ایران یک یک درصد از ذخایر معدنی دنیا را در اختیار دارد

به گزارش مجله یافان، نایب رییس انجمن سنگ ایران گفت: امروز ایران از یک درصد از ذخایر معدنی خود بهره برداری می نماید، در حالی که براساس استانداردهای جهانی این میزان باید حدود پنج درصد باشد.

ایران یک یک درصد از ذخایر معدنی دنیا را در اختیار دارد

به گزارش گروه مالی مجله یافان، ایران یک درصد جمعیت دنیا، یک درصد از مساحت دنیا و یک درصد از ذخایر معدنی دنیا را در اختیار دارد.

مالک رحمتی روز یکشنبه در گفت وگویی اضافه کرد: چنانچه ایران با استاندارد دنیای از ذخایر معدنی خود بهره برداری کند، چندین برابر درآمد های نفتی، این بخش ارزآوری خواهد داشت.

آمار های پیشین گویای آن است که میزان ذخایر شناسایی شده کشورمان حدود 60 میلیارد تن بوده که از این رقم حدود 40 میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است.

دولت یازدهم از برنامه های کلیدی خود، توسعه اکتشاف های معدنی را اجرا کرد که گستره ای بالغ بر 270 هزار کیلومتر بود که براساس آمار سازمان توسعه ونوسازی معادن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو) موجب شناسایی 42 تن طلا، 22 میلیون تن بوکسیت، 103 میلیون تن باریت، 30 هزار تن آنتیموان، 65 هزار تن عناصر نادرخاکی، 345 میلیون تن زغال کک شو، 200 میلیون تن زغال حرارتی، 500 میلیون تن سنگ آهن شد و برای اکتشاف تا نیمه سال 1396 بالغ بر 300 میلیارد تومان صرف شد.

رحمتی اضافه کرد: براساس گزارش مرکز آمار ایران، میزان ذخایر معدنی کشورمان 25.7 میلیارد تن است که سهم سنگ آهک با 17 میلیارد تن، 67 درصد، سنگ آهن 2.5 میلیارد تن با 10 درصد و سنگ لاشه 1.7 میلیارد تن با 6.6 درصد بالاترین میزان است.

وی یادآور شد: ذخایر معدنی ایران بر مبنای محاسبات سازمان زمین شناسی آمریکا فلز محتوی (آهن، مس، سرب و روی، طلا، منگنزو کرومیت) 2.1 میلیارد تن است و براساس آن آهن محتوی 1.5 میلیارد تن با سهم 68 درصدی، فسفاته 410 میلیون تن با 18 درصد، زغالسنگ 410 میلیون تن با 6 درصد بالاترین میزان قرار دارند و در عین حال آهک، رس، سنگ لاشه، بالاست، نمک و گچ در این آنالیز محاسبه نشده است.

نایب رییس انجمن سنگ ایران به استناد گزارش سازمان یاد شده، گفت: مجموع ارزش فراوریات انجام شده در بخش معدن در سال 96 حدود 1.3 میلیارد دلار بوده که نشان دهنده سهم 0.7 درصدی این بخش از فراوری ناخالص داخلی (GDP) است.

وی توضیح داد: سازمان زمین شناسی آمریکا اضافه کرده است که در دوره 60 سال گذشته سهم بخش معدن از فراوریناخالص داخلی بیشتر از یک درصد نبوده است.

رحمتی اضافه کرد: سال گذشته ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی به رقم بیش از 9.2 میلیارد دلار رسید و در واقع این بخش 21 درصد از ارزش کل صادرات غیر نفتی را به خود اختصاص داد.

وی یادآور شد: میزان صادرات زنجیره صادرات فولاد و فراوریات مربوطه 8.9 میلیون تن و ارزش 4.1 میلیارد دلار بود که به ترتیب سه و 17 درصد وزن و ارزش صادرات غیرنفتی را در اختیار داشت.

آمار های منتشر شده گویای آن است که از 34 هزار میلیارد تومان سود انباشته شرکت های بورسی، بیش از 16 هزار میلیارد تومان متعلق به بخش معدن و صنایع معدنی است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 46

به "ایران یک یک درصد از ذخایر معدنی دنیا را در اختیار دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران یک یک درصد از ذخایر معدنی دنیا را در اختیار دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید