برگزاری انتخابات ریاست جمهوری پرتغال در بحبوحه کرونا

به گزارش مجله یافان، رای دهندگان پرتغالی امروز (یکشنبه) در حالی پای صندوق های رای می فرایند تا رئیس جهمهوری جدید خود را انتخاب نمایند که بسیاری در این هراس هستند که رفتن به حوزه های رای گیری احتمالا خیزش کرونا را بدتر می نماید.

برگزاری انتخابات ریاست جمهوری پرتغال در بحبوحه کرونا

به نقل از خبرگزاری رویترز، پرتغال با 10 میلیون نفر جمعیت که بهتر از دیگر کشورها در موج نخست کرونا عمل کرد حالا بالاترین میانگین موارد و مرگ ناشی از ابتلا به کرونا را تجربه می نماید.

مقام های این کشور رکورد مرگ 274 نفری و ابتلای بیش از 15 هزار و 300 نفری را روز شنبه ثبت کردند.

یکی از ساکنان لیسبون گفت: اگر یک ماه دیگر صبر می کردیم مسئله ای پیش نمی آمد. لحظات استثنایی، اقدامات استثنایی را می طلبد.

این در حالی است که بر اساس نظرسنجی موسسه ISC،ISCTE، تقریبا دو سوم رای دهندگان بر این باور بودند که انتخابات ریاست جمهوری پرتغال باید به تعویق می افتاد.

با این حال تاخیر در فرایند برگزاری انتخابات نیازمند تغییر در قانون اساسی پرتغال است؛ مساله ای که مقام های این کشور گفتند در این بازه زمانی کوتاه مدت امکانش وجود ندارد و انتقادهایی به تصمیم برگزاری این انتخابات در حالی مطرح شده که مقام ریاست جمهوری پرتغال به صورت کلی مقامی تشریفاتی در این کشور محسوب می گردد.

یکی از تحلیلگران دانشگاه IPRE-NOVA در پرتغال گفت: آنها باید انتخابات را در چند روز برگزار نمایند. این فکر اشتباه است که برگزاری انتخابات یا باید به تعویق بیفتد یا همین گونه برگزار گردد.

رای دادن تنها دلیل خروج مردم از خانه ها به جز موارد کاری یا سفر بر اساس قوانین قرنطینه سراسری کنونی در کشور است.

انتظار می رود که در این انتخابات افراد زیادی شرکت ننمایند حتی با وجود آنکه گروه های داوطلبان با لباس های محافظ آرا را از منازل 13 هزار رای دهنده قرنطینه شده جمع می نمایند و 250 هزار رای دهنده نیز پیش از موعد روز رای گیری آرای خود را به صندوق های رای انداختند تا از تجمع در حوزه های رای گیری اجتناب گردد.

رویی ریو، رهبر اپوزیسیون گفته است: ما اکنون با خطری دو وجهی روبرو هستیم، یکی غیبت رای دهندگان و دیگری آنهایی که مجبورند از خانه هایشان خارج شوند اما ترس دارند.

نظرسنجی ها نشان می دهد که مارسلو ربلو دو سوسا، رئیس جمهوری کنونی از حزب سوسیال دموکرات راست میانه احتمالا بتواند به راحتی بار دیگر انتخاب گردد و کاندیدای جناح چپ به نام آنا گومز با 13.5 یا 14 درصد آرا در مقام دوم قرار بگیرد.

با وجود آنکه مقام ریاست جمهوری در پرتغال، تشریفاتی است اما رئیس جمهوری می تواند قوانین قطعی را وتو و شرایط اضطراری در کشور اعلام کند.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 805

به "برگزاری انتخابات ریاست جمهوری پرتغال در بحبوحه کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری انتخابات ریاست جمهوری پرتغال در بحبوحه کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید