تعداد سگ های بی صاحب تهران بیش از 400 هزار قلاده است!

به گزارش مجله یافان، معاون امور منطقه ها سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران درباره آمار سگ های ولگرد گفت: تعداد سگ های بدون صاحب در استان تهران بیش از 400 هزار قلاده است! تاکید می کنم که در نقاهتگاه آرادکوه، اصلا معدوم سازی نداریم.

تعداد سگ های بی صاحب تهران بیش از 400 هزار قلاده است!

به گزارش تسنیم، شادی مالکی، معاون امور منطقه ها سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران درباره آمار سگ های ولگرد در شهر تهران اظهار کرد: براساس آخرین برآوردها، تخمین زده می گردد که بین 5 تا 6 هزار سگ بدون صاحب در شهر تهران داشته باشیم، اما تعداد سگ های بدون صاحب در استان تهران بیش از 400 هزار قلاده است! البته بنابر دلایلی به ویژه رهاسازی سگ ها در اطراف تهران نمی توان آمار دقیقی از تعداد آنان ارائه کرد.

وی در پاسخ به سؤالی درباره اینکه این سگ ها مبتلا به چه بیماری هایی هستند، گفت: به صورت کلی، حیوانات بدون صاحب که تحت تیمار فرد خاصی قرار نمی گیرند، مبتلا به بیماری هایی نظیر انگل های داخلی و خارجی، قارچ های پوستی و ... هستند البته باید بگویم در 4-5 ماه اخیر که مسئولیت رسیدگی به این حیوانات به سازمان مدیریت پسماند سپرده شده است، نمونه مشکوک به هاری در شهر تهران نداشتیم. اسناد قبلی نیز نشان می دهد که در 3 سال گذشته حیوان مبتلا به هاری در شهر تهران نداشتیم، اما در استان تهران 2 نمونه مبتلا به هاری یافت شده است.

مالکی، غذادهی به حیوانات از سوی شهروندان را امری اشتباه دانست و گفت: درباره این موضوع، 2 نگاه وجود دارد، عموم مردم غذا دادن به حیوانات را امری نیکوکارانه می دانند، اما بسیاری از کارشناسان محیط زیست و حیوات وحش معتقدند که غذا دادن به گونه هایی که در حال انقراض نیستند، کار درستی نیست. حیوانی که به صورت آزاد در طبیعت زندگی می نماید باید بتواند غذایش را خودش به دست بیاورد. از سویی دیگر، غذا دادن به حیواناتی نظیر روباه، شغال، گرگ و ... باعث می گردد که آنان به حریم شهر ها و محل سکونت انسانی نزدیک شده و همین موضوع چالش های جدی را به وجود می آورد. برای مثال، روباه منبع بیماری هاری است و واکسیناسیونی که انجام می دهیم برای سگ هاست.

معاون امور منطقه ها سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران تأکید کرد: از شهروندان درخواست می گردد که به حیوانات غذا ندهند چرا که هرچه قدر در موضوع عقیم سازی فعالیت کنیم، تا زمانی که غذادهی داشته باشیم، جمعیت حیوانات رو به افزایش می رود.

وی درباره غذادهی به پرندگان نیز گفت: اغلب پرنده هایی که در زیست بوم شهر تهران هستند، از حشرات تغذیه می نمایند. غذا دادن به پرندگان از سوی شهروندان باعث می گردد که آنان دیگر سراغ غذای اصلی خود نروند و همین موضوع باعث می گردد که جمعیت حشرات نیز در تهران زیاد گردد و مجبور می شویم برای کنترل حشرات هم هزینه کنیم.

مالکی در پاسخ به سؤالی درباره اینکه حجم بالای پسماند غذا و سبزیجات در حاشیه تهران و میدان میوه و تره بار زمینه را برای تغذیه حیوانات بدون صاحب فراهم می نماید، اضافه کرد: بله! این موضوع تاثیرگذار است؛ به ویژه آنکه چالش افزایش جمیعت موش ها را هم داریم. برهمین اساس، جلسات مختلفی را با اصناف داشتیم و مقرر شده است که جمع آوری دورریز غذا از رستوران های حاشیه شهر به صورت جداگانه انجام گردد بعلاوه در میادین میوه و تره بار که عمده مشکل رشد جمعیت موش ها هست، نزدیک به 2-3 ماه است که سازمان مدیریت پسماند، پسماند ها را از سطح شهر و میادین جمع نموده و اجازه نمی دهد که با پسماند شهری مخلوط گردد.

معاون امور منطقه ها سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران گفت: این اتفاق باعث شده است که 5500 تن ضایعات میادین میوه و تره بار که معادل پسماند یک روز شهر تهران است، به آرادکوه نرود و تبدیل به کمپوست درجه یک یا خشکاله برای دامداری ها گردد.

وی در واکنش به بعضی ابهامات درباره غذا دادن به سگ ها از سوی بعضی پیمانکاران برای از بین نرفتن شغل شان در شهرداری ادامه داد: بنابر قانون، شهرداری تهران وظایفی را برای مدیریت حیوانات بدون صاحب برعهده دارد. از جمله این وظایف احداث نقاهتگاه آرادکوه است که از سال 1392 در مساحت 10 هزار متر مربع تاسیس شده است. در این نقاهتگاه پیمانکارانی داریم که در فرآیند زنده گیری ها و اداره نقاهتگاه با شهرداری همکاری دارند،، اما قرارداد شهرداری با آنان این گونه نیست که به ازای تعداد سگ تنظیم شده باشد که ازدیاد آن ها به نفعش باشد!

مالکی درباره زنده گیری سگ ها و اقدامات پس از آن توضیح داد: در ساعات ابتدایی صبح و غروب، عوامل زنده گیری ما براساس درخواست های مردمی به سطح شهر مراجعه نموده، سگ های بدون صاحب را جمع آوری نموده و به نقاهتگاه منتقل می نمایند.

به محض انتقال به نقاهتگاه، فرایند درمانی آن ها شروع می گردد؛ در این بخش علاوه بر جدا کردن سگ های بیمار از سالم، واکسیناسیون و عقیم سازی را داریم.

یکی از برترین راه چاره ها برای کنترل جمعیت سگ های بدون صاحب، عقیم سازی آنهاست. تاکید می کنم که در این نقاهتگاه، اصلا معدوم سازی نداریم؛ سگ های بیمار تا جایی که ممکن باشد درمان می شوند و پس از طی کردن فرآیند درمان، پلاک گذاری شده و در قالب سگ های نگهبان، سگ گله و ... واگذار می شوند.

معاون امور منطقه ها سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در خاتمه درباره نگرانی بعضی از فعالان حیات وحش گفت: از آنان درخواست دارم به شهرداری اعتماد نمایند؛ رویکرد شهرداری به هیچ وجه معدوم سازی سگ ها نیست. درب آرادکوه به روی همه حامیان حیوانات باز است و می توانند از آنجا بازدید نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 3 مرداد 1401 بروزرسانی: 3 مرداد 1401 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 1445

به "تعداد سگ های بی صاحب تهران بیش از 400 هزار قلاده است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعداد سگ های بی صاحب تهران بیش از 400 هزار قلاده است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید