توافق طرف های لیبیایی برای تبادل اسرا

به گزارش مجله یافان، در جریان مذاکرات صلح میان طرفین درگیر در لیبی، توافق قطعی برای ایجاد تمهیدات لازم ویژه تبادل اسرا در سریعترین زمان ممکن به دست آمده است.

توافق طرف های لیبیایی برای تبادل اسرا

به نقل از المیادین، خالد المحجوب، یکی از مسئولان نیرو های خلیفه حفتر، فرمانده ارتش ملی لیبی پس از آغاز دور دوم کنفرانس گفتگوی سیاسی لیبی خاطرنشان کرد که که کمیته 5+5 در مورد تبادل اسیران گفتگو کرده و درمورد تمهیدات لازم برای تبادل اسیران در سریع ترین زمان ممکن تلاش می کند.

او گفت: این کمیته تبادل اسیران را مورد بررسی قرار داده و در راستای تمهیدات ویژه جهت تبادل اسیران در سریع ترین زمان ممکن بعد از پایان تمهیدات مورد توافق، تلاش می کند.

المحجوب افزود: این کمیته درمورد فرایند تبادل به صورت قطعی توافق کرده و فقط مقدمات آن باقی مانده است. آنچه که از نشست های این کمیته صادر شده، به شورای امنیت ارجاع داده می شود و دولت وفاق به اجرای این توافق با وجود اعتراض برخی از شبه نظامیان پایبند است.

دومین دور از نشست گفتگوی سیاسی لیبی از طریق ویدئوکنفرانس دیروز (دوشنبه) میان دولت وفاق ملی لیبی و خلیفه حفتر آغاز شد.

به همین دلیل، استفانی ویلیماز، کننده موقت سازمان ملل در لیبی از مسئولان و مردم این کشور خواست تا به کسانی که از طریق هر ابزاری تلاش می کنند اوضاع به همین شکل باقی بماند، اجازه ندهند این فرصت را از مردم لیبی اخذ کنند.

پس از قذافی، لیبی به دو بخش تقسیم شده است. در یک سو دولت وفاق ملی مستقر در طرابلس که از سوی جامعه بین الملل به رسمیت شناخته می شود و در سوی دیگر ارتش ملی لیبی به فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر، مرد قدرتمند شرق لیبی، است. همه ابتکار عمل های دیپلماتیک سال های اخیر برای حل این مناقشات به شکست منجر شده و این مناقشات حالا بین المللی شده است. ترکیه از دولت وفاق ملی حمایت نظامی می کند. امارات عربی متحده، روسیه و مصر هم از جناح حفتر حمایت می کنند.

دو طرف درگیر در ماه اکتبر توافق آتش بس امضا کردند و به موازات تبادلات سیاسی، گفتگو ها در مورد مسائل امنیتی هم ادامه دارد. ، باشگاه مجله یافان

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 680

به "توافق طرف های لیبیایی برای تبادل اسرا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافق طرف های لیبیایی برای تبادل اسرا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید