دیابتی ها در فاز دوم واکسیناسیون کرونا قرار دارند

به گزارش مجله یافان، رئیس انجمن دیابت ایران گفت: افراد مبتلا به دیابت در فاز دوم واکسیناسیون کرونا که در ماه های خرداد و تیر انجام می گردد، قرار دارند.

دیابتی ها در فاز دوم واکسیناسیون کرونا قرار دارند

به گزارش مجله یافان، اسدالله رجب روز آدینه در تبادل نظر با ایرنا در این خصوص شرح داد: اکنون بیش از هشت میلیون نفر جمعیت کشور مبتلا به دیابت هستند و تزریق واکسن کرونا به این افراد لازم است. باید همه بیماران تحت نظر پزشک معالج، اقدام به انجام این واکسیناسیون نمایند.

وی گفت: بیماران مبتلا به دیابت حتی بعد از تزریق واکسن کرونا باید مانند سایر افراد جامعه پروتکل های بهداشتی مانند استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، شستشوی مکرر دست ها یا ضدعفونی کردن آنها و پرهیز از تردد در محیط های شلوغ را انجام دهند.

رجب توضیح داد: در صورت ابتلای یک فرد دیابتی به ویروس کرونا، علائم شدیدتر و وخیم تری را تجربه می نماید ولی اگر دیابت را به خوبی کنترل نمایند، اثر ویروس کرونا بر دیابت چندان شدید و وخیم نخواهد بود.

وی ادامه داد: ابتلا به بیماری قلبی یا بیماری های مزمن دیگر، شرایط بیمار دیابتی مبتلا به کرونا را وخیم تر می نماید، چرا که وجود بیماری های دیگر کار بدن را برای مقابله با ویروس کرونا سخت تر کردا و سیستم ایمنی بدن ضعیف تر می گردد.

به گفته رئیس انجمن دیابت ایران، مبتلایان به بیماری دیابت در شرایط فعلی مانند سایر افراد باید به اصول تغذیه ایمن و سالم خود توجه ویژه نمایند، نیازی نیست آنها مصرف ویتامین ها و مکمل های دارویی را جزو تغذیه خود قرار دهند و بیشتر از مواد غذایی مفید استفاده نمایند.

وی همچنین با تاکید بر اینکه، داشتن تحرک جسمی منوط به حضور در اماکن ورزشی نیست، گفت: افراد در منزل نیز می توانند با انجام نرمش های سبک و کششی فعالیت فیزیکی داشته باشند و پس از هر وعده غذایی به منظور پیشگیری از چاقی حداقل 15 دقیقه در منزل پیاده روی نمایند.

مطالعه جدید نشان می دهد 10 درصد بیماران مبتلا به کووید 19 مبتلا به دیابت، در مدت یک هفته بستری شدن در بیمارستان جان خود را از دست می دهند.

محققان داده های مربوط به بیش از 1300 بیمار کووید 19 مبتلا به دیابت با میانگین سنی 70 سال را که در بیمارستان بستری بودند، مورد مطالعه قرار دادند. از بین این تعداد 89 درصد مبتلا به دیابت نوع دو، 3 درصد دیابت نوع یک و بقیه مبتلا به سایر انواع دیابت بودند.

محققان اذعان می نمایند که استفاده از انسولین و سایر درمان های کنترل فشارخون احتمال کووید 19 شدید را افزایش نمی دهد و بیماران دیابتی باید به درمان خود ادامه دهند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 9 تیر 1400 بروزرسانی: 9 تیر 1400 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 1019

به "دیابتی ها در فاز دوم واکسیناسیون کرونا قرار دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیابتی ها در فاز دوم واکسیناسیون کرونا قرار دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید