توسعه بیمارستان ولیعصر(عج) اراک به قطار فجر نرسید

به گزارش مجله یافان، حدود 20 سال از طرح توسعه بیمارستان قدیمی ولیعصر(عج) اراک که عمرش از مرز 60 سالگی گذشته و دیگر کارایی مناسبی ندارد، می گذرد اما این طرح هنوز به انتها نرسیده است.

توسعه بیمارستان ولیعصر(عج) اراک به قطار فجر نرسید

مجله یافان - مهدیه صالحی: در دهه فجر امسال نیز طرح توسعه این بیمارستان به عنوان بزرگ ترین بیمارستان غرب کشور در فهرست طرح های عمرانی که در نوبت بهره برداری هستند، دیده نمی گردد. با وجود اینکه اقدامات اولیه برای ساخت بیمارستان در دولت نهم اجرا شده است، اما مسئولان برای تکمیل این پروژه وعده سال آینده را می دهند.

این در حالی است که به اذعان مسئولان استانی و کشوری، کمبود تخت بیمارستانی در اراک به دلیل قرار دریافت این شهر در شاهراه مواصلاتی و مراجعه بیماران زیاد از استان های اطراف، مشکلاتی را برای مردم استان و دیگر مراجعه نمایندگان به وجود آورده است. همچنین بدقولی ها در تکمیل و افتتاح پروژه توسعه بیمارستان ولیعصر(عج) اراک که در 13 طبقه و در فضایی به وسعت 45 هزار مترمربع طرح ریزی شده، مردم را نسبت به وعده های مسئولان بی اعتماد نموده است. تا جایی که رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی نیز به دلیل خلف وعده ابراز شرمندگی کرد.

بستری بیماران در راهرو

یکی از مراجعه نمایندگان به بیمارستان ولیعصر(عج) از شرایط شلوغی و کمبود تخت در این بیمارستان گلایه می نماید و می گوید: هنگام شلوغی بیمارستان، بعضی از بیماران در تخت هایی که در راهروها می گذارند بستری می شوند و باید مدتی منتظر بمانند تا تخت خالی گردد.

محسن عبادی بیان می نماید: بیمارستان ولیعصر(عج) اراک بسیار قدیمی است و علاوه بر کمبود تخت و فضای فیزیکی با استانداردهای یک بیمارستان فاصله زیادی دارد.

یک شهروند دیگر می گوید: موضوع بهداشت و درمان از اهمیت زیادی برخوردار است، اما گویا ساخت بیمارستان به عنوان یکی از نیازهای اصلی مردم، دغدغه اصلی مسئولان نیست و از کمبود اعتبار سخن می گویند.

شهریار ستوده اضافه می نماید: چندین سال از طرح توسعه بیمارستان ولیعصر(عج) می گذرد و هنوز مسئولان استانی و کشوری نتوانسته اند این پروژه را به خاتمه برسانند. متأسفانه هر سال مبلغ ناچیزی برای ساخت آن تخصیص می دهند و افتتاح این طرح را هر سال به سال دیگر موکول می نمایند.

وی ادامه می دهد: مگر ساخت یک بیمارستان در اراک که علاوه بر استان مرکزی تمامی استان های همجوار را پوشش می دهد چقدر سخت و پیچیده است؟ چرا مسئولان به درمان مردم اهمیت نمی دهند؟

مسئولان کشوری و استانی هر سال از افتتاح بیمارستان جدید ولیعصر(عج) اراک در مقاطع مختلف زمانی مانند هفته دولت، دهه فجر و... سخن می گویند. با آنکه در آخرین صحبت های مسئولان استان در سال 97 از افتتاح و راه اندازی این پروژه در هفته دولت و سپس دهه فجر و سرانجام سال 98 سخن به میان آمده، اما بار دیگر وعده افتتاح و راه اندازی این بیمارستان مهم را در سال 99 می دهند.

حسن طاهراحمدی، رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی اراک با اشاره به اینکه هزینه های ساخت این بیمارستان نسبت به زمان شروع آن چندین برابر شده است، می گوید: دولت قول داده بود که سال 95 و 96 هر سال 40 میلیارد تومان و در مجموع با 80 میلیارد تومان به ساخت و تکمیل این بیمارستان یاری کند اما وعده هایش محقق نشد، حال آنکه با شرایط اقتصادی کنونی هزینه ها نیز بالاتر رفته است.

افزایش هزینه های ساخت و ساز

محمد جاقتصادیان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز بعد از نشستن بر کرسی ریاست وعده های خود برای اتمام این پروژه را مشروط به تامین اعتبار و تحقق بودجه بیان کرد.

وی با اشاره به اهمیت توسعه مرکز درمانی ولیعصر(عج) به عنوان یکی از مراکز درمانی اصلی در اراک می گوید: برآورد اولیه ای که در زمینه ساخت این مرکز درمانی انجام شده بود هزار و 400 میلیارد ریال بود که با توجه به مسائل اقتصادی ایجاد شده و افزایش قیمت ها در همه بخش ها و به ویژه مصالح ساختمانی این رقم به 2 هزار میلیارد ریال افزایش پیدا نموده است.

جاقتصادیان اضافه می نماید: تکمیل پروژه ولیعصر(عج) یکی از مطالبات اصلی و مهم شهروندان اراکی است که با جدیت دنبال و از همه ظرفیت های موجود برای تکمیل این پروژه استفاده خواهد شد.

به همین منظور امسال نیز برای ادامه عملیات تکمیل این پروژه علاوه بر اعتباراتی که تا به امروز به این پروژه تخصیص یافته 400 میلیارد ریال دیگر نیز تخصیص اعتبار داشتیم.

وی ادامه می دهد: با توجه به حجم مراجعه نمایندگان به مراکز درمانی اراک از شهرها و استان های دیگر، تکمیل و بهره برداری از این پروژه یکی از اولویت های دانشگاه علوم پزشکی اراک است، زیرا با این اقدام گام بسیار ارزشمندی در حوزه سلامت استان و همچنین افزایش تخت های بیمارستانی برداشته خواهد شد.

سید علی آقازاده، استاندار مرکزی نیز درباره تکمیل این پروژه می گوید: تمام کوشش مجموعه مدیریتی استان این است که این پروژه تا سرانجام سال آینده یعنی سرانجام سال 99 تکمیل و با تجهیز آن از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به بهره برداری برسد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 127

به "توسعه بیمارستان ولیعصر(عج) اراک به قطار فجر نرسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه بیمارستان ولیعصر(عج) اراک به قطار فجر نرسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید