اگر میناوند و انصاریان واکسن زده بودند زنده می ماندند؟

به گزارش مجله یافان، مهرداد میناوند و علی انصاریان دو پیشکسوت فوتبال تیم ملی و پرسپولیس به علت ابتلا به بیماری کرونا به ترتیب در هشتم و پانزدهم بهمن امسال جان خود را از دست دادند. فوت این دو ورزشکار فقید حواشی فراوانی را به دنبال داشت و عده ای از افراد معتقد بوند اگر واکسن کرونا زودتر وارد کشور می شد، این دو ورزشکار را از دست نمی دادیم. این در حالی است که دکتر پیام طبرسی، فوق تخصص بیماری های عفونی و رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری معتقد است حتی اگر واکسن کرونا هم به آن ها تزریق می شد، باز هم ممکن بود این دو عزیز از دنیا بروند.

اگر میناوند و انصاریان واکسن زده بودند زنده می ماندند؟

طبرسی توضیح داد: هنگامی که واکسن تزریق می شود، باید از تزریق دوز دوم آن 28 روز گذشته باشد تا ما بتوانیم منتظر ایمنی باشیم. چراکه دوز اول واکسن ایمنی پایینی دارد و از آنجا که واکسیناسیون در دنیا از دی ماه آغاز شده است، شاید افرادی که دیماه این واکسن را تزریق کرده اند، تازه الان در مقابل این ویروس ایمن شده باشند.

این فوق تخصص بیماری های عفونی با تاکید بر اینکه تزریق واکسن به سرعت نمی تواند از ابتلا به کرونا جلوگیری کند، اما تزریق آن اقدامی ضروری است، گفت: اینکه یک سری از افراد می گویند اگر واکسن بیاید، ما واکسن نمی زنیم، دید اشتباهی است و نمی توان در خصوص این ویروس ریسک کرد.

چرا کرونا جان ورزشکاران را گرفت؟

ممکن است برای بسیاری از افراد این سوال به وجود بیاید که با توجه به اینکه از ابتدای شیوع کرونا ریسک فاکتور هایی نظیر سن بالا و داشتن بیماری های زمینه ای برای این بیماری مطرح می شد و به گفته بسیاری از پزشکان افرادی که این ریسک فاکتور ها را دارند، بیش از سایرین دچار نوع سخت این بیماری می شوند، چرا افرادی نظیر مهرداد میناوند و علی انصاریان که جوان و ورزشکار بودند، دچار نوع بسیار سخت کووید شدند و متاسفانه از دنیا رفتند؟

رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در این خصوص توضیح داد: کرونا یک بیماری چندچهره است و یک جنبه ندارد. فاز اول آن فاز تکثیر ویروسی و شبیه سرماخوردگی است و در فاز دوم بیماری وارد چرخه التهابی می شود که در این مرحله هنوز بسیاری از جنبه های بیماری مبهم است.

وی ضمن اشاره به اینکه ما در فاز دوم بیماری کرونا اقداماتی نظیر تزریق کورتون، تجویز دارو های ضد و التهابی و ضد ویروسی را انجام می دهیم، ادامه داد: ممکن است بیماری با وجود سن بالا و ابتلا به قند، فشار خون بالا، دیابت و ... بهبود یابد و در مقابل شرایط بیماری در یک فرد جوان به گونه ای باشد که نتوانیم برای او کاری کنیم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن تاکید بر اینکه ژنتیک بحث بسیار مهمی است، اظهار کرد: در دنیا کار هایی اجرا شده و در ایران هم کار هایی در خصوص زمینه های ژنتیک افراد در پاسخ های التهابی اجرا شده و برای مثال هنگامی در یک خانواده دو برادر و پدر دچار نوع شدید کرونا می شوند و در خانواده دیگر همگی این بیماری خفیف می گیرند. این امر نشان دهنده این است که ژنتیک در ابتلا به این بیماری بسیار مهم است.

رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری افزود: مقدار ویروسی هم که وارد بدن می شود، در شدت بیماری بسیار موثر است. هنگامی که مقدار ویروس در بدن فرد بیشتر باشد، شدت بیماری هم در او بیشتر است. در خصوص این دو عزیز به نظر می رسد مقدار ویروس بالا و تهاجم اولیه سنگین بود.

نمی توان گفت کرونا همه جوانان را درگیر می کند

حمید عمادی، متخصص بیماری های عفونی هم در این خصوص گفت: به طور کلی این ویروس در افراد مسن خطرناک تر است و کشندگی بالاتری دارد، اما با مواردی هم از بین کادر درمان و سایر افراد جوان روبرو بودیم که نوع سخت این بیماری را گرفتند یا بر اثر ابتلا به کرونا فوت کردند. ممکن است زمینه های ژنتیکی در بدن برخی افراد وجود داشته باشد که آن ها را در مقابل کووید آسیب پذیرتر کند یا بیمار جوان دچار مشکلاتی باشد که ما از آن بی خبر باشیم.

وی افزود: به همین دلیل نمی توان با فوت چند مورد بیمار جوان در این خصوص قضاوت و نتیجه گیری کرد که این ویروس همه جوانان را درگیر می کند. به طور معمول کووید19 درگیری کمتری در جوانان ایجاد می کند و بیشتر در افرادی که مسن هستند و بیماری زمینه ای دارند، مشکل ایجاد می کند و سبب فوت می شود. آمار مرگ ومیر بیماران مبتلا هم این موضوع را تایید می کند. اما این امر صددرصد نیست و در خصوص همه اشخاص صدق نمی کند. ممکن است جوانانی باشند که دچار نوع سخت این بیماری شوند یا بر اثر ابتلا از دنیا بروند.

خبرورزشی

منبع: فرارو
انتشار: 6 فروردین 1400 بروزرسانی: 6 فروردین 1400 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 859

به "اگر میناوند و انصاریان واکسن زده بودند زنده می ماندند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر میناوند و انصاریان واکسن زده بودند زنده می ماندند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید