بازنگری در فرایند دریافت آب بها از مزارع پرورش ماهیان گرمابی پیگیری می گردد

به گزارش مجله یافان، دبیر شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی خوزستان، با اشاره به اینکه فعالان مالی استان نسبت به ساختار دریافت آب بهاء از مزارع پرورش ماهیان گرمابی اعتراض دارند، گفت: بر اساس بند الف ماده 21 آیین نامه اجرایی قانون حفاظت و بهره برداری از منابع آبزی، این هزینه معادل پنج درصد از عملکرد محصول و یا ارزش ریالی آن مشخص شده است.

بازنگری در فرایند دریافت آب بها از مزارع پرورش ماهیان گرمابی پیگیری می گردد

شهلا عموری در هفتادمین نشست شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی خوزستان اعلام کرد: این اندازه از محاسبه عملکرد فراوری محصول در مزارع پرورش ماهیان گرمابی ویژه منابع آبی تنظیم شده است و اصلاح این فرایند در شورای گفت وگو پیگیری می شود.

رئیس اتاق اهواز با اشاره به اینکه خشکسالی های اخیر در استان، منابع آبی را به لحاظ کمی و کیفی تحت تاثیر قرارداده است، ادامه داد: برهمین اساس، بهره برداران از منابع آبی در طول جهت رودخانه (بالا دست تا پایین دست رودخانه ها) با شرایط متفاوتی (در زمینه برداشت آب) روبرو هستند.

دبیر شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی خوزستان از آب به عنوان مهمترین نهاده فراوری در آبزی پروری نام برد و یادآور شد: باتوجه به اینکه هزینه های ناشی از تعییرات کمی و کیفی آب در طول جهت رودخانه فرق دارد بنابراین ایجاد وحدت رویه در آب بهاء پرداختی لازم است.

عموری تاکید نمود: به همین خاطر پیشنهاد می شود که هزینه های ناشی از نوسانات کمی و کیفی آب که بر فراورینمایندگان تحمیل می شود در محاسبه آب بهاء لحاظ شود.

دستور پیگیری رئیس جمهور برای آنالیز صدور مجوز پرورش ماهی تیلاپیا

دبیر شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی خوزستان بعلاوه به پراکندگی ماهیان تیلاپیا در منابع آبی استان اشاره کرد و گفت: این گونه آبزی هم اکنون حضور گسترده ای در رودخانه ها و مزارع پرورش ماهی دارد.

عموری بیان داشت: از دستگاه های متولی درخواست می شود که نسبت به کنترل نوع مهاجم این ماهی اقدام نموده و علاوه بر این امکان پرورش نوع مالی آن با هدف توسعه صادرات و بعلاوه تقویت امنیت غذایی کشور را فراهم نمایند.

رئیس اتاق اهواز اعلام کرد: در صورتی که امکان صدور مجوز برای پرورش ماهی تیلاپیا در استان فراهم شود، پرورش دهندگان نیز برابر با دستور رئیس جمهور نسبت به فراوری این ماهی بصورت مدار بسته اقدام می نمایند و این فرآیند تهدیدی برای گونه های بومی و منابع آبی محسوب نمی شود.

وی اضافه نمود: رئیس جمهوری در مکاتبه ای با سازمان حفاظت محیط زیست دستور داد تا نحوه پرورش ماهی تیلاپیا بصورت مدار بسته ویژه استان خوزستان مورد آنالیز قرار گیرد.

عموری اذعان داشت: سازمان حفاظت محیط زیست باوجود دستور رئیس جمهور در رابطه با آنالیز و صدور مجوز پرورش ماهی تیلاپیا هنوز پاسخی ارائه نداده است به همین علت این مطالبه پرورش دهندگان به شورای ملی گفت وگوی دولت و بخش خصوصی ارجاع می شود.

بر اساس این گزارش، ماهی تیلاپیای نیل به عنوان یک گونه مالی در امر آبزی پروری محسوب می شود که هم اکنون در بیش از 50 کشور جهان به صورت انبوه در حال فراوری است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 10 خرداد 1401 بروزرسانی: 10 خرداد 1401 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 1393

به "بازنگری در فرایند دریافت آب بها از مزارع پرورش ماهیان گرمابی پیگیری می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازنگری در فرایند دریافت آب بها از مزارع پرورش ماهیان گرمابی پیگیری می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید