هنوز یک پرسش باقی است و آن مسئله تفاوت زیاد جنسیتی است. مطالعات زیادی تأیید نموده اند که آمار افسردگی در زنان بیشتر است. زنان همچنین بیشتر از مردان محتمل است اقدام به خودکشی نمایند. برای مثال در آمریکا، زنان عظیمسال 1.2 برابر بیشتر از مردان اقدام به خودکشی می نمایند.

اما روش های خودکشی در مردان اغلب بیشتر خشونت آمیز است و باعث می گردد قبل از مداخله آن ها جان افراد از دست برود. دسترسی به ابزار خودکشی یکی از عوامل یاری نماینده است برای مثال در آمریکا از هر 10 نفری که صاحب اسلحه است 6 نفر مرد است و خودکشی با سلاح گرم عامل نیمی از خودکشی ها در این کشور است.

یکی از دلایل مردان برای انتخاب این روش ها ممکن است این باشد که آن ها مصمم هستند کار را تمام نمایند. یک مطالعه که روی 4000 بیمار بستری در بیمارستان که به خودشان صدمه زده بودند انجام شد، نشان داد که در مردان تمایل به خودکشی بسیار بیشتر از زنان است. چرا مردان تا این حد در تنگا هستند و چه کار می توان انجام داد؟

عوامل خطر

یکی از اصلی ترین عوامل، عامل ارتباط است. خیلی ساده انگارانه است اگر بگوییم زنان بیشتر مشتاق هستند مسائل خود را با دیگران به اشتراک بگذارند و مردان بیشتر تمایل دارند مسائل را پنهان نگه دارند و درباره اش با کسی صحبت ننمایند. اما این درست است که طی نسل ها، بسیاری از جوامع مردان را تشویق به قوی بودن نموده اند و نپذیرفته اند که آن ها در تنگنا هستند.

اغلب در دوران کودکی آغاز می گردد. کُلمن اُ دریسکول، معاون اجرایی یک خط تلفنی نجات که 24 ساعته در حال فعالیت برای پیشگیری از خودکشی است، می گوید: ما همواره به پسران می گوییم، پسر که گریه نمی نماید. ما از همان اوایل کودکی پسران را در شرایطی قرار می دهیم که احساساتشان را بیان ننمایند، زیرا بیان احساسات آن ها را تبدیل به افراد ضعیف می نماید.

مارا گرانائو، معاون اجرایی در مرکز پیشگیری از خودکشی در کانادا، ما می گوید: مادران بیشتر از پسران با دخترانشان صحبت می نمایند ... آن ها بیشتر احساسات را شناسایی و به اشتراک می گذارند. ما انتظار داریم که زنان عاطفی باشند. ما هستیم که فرزندانمان را تشویق به صحبت کردن از احساساتشان می کنیم.

مردان کمتر محتمل است آسیب پذیری خود را بپذیرند. آن ها کمتر از زنان به پزشک مراجعه می نمایند. مطالعه ای که در یک نشریه پزشکی در بریتانیا منتشر شد نشان داد که مردان 32 درصد کمتر از زمان مشاوره های مراقبتی دریافت می نمایند.

هارکاوی-فریدمن می گوید: مردان اغلب کمتر برای سلامت روانی اقدام می نمایند. این به این معنی نیست که مسائل مردان کمتر از زنان است، اما آن ها کمتر محتمل است که بدانند تحت استرس یا شرایط های دیگری هستند که می تواند آنقدر عظیم باشد که آن ها را به خودکشی تشویق کند.

فردیمن می گوید، ممکن است افراد از استرس خود مطع نباشند و ندانند که می توان کار هایی برای بهبود شرایط روانی آن ها انجام داد. فقط یک سوم از افرادی که خودکشی می نمایند در زمان اقدام به این کار تحت درمان بوده اند. بعضی مردان به جای آنکه به وسیله مجرا های معتبر یاری بگیرند، به شکل خطرناکی اقدام به خود-درمانی می نمایند. فریدمن می گوید: مصرف مواد مخدر و الکل در میان مردان بیشتر است که می تواند نشانه ای از شدت غم و محنتی باشد که آن ها تجربه می نمایند، اما ما می دانیم این ترکیب افکار خودکشی را بدتر می نماید.

مصرف مواد مخدر و الکل افسردگی را عمیق تر و رفتار های تنشی را بیشتر می نماید. اعتیاد به الکل یکی از عوامل خطر برای خودکشی است. یکی دیگر از عوامل خطر می تواند مربوط به خانواده یا شغل باشد. تقریباً 18 تا 24 ماه بعد از یک بحران اقتصادی که منجر به بیکاری گردد، گرایش به خودکشی در افراد افزایش پیدا می نماید.

مطالعه ای که در سال 2015 انجام شد نشان داد که به ازای هر 1 درصد افزایش در میزان بیکاری، میزان خودکشی 0.75 درصد افزایش پیدا می نماید. نگرانی درباره شرایط اقتصادی و جستجو برای شغل جدید سلامت روانی افراد را بدتر می نماید. اما فشار اجتماعی و بحران هویت نیز عواملی است که به خودکشی یاری می نماید.

سیمون گانینگ، رئیس پویش علیه زندگی در بدبختی، که یک خیریه مستقر در انگلستان است، می گوید: ما تمام طول زندگی به نحوی عظیم می شویم که خودمان را با دوستانمان مقایسه کنیم و به لحاظ اقتصادی پیروز باشیم. وقتی مسائل اقتصادی پیش می آید که از کنترل ما خارج است، موقعیت سخت می گردد.

این می تواند اثر مارپیچی داشته باشد. برای مثال در آمریکا، بیمه سلامتی به شاغل بودن وابسته است. اگر شخصی به دلیل مصرف مواد مخدر یا افسردگی تحت درمان باشد، در صورت از دست دادن شغلش این درمان ها را نیز از دست می دهد. یک عامل خطر دیگر احساس انزوا است. توماس جوینتر، پزشک، در کتابش با عنوان چرا مردم با خودکشی می میرند، به این عامل اشاره نموده است. انزوا می تواند خودش را در تمام اقشار جامعه نشان دهد.

بحران سلامت روان مردان جدی است؛ آقایان این چند نکته کاربردی را بدانند

تصویر/ چند توصیه ساده برای سلامتی مردان

گرانائو می گوید: افرادی که از نگاه بیرونی در کار و حرفه خود بسیار پیروز دیده می شوند و پیشرفت شغلی را به بهای ویران شدن هر چیز دیگر، شامل روابط اجتماعی خود، در اولویت قرار داده اند، ممکن است خود را در رأس هرم بییند، تنها و منزوی.

البته مهم است به یاد داشته باشیم که عوامل بیرونی اگرچه می توانند خودکشی را در فردی که هم اکنون نیز در خطر است تسهیل کند، اما این عوامل یگانه عوامل خطر نیستند. هارکاوی-فریدمن می گوید: میلیون ها انسان شغلشان را از دست می دهند و تقریباً همه ما رابطه ای را به یاد داریم که به انتها نرسیده، اما همه خودکشی نمی نمایند.

راهکار های ممکن

هیچ راهکار ثابتی برای مسائل پیچیده وجود ندارد. اما بعضی برنامه ها، سیاست ها و مراکز غیردولتی می تواند این جهت را هموارتر کند. چند راهکار برای شناسایی و یاری به مردانی که به نظر می رسد در معرض خطر باشند شامل موارد زیر است:

تغییر دادن پیغام

مشاوران می توانند آموزش ببیند تا سبک ارتباط خود با را مردان را تغییر داده و به جای آنکه مردان را تشویق نمایند درباره احساساتشان و اینکه در آن مقطع چه حسی دارند صحبت نمایند، درباره اهداف و راهکار هایشان صحبت نمایند. اگر افراد بدانند درخواست یاری و حمایت نشانه ای از قوی بودن، کنترل داشتن بر امور و بازگشتن به جهت است احساسشان نسبت به سلامت روانی تغییر می نماید. این یعنی باید به جای آنکه از افراد پرسیده گردد آیا احساس غم و افسردگی می نمایند یا نه از آن ها پرسیده گردد آیا احساس می نماید در حال مبارزه با فشار هایی است که احساس می نماید. حتی اگر مردان سلامت روانی را معادل استرس بدانند احتمال اینکه برای یاری دریافت اقدام نمایند و به توصیه مشاوران عمل نمایند، بیشتر می گردد.

مکالمه شانه به شانه

یکی دیگر از روش ها برای یاری به مردان استفاده از سبک ارتباطی متفاوتی است که ناشی از تفاوت زنان و مردان در برقراری ارتباط است. گاهی حتی تغییر اندکی در نحوه قراردریافت مشاور و بیمار در کنار هم می تواند تفاوت ایجاد کند. مردان ارتباطات شانه به شانه را ترجیح می دهند. مردان به خصوص وقتی مکالمه ای حیاتی و جدی دارند این سبک را انتخاب می نمایند. ویژگی این سبک آن است که برقراری ارتباط چشمی در آن به حداقل می رسد. وقتی مردان در حال تماشای فوتبال یا بازی کردن یا ماهیگیری هستند می توان با آن ها سر صحبت را باز کرد.

تغییر محیط، سخت تر کردن خودکشی و صحبت از اثرات خودکشی بر بازماندگان

بعضی مکالمات در محیط های خاص بهتر جواب می دهد. این ایده وجود دارد که وقتی موضوع مکالمه احساسات یا سلامت روانی است در محیط های محبت آمیز و آشنا مثل زمان ورزش کردن یا فعالیت های بیرون از خانه بهتر می توان به هدف نزدیک شد. مردان در محیط مناسب گگرددگی بیشتری برای مکالمه دارند.

اًدرسکول می گوید: هدف نهایی همه این روش ها آن است که مردان احساس خوبی برای صحبت کردن درباره احساسشان پیدا نمایند؛ و صحبت کردن دربار ها احساسات را نقطه قوت خود بدانند. تکنولوژی هایی که در زمینه پیشگیری از خودکشی عمل می نمایند هم می توانند مفید باشند.

گاهی مردان فکر می نمایند دریافت جانشان بهترین راهکار برای خانواده است. صحبت کردن درباره اثرات خودکشی بر بازماندگان و عزیزان یکی از راهکار هاست. یکی دیگر از راهکار ها سخت تر کردن امکان خودکشی است. برای مثال پل ها در سراسر شهر باید طوری محفوظ شوند که امکان خودکشی به کمترین حد برسد.

فریدمن می گوید: زنان و مردان به لحاظ زیستی تفاوت دارند. ساختار هورمونی ما و شیوه ای که مغزمان رشد و عمل می نماید، متفاوت است. اما مشکل اینجاست که زنان و مردان همواره با هم مطالعه می گردد. او مداخله دولت ها را بسیار مفید می داند.

منبع: BBC World & MensLine Australia

ترجمه: سایت مجله یافان

منبع: فرادید
انتشار: 17 اسفند 1399 بروزرسانی: 17 اسفند 1399 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 817

به "راه چاره های ارتباط با مردانی که در تنگنا هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه چاره های ارتباط با مردانی که در تنگنا هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید