حرف های مجری جنجالی تلویزیون درباره وزارت ورزش و پرسپولیس

به گزارش مجله یافان، به گزارش فرار و به نقل از ورزش سه، مهدی واعظی، مجری شناخته شده برنامه های ورزشی طی هفته اخیر به یکی از چهره های مورد توجه فضای مجازی تبدیل شده است. واعظی به دلیل اظهار نظر درخصوص وزارت ورزش و جوانان و تیم های استقلال و پرسپولیس تهران پیش از این مورد توجه بود. واعظی درباره دلایل عدم فعالیت و جنجال هایی که به دنبال اظهار نظراتش به راه افتاده صحبت کرد:

حرف های مجری جنجالی تلویزیون درباره وزارت ورزش و پرسپولیس

ممنوع التصویر و کار شدید؟

گفتند که فعلا نیا! فکر کنم تعلیق موقت باشد و فقط گفتند فعلا نیا که باید ببینیم این فعلا چقدر طول می کشد!

به خاطر شکایت باشگاه پرسپولیس بوده؟

نه، به خاطر انتقاد از وزارت ورزش بوده و فکر کنم این انتقاد از وزارت باعث این تعلیق شده و به نظرم حداقل دو ماه زمان ببرد. در این مدت حقوقی هم نخواهیم داشت و خدا بزرگ است. شکایت باشگاه پرسپولیس را بعید می دانم و چیزی که مصر بودند به خاطر برنامه آخر و انتقاد از وزارت ورزش بود. نه، اصلا ربطی به باشگاه پرسپولیس ندارد.

در اینکه فرد منتقد و بدون طرفی هستید طی برنامه های چند سال اخیرتان کاملا مشخص است. اما این صحبت هایی که داشتید بر پایه چه مستنداتی بود؟

کلا صحبت رسانه ای است. اینکه برنامه ای ترتیب داده شود، همانطور که می دانید کاملا روی آن پژوهش شده و له و علیه باشگاهی نیست. من هیچ وقت سعی نکردم درباره باشگاهی حرف بزنم. چه استقلال، چه پرسپولیس و چه حتی سپاهان و تراکتور و دیگر باشگاه ها. چرا که شما در این صورت یک بخش عمده از مخاطبان برنامه ات را از دست خواهی داد. 17 سال است که در سازمان کار می کنم و خط قرمز را می دانم. به همان اندازه که به باشگاه پرسپولیس که بها می دهی به دیگر باشگاه ها هم بها می دهی. ما حتی از باشگاه های دسته پایین تر هم پیام داریم و همه آن ها برای ما ارزش دارند. همه آن ها قابل احترام هستند، اما آن چیزی که مشخص است برنامه به سمت و سوی انتقادی به خودش بگیرد ممکن است صحبت هایی بین مجری و مهمان صورت بگیرد، اما لزوما نظر مجری نیست. یک موقع مهمان ها چیزی می گویند که همانطور که گفتم لزوما نظر مجری نیست. مثل همان برنامه که آقایان ظلی و فتح الله زاده حضور داشتند. مجری و خصوصا مجریان ورزشی سعی می کنند با نهایت مطالعه بیایند و برنامه را پیش ببرند. در نهایت تمامی جوانب را بسنجند و مهمان را هدفمند دعوت کنند. اینکه حمایت از پرسپولیس یا استقلال و تیم ملی و هر چیزی باشد مهمانی باشد یا برنامه به شکلی پیش برود که حمایتی باشد.

بله، همینطور است و بار ها از شما برنامه های حمایتی از دیگر باشگاه ها هم شاهد بودیم.

یک زمان کلی هوادار رفتند جلوی مجلس و انتقاد نسبت به شرایط استقلال. من و عوامل برنامه همان زمان برنامه ای در خصوص این اتفاق و شرایط این تیم ترتیب دادیم. یک موقع رسول پناه و مسائل باشگاه پرسپولیس بود و برنامه ای در این خصوص شکل دادیم. یک موقع هجمه هایی وارد می شود که استقلالی یا پرسپولیسی هستی. اصلا مگر می شود یک مجری وارد فضای ورزش شود و رنگی نباشد؟ مجری یا خبرنگار وقتی وارد برنامه ورزشی و کار خبرنگاری می شود قطعا تمایلات رنگی دارد. اگر اینطور نبود که می رفتم برنامه اجتماعی، سیاسی یا مذهبی اجرا می کردیم. من، عادل، پیمان و هرکس یک تعلق خاطر رنگی داریم. اما مهم این است که روی آنتن سعی نکنیم له و علیه تیمی ذهنیت قلبی خودت را القا کنیم. اگر اینطور باشد که شاید تنها دو برنامه دوام بیاوری.

اما الان ممنوع الکار شدید...

الان هم که می بینید ممنوع الکار شدم به خاطر انتقاد از وزارت ورزش بوده است. این نیست که بگویم عدم قهرمانی استقلال به خاطر وزارت ورزش بوده یا وزارت از پرسپولیس حمایت کرده است. موضوع این است که وزارت ورزش به عنوان متولی این دو باشگاه چرا موضع و مسائل متفاوتی را در دو باشگاه شاهد هستیم. اینکه چرا اختلاف هیات مدیره بیشتر در استقلال است یا چرا پول بازیکن پرسپولیس زودتر پرداخت می شود یا در مقطعی برعکس می شود. اینکه چطور ممکن است پدر خانواده بین دو بچه در مقطعی فرق بگذارد. حالا هوادار بیاید بگوید چرا اینطور گفتی و حتما استقلالی هستی. در صورتی که اگر برعکس بود هم همین سوال را داشتم. چرا این نامسوات و عدم اعتدال و ناعدالتی صورت می گیرد. برنامه چند سال اخیر من موجود است و برنامه انتقادی از استقلال و تراکتور و سپاهان و پرسپولیس هم داشتم. یک موقع گفتم چرا تراکتوری ها در استادیوم شعار سیاسی می دهند. فردای آن روز یک هجمه تند شکل دادند و مجری نئو نازیست است. بحث من این است که چرا نفاق شکل می دهید و این نفرت را شکل می دهید. این خط نفاق باعث می شود که اتوبوس پرسپولیس را نابود می کنند یا استقلال جایی می رود و تا صبح نمی گذارند بخوابند. ذهنیت های این مدلی روی داوران تاثیر می گذارد و داوران هم یک سوت اشتباهی می زنند. حالا آن بازی می شود یک دربی یا هر دیدار حساس دیگری. من گفتم که چرا آقای اکبریان را که باشگاه استقلال گفته برای دربی نگذارید روی آن تاکید می کنید و می گذارید.

خب به هرحال نمی شود با اعتراض هر باشگاهی کوبل داوری یا هر چیز دیگری را تغییر داد و این مساله کاملا بین دیگر باشگاه ها اپیدمی خواهد شد.

ببنید مثلا از ال کلاسیکو بگویم؛ داور دربی رئال و بارسا را متئو لاهوز بود که بارسلونایی ها به شدت به این انتقاد داشتند. همه می دانند که او یک رئالی تمام عیار است. یک داور خوب هم است که فینال لیگ قهرمانان را سوت زده است، اما بارسلونایی ها بیانیه دادند و در نهایت این داور را برای دربی نگذاشتند. اینکه مته به خشاش بگذاریم و داور را بگذاریم و همین داور در دقیقه سه پنالتی را نگیرد. من بحثم استقلال نیست و حالا شاید بیایند و بگویند تو استقلالی هستی که دنبال آن پنالتی هستی. نه، من بحثم استقلال نیست و مدل من این است که چرا باید این بند نفاق را دنبال کنیم. این ها در نهایت مردم هستند. مگر سیل و زلزله و اتفاقاتی این شکلی می افتد می گوییم هوادار استقلال، پرسپولیس یا تراکتور و سپاهان و نساجی و ... بیایند کمک کنند؟ مردم هستند که می آیند کنار هم. اما چه شده همین مردم وقتی در جبهه هواداری قرار می گیرند این شکلی دشمن هم شده اند. در مازندران علیه تیم گیلانی هستند، در اصفهان علیه تیم تهرانی، انزلی علیه رشت و تبریز علیه فلان. چه کسی عامل این نفاق و دشمنی شده است؟ 3 سال دیگر اتوبوس پرسپولیس که نه، اتوبوس تیم والیبال تهرانی را هم می زنند.

شاید، اما حرف شما که گفتید یک سری مستندات و مدارک دارم که نشان می دهد وزارت طرف پرسپولیس بوده در این مساله تاثیرگذار بوده است. مستندات شما واقعا چه چیزی است؟

منظور من مدارک کاغذی نبود که تبدیل به جوک خنده داری شود. من گفتم که نگذاشتند این تیم ها قهرمان شود. نگفتم که خواستند پرسپولیس قهرمان شود. شما بازی چند سال پیش تراکتور و نفت را که در هفته آخر سه - سه شد را خاطرتان هست. دو سال قبل که بازی استقلال و نفت آبادان که آقای اکبریان داور آن بود و گل واضح استقلال پذیرفته نشد. مستندات این ها موجود است. من گفتم تیم ها قهرمان نشدند. من اصلا کاری به پرسپولیس ندارم و گفتم اینکه این اتفاقات افتاده و اگر امتیازات آن ها قبول می شد شاید شرایط جدول متفاوت بود. اگر یک بخش داوری درست انجام شود همین امتیازات تکلیف قهرمان را مشخص می شود. مستندات کاغذی نیست و حتما سازمان لیگ و وزارت نامه زده و پشت پرده است. مجموعه اشتباهات مدیریتی و داوری و ... باعث این مسائل است. همه می دانند که تراکتور باید آن سال قهرمان می شد. من خودم اصفهانی هستم، اما اتفاقاتی عجیبی در آن بازی رقم خورد. همه چیز، اما تمام شد و سپاهان قهرمان شد.

شاید حرف شما درست باشد، اما هر کدام از این تیم ها شاید کلی مستندات داشته باشند که حق آن ها در دیداری خورده شده باشد. از پرسپولیس تا دسته های پایین که مدعی اشتباهات داوری و ... هستند. شما می گویید حق استقلال خورده شد، اما از آن طرف پرسپولیس هم در صحنه هایی مدعی اشتباه داور و اتفاقاتی علیه خود است و شاید بهتر است بگوییم این اشتباه مدیریت ورزش و فوتبال ماست.

بله، این ذهنیت ها وجود دارد. قبول دارم. اگر یک اصفهانی بیاید رییس فدراسیون شود ذهنیت ناخواسته شکل می گیرد. خواسته و ناخواسته یک سری ذهنیت شکل می گیرد. وقتی داوری همشهری من است و البته شرایط خوبی دارد، به او توجه بیشتری دارم. یک زمانی آقای عابدینی گفته بود که پرسپولیس را سال 74 قهرمان کردم و مسلما این جنبه شوخی دارد. در سیستمی که همه چیز رصد می شود چطور من مسوول و آقای عزیزی خادم موجب قهرمانی تیمی شوم. اما این شائبه و ذهنیت را شکل می دهد.

منبع: فرارو
انتشار: 16 تیر 1400 بروزرسانی: 16 تیر 1400 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 1033

به "حرف های مجری جنجالی تلویزیون درباره وزارت ورزش و پرسپولیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حرف های مجری جنجالی تلویزیون درباره وزارت ورزش و پرسپولیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید