اعتراف ماکرون به حقایق؛ الجزایری ها را وحشیانه قتل عام کردیم

به گزارش مجله یافان، رئیس جمهور فرانسه پایان به قتل عام شهروندان الجزایری در پاریس در شصت سال قبل اعتراف کرد و گفت، آن جنایت نابخشودنی است.

اعتراف ماکرون به حقایق؛ الجزایری ها را وحشیانه قتل عام کردیم

به گزارش گروه بین الملل مجله یافان، رئیس جمهور فرانسه روز شنبه سرکوب خونین معترضان الجزایری به وسیله پلیس این کشور در پاریس در 60 سال پیش را جنایتی نابخگرددنی خواند.

به نوشته خبرگزاری رویترز دفترامانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه در بیانیه ای خاطرنشان کرد که راهپیمایی الجزایری ها، وحشیانه ، خشونت آمیز و خونین سرکوب شد و اضافه نمود که طی آن حادثه خونین حدود 12000 الجزایری دستگیر، بسیاری مجروح و ده ها نفر کشته شدند.

ماکرون در مراسمd در غرب پاریس که بعضی از الجزایری ها 60 سال قبل راهپیمایی خود را شروع نموده بودند، شرکت کرد. در بیانیه کاخ الیزه آمده است: ماکرون به حقایق اعتراف کرد. جنایات صورت گرفته در آن شب تحت فرمان موریس پاپون برای فرانسه قابل توجیه نیست.

این قتل عام مدت ها به وسیله مقام های فرانسوی تکذیب یا پنهان شد. اولین یادبودهای این رویداد در سال 2001 به وسیله شهردار پاریس برگزار گردید.

در 17 اکتبر 1961، به دستور رئیس وقت پلیس پاریس، موریس پاپون، نیروهای پلیس به 25000 تظاهرکننده الجزایری حمله کردند. تعداد دقیق قربانیان هرگز تعیین نشد، اما بعضی از مورخان آن را بیش از 200 کشته می دانند.

مراسم بزرگداشت سال جاری در میان تنش های دیپلماتیک بین پاریس و الجزایر برگزارمی گردد. در اوایل ماه جاری، الجزایر سفیر خود در پاریس را فرا خواند و به اظهارات منتسب به ماکرون اشاره نمود که گفته بود حاکمان الجزایر تاریخ استعمار خود را بر اساس نفرت از فرانسه بازنویسی نموده اند.

الجزایر به مدت 132 سال تحت استعمار فرانسه بود. این کشور بارها از پاریس خواستار عذرخواهی در قبال جنایت های ضد بشری در دوران استعمار شده است؛ خواسته ای که هرگز محقق نشد.

ایمن بن عبدالرحمان، نخست وزیر الجزایر چندی قبل با اشاره به اظهارات اخیر امانوئل ماکرون گفت، این سخنان توهین آمیزی که علیه الجزایر مطرح شد، غیرقابل قبول و مردود است.

ماکرون چندی قبل موجودیت ملت الجزایر را قبل از استعمار فرانسه زیر سئوال برد و گفت که نظام سیاسی موجود در الجزایر تاریخ این کشور را بر اساس نفرت از فرانسه بازنویسی نموده است.

نخست وزیر الجزایر در سفر خود به شهر وهران تأکید کرد: الجزایر از همه سخنانی که به منظور تضعیف تاریخ و ریشه های آن بیان می گردد، بزرگ تر است.

عبدالرحمن گفت: الجزایر یک قوم و ملتی است که در تاریخ ایستاده و درخشان است.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 12 آبان 1400 بروزرسانی: 12 آبان 1400 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 1190

به "اعتراف ماکرون به حقایق؛ الجزایری ها را وحشیانه قتل عام کردیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراف ماکرون به حقایق؛ الجزایری ها را وحشیانه قتل عام کردیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید